E-komis


AKTUALNOŚCI > wszystkie kategorie > Spektakl Teatru Miniatura

4 grudnia 2015, Brodnicki Dom Kultury zaprasza na spektakl Miejskiego Teatru "Miniatura" z Gdańska, zrealizowany na podstawie powieści Aleksandra Majkowskiego, pod tytułem "Życie i przygody Remusa".
"Żëcé i przigodë Remusa" są powieścią napisaną w okresie Młodej Polski, jednak jej wyjątkowość sprawia, że plasuje się ona ponad tymi wszystkimi dziełami, które kreśliły tendencje modernistyczne.
Wielowątkowość tej powieści, nawiązanie do tradycji literackiej, nie tylko europejskiej, ale też celtyckiej i indoeuropejskiej, połączenie pierwiastków chrześcijańskich z pogańskimi oraz zawarcie cennego przesłania sprawiają, że zasługuje ona na miano arcydzieła kaszubskiej literatury.
Powieść ta jest przykładem typowego eposu, który przedstawia panoramę społeczności kaszubskiej w okresie Młodej Polski, nie bez przesady porównywana z "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza czy "Eneidą" Wergiliusza.
Ważnym elementem eposu jest ukazanie tejże społeczności w przełomowym momencie historycznym, którym w tym przypadku było budzenie się świadomości "narodowej" Kaszubów, otrząśnięcie się z marazmu oraz rozpoczęcie walki o przetrwanie.
Świat realny miesza się w niej ze światem kaszubskich legend i baśni.
Bohaterem opowieści jest Remus, Kaszub, który przez swoją wadę wymowy i niejasne pochodzenie staje się outsiderem. Jako dziecko Remus zostaje poproszony o pomoc przez uwięzioną królewiankę; jako dorosły rusza w podróż po regionie, handlując książkami i tocząc walkę ze Smętkiem, kaszubskim diabłem.
"Życie i przygody Remusa" to barwne dzieło na miarę "Don Kichota", gdzie w podróży po Kaszubach bohaterowi towarzyszy wierny przyjaciel, grajek Trąba.
Spektakl Teatru "Miniatura", to opowieść o straconej tożsamości, o miejscu zapomnianym. Żeby je na nowo odnaleźć, trzeba pokonać trzy zjawy: Strach, Trud i Niewarto.
Adaptację powieści przygotował reżyser i dramaturg, Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Teatru Miniatura.
Przedstawienie wyreżyserował Remigiusz Brzyk, jeden z najciekawszych współczesnych polskich reżyserów, m.in. dwukrotny laureat jednej z najbardziej prestiżowych nagród za reżyserię, w Polsce, Lauru Konrada (w 2014 roku za spektakl "Koń, kobieta i kanarek"). Nad scenografią pracowały - pod kierunkiem reżysera i scenografki Katarzyny Zawistowskiej - dwie studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Monika Ostrowska i Katarzyna Skoczylas. Jako kompozytor muzyki do spektaklu zadebiutował Adrian
Jerzy Amrugiewicz, realizator dźwięku i akustyk, autor ścieżek dźwiękowych do licznych spektakli przygotowywanych z dziećmi i młodzieżą w Miniaturze.

Obsada:
Jakub Ehrlich, Edyta Janusz-Ehrlich, Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Wioleta Karpowicz, Jacek Majok, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Wojciech Stachura, Joanna Tomasik, Krystian Wieczyński.
Skrzypce: Jadwiga Sankowska

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (www.klasykazywa.pl)

BILETY w cenie 25 zł do nabycia BDK

Więcej na: https://www.facebook.com/events/401152300089693/permalink/410336149171308/ albo bdk.brodnica.net.

Dodano/zmodyfikowano: 24.11.2015, 10:15 , Komentarzy: 2, wyświetleń: 787

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
romuald wilcza jagoda ? znowu w Brodnicy? o ja, już ściskam uda:)
Dodany 04.12.2015, 13:51 przez Marlena
Kogo to obchodzi??
Dodany 28.11.2015, 23:49 przez Sewer