AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Muzyczny Camping 2015

Bez grupy Dżem, ale nie mniej atrakcyjnie niż w ubiegłych latach zapowiada się tegoroczny Muzyczny Camping. W sobotę, 25 lipca br., podczas koncertów na terenie brodnickiego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego "Zielone Wzgórze" nad jeziorem Niskie Brodno znów królować będzie rock, blues i reggae. Gwiazdą festiwalu, na który zapraszają organizatorzy - Burmistrz Brodnicy i Stowarzyszenie Omega - będzie łódzki zespół Coma. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Początek g. 18.
To już czwarta po reaktywacji w 2012 roku edycja Muzycznego Campingu, nie licząc bluesowo-rockowego meetingu w roku 2011. Na festiwalowej scenie wystąpi pięć zespołów. Będą to: wspomniana już Coma - łódzka grupa grająca energetyczne i widowiskowe koncerty, łączące w sobie elementy poezji, muzyki, teatru i filmu; jej wokalistą jest Piotr Rogucki, popularny aktor, znany z filmów, seriali i telewizyjnego show Must Be The Music; Vavamuffin - warszawski zespół grający muzykę reggae oraz raggamuffin z elementami dub i dancehall; Free Blues Band - polska grupa muzyczna wykonująca bluesa z elementami R'n'B, soulu, funky i jazzu; a także dwa popularne, brodnickie zespoły - RayWah, grający blues-rocka, oraz Rozes z energetycznym, rockowym repertuarem.
Organizatorami festiwalu są Burmistrz Brodnicy i Stowarzyszenie "Omega", a patronat nad wydarzeniem objęli: Wicemarszałek Sejmu RP Jerzy Wenderlich, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober oraz Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz. Tegorocznej imprezie patronuje również Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Darmowa komunikacja miejska.
Rozkład jazdy

Program Festiwalu
18.00 – 19.00 – RayWah
19.00 – 20.00 – Rozes
20.00 – 21.00 – Free Blues Band
21.00 – 23.00 – Vavamuffin
23.00 – 01.00 – Coma

HISTORIA
Współczesny Muzyczny Camping nawiązuje do popularnych w latach 80.i 90. ubiegłego wieku festiwali. Przypomnijmy, w roku 2012 minęło 30 lat od momentu zorganizowania pierwszego festiwalu muzyki rockowej w Brodnicy, który przez lata znany był fanom w Polsce jako Muzyczny Camping. Festiwal powstał z inicjatywy Grzegorza Grabowskiego i dzięki wsparciu organizacyjnemu Brodnickiego Domu Kultury w 1982 roku jako Rock na Pojezierzu. Od 1983 organizowany był już jako Muzyczny Camping. Obok Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie był jednym z najbardziej znanych i ważnych przeglądów muzyki młodzieżowej w PRL-u. Co roku w lipcu do Brodnicy ściągały tysiące fanów bluesa, rocka i reggae z całej Polski. Brodnica, podobnie jak Jarocin, stała się miejscem, gdzie młodzi ludzie znajdowali azyl wolności oraz odskocznię od szarej i "skrzeczącej" brakiem swobód peerelowskiej rzeczywistości. Na campingach muzycznych w Brodnicy fani rocka, bluesa i reggae mieli okazję słuchać koncertów takich zespołów jak Republika, Lombard, Stalowy Bagaż, TNT, Dżem z Ryszardem Riedlem, Zdrowa Woda, Kasa Chorych, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Free Blues Band, Mietek Blues Band, Izrael oraz Nocna Zmiana Bluesa, która od 1983 roku z liderem Sławkiem Wierzcholskim była stałym gościem festiwalu. Na festiwale do Brodnicy w połowie lat 80. przyjeżdżali również Stanisław Sojka, Martyna Jakubowicz, Tadeusz Nalepa, Jan i Józef Skrzekowie.
Muzyczny Camping znakomicie odnalazł się we współczesnej formule, po reaktywacji. Poprzednie edycje - w 2012, 2013 i 2014 roku - zgromadziły tysiące fanów z całej Polski, a na festiwalowych koncertach w Brodnicy wystąpiło wielu znanych wykonawców, m.in. Dżem, Daab, Habakuk, Nocna Zmiana Bluesa, Trebunie Tutki, Voo Voo, Tomek Lipiński. Dla publicznośći grały także wschodzące gwiazdy reggae i rocka, takie jak Parassol, czy brodnicki Rozes.

