AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Powiat Brodnicki. Kadencja samorządu powiatowego na półmetku

Minęły dwa lata od ostatnich wyborów samorządowych. Gospodarze Powiatu Brodnickiego podsumowują, co udało się zrobić w ciągu minionych dwóch lat pracy.

Szpital
Najpoważniejszym wyzwaniem dla władz Powiatu Brodnickiego była budowa szpitala- inwestycja, która z wyposażeniem kosztowała ponad 50 milionów złotych.
Po 16 miesiącach, w rekordowo krótkim czasie, udało się zakończyć potężną inwestycję pod nazwą "Przebudowa, rozbudowa, nadbudowa istniejących obiektów Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy".
Udało się, bo przecież była to operacja na żywym organizmie: przez cały czas remontu szpital funkcjonował normalnie: przyjmowano i leczono pacjentów, a budowniczy z każdym dniem odkrywali kolejne niespodziewane niedoskonałości starego, bo ponad stuletniego budynku.
W kwietniu 2016 roku zakończono budowę i rozpoczęły się przenosiny do nowego szpitala, który był prawie dwa razy większy od starego.

W niecałe półtora roku przebudowano 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, dobudowano ok.4,5 tysiąca, są też pomieszczenia nadbudowane na starych budynkach.
W 644 pomieszczeniach nowe są wszystkie instalacje. Szpital ma nowoczesne systemy wymiany powietrza, monitorowania, systemy bezpieczeństwa. Sale dla pacjentów są 2-3-osobowe, z łazienkami, odpowiednim oprzyrządowaniem przy łóżkach chorych, telewizorami. Ich konstrukcja ( m.in. sale typu akwarium) zmienia koncepcję opieki nad chorymi. Teraz personel przez cały czas może monitorować stan chorych – nie tylko przez oszklone szyby, ale także dzięki nowoczesnym urządzeniom.
Imponujące jest wyposażenie i urządzenia w trzech salach operacyjnych, salach nadzoru kardiologicznego i na OIOMI-e.
Szpital ma 170 łóżek. Poza istniejącymi dotąd, działa w nim oddział nowy- rehabilitacji łóżkowej.

Obiekt zbudowano z rozmachem, tak że nie tylko spełnia wszystkie wymogi sanitarne stawiane placówkom szpitalnym, ale daje też możliwości dalszego rozwoju.

I rozwój ten ruszył pełną parą już z początkiem roku.
W styczniu pierwszych pacjentów przyjmuje poradnia urologiczna, w marcu szpital wprowadza znieczulenia porodów, kupuje nową karetkę i laparoskop. W kolejnych miesiącach na oddziały trafia nowy videokolonoskop i wysokoenergetyczny laser.
30 maja goście z całego województwa biorą udział w uroczystym przecięciu wstęgi i poświęceniu nowego szpitala.

- Kiedy wjechałem do miasta, pytałem jak dojechać do szpitala. Mieszkańcy Brodnicy z dumą informowali mnie, że " mamy teraz nowy szpital". Teraz, kiedy widzę piękny obiekt, wiem, że duma mieszkańców jest uzasadniona- relacjonował Mariusz Trojanowski, prezes powiatowego szpitala w Aleksandrowie Kujawskim, który pośród innych gości obecnych na uroczystości gratulował staroście Piotrowi Boińskiemu i gospodarzom Powiatu oraz dyrektorowi szpitala i wykonawcom wspaniałego obiektu.
- Dziękujemy posłowi Zbigniewowi Sosnowskiemu i Ryszardowi Boberowi, przewodniczący Sejmiku Województwa, bez pomocy których ta inwestycja nie miałaby szans. Dziękujemy gminom z powiatu, które wspierają zakupy sprzętu medycznego - mówił w czasie otwarcia starosta Piotr Boiński.

W ramach otwarcia w szpitalu organizuje się Białą Sobotę i Białą Niedzielę. 4 czerwca 1162 osoby skorzystały z bezpłatnych badań oraz porad medycznych, 5 czerwca rozpoczyna się akcja NEFROTEST z bezpłatnymi badaniami nerek.
Uroczyste otwarcie było impulsem do dalszego rozwoju szpitala, który finansowo wspiera Powiat i samorządy wszystkich miast i gmin z Powiatu. Przekazywane dla szpitala środki pozwalają na dalszą modernizację i zakupy nowego sprzętu medycznego.
W czasie wakacji rusza bezpłatna "Szkoła Rodzenia", a do szpitala trafiają nowe kardiotokogramy, cyfrowy USG i echokardiograf. We wrześniu oddział pediatryczny zostaje doposażony w inkubator i dwa stanowiska do resuscytacji noworodka.

