Kostiumy

STRASBURG (Niemcy, Meklemburgia)

, Kategoria Miasta Partnerskie

mapa


Strasburg Uckermark, liczący około 700 mieszkańców, jest miastem położonym w południowej części powiatu Uecker - Randow. Strasburg zaliczany do grona najstarszych miast regionu może poszczycić się z bogatą historią oraz licznymi zabytkami.
Pierwsze kontakty Brodnicy i Strasburga zapoczątkowane zostały w 1992 roku. Podczas odwiedzin brodnickiego magistratu przez grupę niemieckich cyklistów doszło do wyrażenia chęci nawiązania głębszej współpracy pomiędzy miastami.
Do podpisania umowy partnerskiej ze Strasburgiem doszło 22 czerwca 1996 roku w Brodnicy. Z tej okazji w parku Chopina dokonano odsłonięcia pamiątkowego kamienia z herbami obu miast. Za szczególnie ważne dziedziny współpracy Brodnicy i Strasburga uznać należy:
- współpracę gospodarczą,
- wymianę doświadczeń w pracy samorządów,
- wymianę kulturalną i artystyczną,
- wymianę publikacji,
- współpracę w dziedzinie sportu,
- spotkania uczniów i młodzieży,
- turystykę indywidualną i zorganizowaną mieszkańców obu miast

Bardzo istotna dziedziną współpracy obu miast jest wymiana młodzieży, którą koordynuje Wydział Oświaty i Sportu Urzędu Miejskiego w Brodnicy. Wsparcia finansowego tej współpracy udziela w dużym stopniu Fundacja Współpracy Polsko- Niemieckiej. Jej celem jest udzielanie pomocy finansowej przedsięwzięciom, stanowiącym przedmiot wzajemnego zainteresowania Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Brodnica korzysta ze środków fundacji już od 1995 roku, które przeznaczane są na obozy integracyjne młodzieży niemieckiej i polskiej w ośrodku wypoczynkowym w Bachotku. Młodzi brodniczanie wyjeżdżają corocznie do niemieckiego ośrodka w Gehren.

źródło: brodnica.pl


Aktualizacja: 2008.11.04, stat: 8422