BUDŻET I SPONSORZY
Nie byłoby Muzycznego Campingu bez środków na jego organizację. Co roku stara się o nie z sukcesem Stowarzyszenie Omega, pozyskując do budżetowania imprezy, na którą wstęp jest wolny, partnerów publicznych oraz prywatnych. W tym roku budżet festiwalu szacowany jest na ok. 120 tys. złotych. Współorganizator Campingu - Burmistrz Brodnicy wyasygnował z kasy miejskiej ponad 40 tys. zł na opłacenie honorarium zespołu Coma. 15 tysięcy złotych to z kolei wkład Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w festiwalowy budżet. Po raz pierwszy też dotację na Muzyczny Camping Stowarzyszenie Omega otrzymało od Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, które przekazało kwotę 10 tys. złotych. Kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło też od sponsorów i członków wspierających Stowarzyszenia Omega. W tym gronie największymi ofiarodawcami są: Galeria Brodnica oraz Perfekt Dom, a także Firma Socha i Polbud P.A. Mierzwa.

MC 2015 - WYKONAWCY
COMA - zespół znany jest fanom muzyki przede wszystkim z energetycznych i widowiskowych koncertów, łączących w sobie elementy poezji, muzyki, teatru i filmu. Grupa powstała w 1998 r. W maju 2004 r. wydała swój pierwszy album pt. “Pierwsze Wyjście z Mroku", który został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków, branżę i, co najważniejsze, przez publiczność. Płyta została nagrodzona m.in. Fryderykiem w kategorii: Album Roku - Rock. W tym samym roku Coma została laureatem 25. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Przez kolejne lata zespół wydał 5 płyt studyjnych, z których 3 pokryły się platyną i złotem, oraz 3 wydawnictwa koncertowe (Platynowa i Złota Płyta). Zespół otrzymał za każdy z polskich albumów studyjnych statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku - Rock, oraz w kategorii: Zespół Roku i Wokalista Roku - Piotr Rogucki.
Coma wydała dwa albumy angielskojęzyczne: “Excess" oraz “Don’t Set Your Dogs On Me", które ukazały się na całym świecie.
Wokalista zespołu - Piotr Rogucki, jest także aktorem, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Kazimierza Solskiego w Krakowie. Zdobył wiele nagród na festiwalach piosenki artystycznej m.in: 2. nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie 2002, Grand Prix Festiwalu Piosenki Aktorskiej Wrocław 2004, Grand Prix Festiwalu Spotkania Zamkowe w Olsztynie 2004, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego w 2004 r. Wydał dwa albumy solowe: “Loki – Wizja Dźwięku" (2011 r.) oraz “95-2003" (2012 r.). Od trzech edycji jest też jurorem w programie Must Be The Music w telewizji Polsat. Oprócz tego zagrał wiele ról w filmach - "Skrzydlate świnie", "Syzyfowe prace", "A na koniec przyszli turyści", oraz w serialach - "Misja Afganistan", "Oficerowie", czy w kultowym "Czasie honoru".
Skład zespołu Coma: Dominik Witczak - gitara, Marcin Kobza - gitara, Rafał Matuszak - bas, Adam Marszałkowski - perkusja, Piotr Rogucki – wokal.

VAVAMUFFIN - polski zespół grający muzykę reggae oraz raggamuffin z elementami dub i dancehall. Powstał w 2003 roku w Warszawie. Jest związany z wytwórnią Karrot Kommando. Jej nakładem w kwietniu 2005 ukazała się debiutancka płyta "Vabang!" Vavamuffin intensywnie koncertuje w kraju i za granicą (w tym na chorwackim festiwalu Seasplash). Latem 2005 zespół wziął udział w sopockim festiwalu TOPtrendy. W lipcu 2006 roku grupa zagrała na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. 20 października ukazała się druga płyta, zawierająca remiksy piosenek z Vabang! – "Dubang!". Natomiast 23 października 2007 roku w czasie koncertu w klubie Palladium, miała miejsce premiera trzeciego albumu (a drugiego studyjnego) – "Inadibusu". 4 kwietnia 2008 roku Vavamuffin zagrał w warszawskiej Stodole koncert z okazji swojego pięciolecia. Z tej samej okazji wydany został singel "Radio Vavamuffin". Z kolei w 2013 roku w klubie Żak z okazji dziesięciolecia istnienia zespołu miała miejsce premiera płyty "Solresol". Zespół wspiera kampanię Stowarzyszenia "Nigdy Więcej" - Muzyka Przeciwko Rasizmowi. Skład: Pablopavo - wokal, Reggaenerator - wokal, Gorg - wokal, Emili Jones - bas, Jahcob Junior - perkusja, Raffi Kazan - gitara, Mothashipp - syntezatory, piano, Dubbist - sampler, gramofony, Barton - dubmaster.

FREE BLUES BAND - polska grupa muzyczna wykonująca bluesa z elementami R'n'B, soulu, funky i jazzu. Powstała w 1979 roku z inicjatywy braci Andrzeja i Mariana Malcherków. Występowała m.in. na Złota dziesiątka - Jarocin i OMPP, Rawa Blues (w latach 1985, 1986, 1989–1991, 1997, 2004), Blues Top 85, Olsztyńskie Noce Bluesowe (podczas I w 1984 roku i XIII edycji w 2004), Jesień z Bluesem - Białystok, Baltic Blues, Camping Muzyczny w Brodnicy, Blues nad Piławą, Żmigród, Blues nad Bobrem, FAMA, Bluesada, Harmonica Bridge. Grupa grała z Deep Purple jako support w 2004. Realizowała też osobne projekty z gitarzystą Steve'em Morse'em oraz perkusistą Ianem Paice'em, Chrisem Farlowe'em, Johnem Scofieldem, Animalsami, Janem "Izbą" Izbińskim. Tadeusz Nalepa przez ostatnie trzy lata swojego życia grał tylko z FBB, w tym ostatni koncert w życiu artysty: 12 sierpnia 2006 w Trzyńcu w Czechach. W 2003 roku zespół został sklasyfikowany na 8. miejscu plebiscytu pisma Twój Blues w kategorii Zespół Roku Polska. Od 1992 roku muzycy grupy prowadzą Free Blues Club w Szczecinie. Skład: Andrzej Malcherek - gitara elektryczna, śpiew, Agnieszka Malcherek - organy Hammonda, Jakub Fiszer - instrumenty perkusyjne, Kamil Żuchowski - gitara basowa. Współpracują: Paweł Gawroński, Sławomir Wierzcholski, Sławomir Nowodworski. Dyskografia: (1989) Free Blues Band ("zółta") (CC), (1990) Such a Blues ("niebieska") (CC), (2003) Big Game (LP), (2008) Casper The Cat (CD).

RAYWAH
Popularny brodnicki zespół grający w składzie: Edyta - wokal, Remigiusz Graduszewski - gitara, Paweł Jagła - gitara, Robert Kuciński - bębny, Paweł Zaniecki - bas. O genezie nazwy oraz twórczości grupy sami muzycy piszą w ten sposób: - Nasza nazwa w zasadzie powinna mówić o zespole tyle, ile trzeba. Gramy niezbyt cicho ;-), a jej pisownia świadczy, że dla potrzeb tego projektu staliśmy się nieortodoksyjnymi miłośnikami polskiej ortografii ;-). W sferze muzycznej bazujemy na gruncie szeroko pojmowanego blues-rocka, ale naszą intencją nie jest bynajmniej sztywne trzymanie się tradycyjnej stylistyki, czy hołdowanie utartym konwencjom. Gramy covery znanych i mniej znanych utworów różnych wykonawców, starając się "przemycić" w nich coś od siebie…

ROZES - to również zespół z Brodnicy, który jest znany fanom nie tylko z regionu. Gra od kwietnia 2011 roku. Kapela powstała na bazie Róż dla Kassandry, z którego to składu wywodzą się Grzegorz Pawlak (perkusja) i Piotr Fisher (gitara). Do tejże dwójki dołączył basista Bartek Lewandowski. Skład ostatecznie uzupełnił Bartek Graczyk (wokal, gitara). - Nasza muzyka to mikstura z melodii, przestrzennych dźwięków gitar i energetycznej sekcji wzbogacona o osobiste teksty - w taki o to sposób charakteryzują swą twórczość muzycy Rozes. - Graliśmy w kilku fajnych miejscach, dla wielu i z wieloma fajnymi ludźmi. Coś tam wygraliśmy, coś innego przegraliśmy. Wiele doświadczeń mamy zebranych i pomimo przeciwności losu, wiemy jedno: chcemy grać i będziemy to robić.

materiał nadesłany

Dodano/zmodyfikowano: 24.07.2015, 09:25 , Komentarzy: 15, wyświetleń: 6110

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Wystąpił problem z zabezpieczeniami agregatu spowodowany wilgocią po wcześniejszej burzy i ulewie. Zespół po około 20 minutach wrócił na scenę i kontynuował koncert.
Dodany 28.07.2015, 11:00 przez org
Jeżeli Coma wzięła tyle kasy, to dała dupy. Mogli być wkurzeni awarią, koncert był odpykany. Nie kupuję go. Brawo Rozes i Vavamuffin.
Dodany 26.07.2015, 14:26 przez ppp
Jeżeli Coma wzięła tyle kasy, to dała dupy. Mogli być wkurzeni awarią, avavamuffinle koncert był odpykany. Nie kupuję go. Brawo Rozes i Vavamuffin.
Dodany 26.07.2015, 14:09 przez ppp
nie idę, mam to gdzieś
Dodany 24.07.2015, 12:33 przez filipek
Lubię Comę, ale 40.000 za sztukę to zbyt wiele. Nie są tyle warci.
Dodany 23.07.2015, 11:04 przez ppp
Chyba ok. 23
Dodany 20.07.2015, 23:14 przez ppp
Czy ktosie o ktorej gra Coma??
Dodany 20.07.2015, 10:44 przez mmmm
Kicha, muzyka jest dla ducha, a nie dla ciała. Twoje problemy wyleczy gastrolog. Mieszasz dwie płaszczyzny, których pewnie nie potrafisz rozdzielić. Przykra sprawa.
Dodany 15.07.2015, 21:12 przez Marmolada
Marmolada dzemu nigdy nie trwailem mialem odruch wymiotno gqrdzacy muzyka na smietnik
Dodany 15.07.2015, 18:28 przez kicha
Kicha musisz być bardzo prostym człowiekiem, żeby nie doceniać Dżemu. Łatwo Ci się pewnie żyje pewnie żyje, ale ciężko myśli.
Dodany 15.07.2015, 12:54 przez Marmolada
od dzemu w brodnicy to sie zygac juz chciało, a paszli z ta swoja wyjaca muzyka
Dodany 15.07.2015, 12:45 przez kicha
dobrze że starostwo coś organizuje
Dodany 15.07.2015, 09:58 przez paulina
Bez grupy Dżem, to nie camping to szałas muzyczny bebe
Dodany 15.07.2015, 09:45 przez bebe
Kiedy prawdziwa muzyka taka jak ta na campingach była grana w Brodnicy, to o disco polo nikt nie słyszał. Fajnie, że coś się dzieje. A ty po prostu tęsknij za swoim festiwalem, bo twój pewnie dopiero za rok. Mój za 2 tygodnie.
Dodany 10.07.2015, 09:50 przez ppp
Tam mi jakiś kamping ja już tęsknie za festiwalem disco polo :(
Dodany 10.07.2015, 08:41 przez Piękna i młoda