31 sierpnia 2016 przyjeżdża wielki TIR z pomocą od Owsiaka, a w nim – aparatura i sprzęt medyczny dla dzieci i osób starszych za ponad 400 tys. złotych. W grudniu oddany zostaje do użytku zbiornik zabezpieczający szpital w 12- godzinny zapas wody.
- Świadectwem naszego rozwoju w ostatnich latach jest dobra kondycja finansowa, ale także fakt, że rozszerzamy nasze usługi. W październiku podpisaliśmy umowę z burmistrzem Lidzbarka na udzielanie świadczeń medycznych w oparciu o POZN, w Lidzbarku. Cieszymy się też, że przyszli lekarze chcą u nas odbywać studenckie praktyki lekarskie- mówi dyrektor Dariusz Szczepański, dyrektor ZOZ w Brodnicy

Drogi
Dwa minione lata to także duże inwestycje na powiatowych drogach.
W roku 2015 na remonty i przebudowę dróg przeznaczono prawie 6milionów 300 tysięcy złotych. To środki z budżetu Powiatu, ale także z dotacji wojewódzkich i budżetów gminnych, współpracujących z Powiatem, dzięki którym wykonano nową nawierzchnię dróg na trasach: Szynkówko-Karw, Osiek – Kretki Małe, Boleszyn-Wielkie Leźno.
Jesienią 2015 roku oddana została do użytku długo oczekiwana ścieżka pieszo-rowerowa do Zbiczna. Ścieżka o długości 8,233 km kosztowała prawie 5,7 miliona złotych i tworzyły ją wspólnie Powiat, Miasto i Gmina Brodnica oraz Zbiczno. Kluczowym dla realizacji tej inwestycji było pozyskanie dwumilionowej dotacji z samorządu Województwa.

Jeszcze większe środki na przebudowy i remonty dróg przeznaczono w budżecie roku 2016. I tak jak w roku poprzednim, warunkiem sukcesu była współpraca Powiatu z gminami, na terenie których remontowano drogi: gminą Brodnica, Miastem Brodnica, Gminą Jabłonowo. Ta współpraca pozwoliła ubiegać się i w efekcie pozyskać środki zewnętrzne: z Programu Rozwoju Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej GiPID ( ponad 1,6 miliona złotych ) oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 PROW ( ponad 309 tysięcy złotych).

Tak kojarzone środki to ponad 7 milionów złotych, dzięki którym gruntownie przebudowano prawie 10 kilometrów dróg powiatowych.
Prace trwające od wiosny do późnej jesieni udało się zakończyć na drogach: z Podgórza do Szczuki, z Wielkiego do Małego Leźna, z Konojad do Mileszew i z Jabłonowa Zamku do Budziszewa. Poszerzano jezdnie, wykonywano nową nawierzchnię, ale przy okazji powstały też nowe chodniki i zatoczki autobusowe.

Nadal trwa przebudowa drogi –ul. 18 stycznia w Brodnicy- na odcinku od torów kolejowych do granicy gminy w Podgórzu.
Oprócz dużych inwestycji ponad 10 kilometrów dróg powiatowych zyskało nową nawierzchnię. Za ponad 531 tysięcy złotych emulsją i grysami utrwalono nawierzchnię drogi w Gutowie, W Radoszkach, w Piecewie, na odcinku Kruszyny Szlacheckie- Drużyny oraz z Gołkowa do Gołkówka.

Z końcem roku w starostwie przygotowuje się już inwestycje drogowe na rok następny. Nadal lepsze drogi będą tam, gdzie partnerska współpraca między samorządami, jak ta zaplanowana na rok 2017 pomiędzy Powiatem i gminami: Bobrowo przy przebudowie drogi Brudnawy- Dąbrówka- Drużyny i na trasie Drużyny-Budy-Chojno oraz gminą Bartniczka- przy przebudowie trasy Komorowo- Jastrzębie. Na przyszły rok planuje się także remonty w Miesiączkowie, gm. Górzno.

Nowy wymiar powiatowej oświaty
W całej Polsce do szkół zbliża się demograficzny niż, a z nim konieczność zmian i przewartościowanie starych struktur oświatowych.
Nowy pomysł na oświatę w powiecie brodnickim już działa. W lutym 2016 roku na XVII sesji Rady Powiatu w Brodnicy zdecydowano o powołaniu Powiatowego Centrum Obsługi.

Sprawy administracyjne, organizacyjne finansowo-księgowe, remontowe, informatyczne, obsługi prawnej i bhp skupione w jednym ośrodku to w perspektywie czasu oszczędności i sprawniejsze zarządzanie.
Kolejnym etapem reform w oświacie było powołanie w marcu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy. Ta nowa szkoła ruszyła 1 września i połączyła istniejące dotąd: Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Szkół Rolniczych i RCKPiU w Brodnicy.
W CKZiU, kierowanym przez dyrektora Jacka Gniadkowskiego usprawnia się nabór do szkół, można też uniknąć zwalniania nauczycieli, a uczniowie- czują się w szkole doskonale, bo mają nowe możliwości kształcenia, odbywania praktyk i stażów.

Przykładem tego są realizowane w szkołach projekty edukacyjne. Jednym z nich jest: "Katolicyzm i prawosławie - dwa wyznania, jedna wiara", realizowany z dotacją z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia; innym projektu Erasmus +. Edycja projektu przewidziana jest na dwa lata- od listopada 2016 r. do czerwca 2018 r. zapewni uczniom CKPiU możliwość odbywania staży zawodowych zagranicą. Staże w Turyngii odbywają też uczniowie ZS w Jabłonowie.

- Dumą powiatowej oświaty są uczniowie. 326 najlepszych uczniów otrzymało z Powiatu jednorazowe stypendia za wyniki w nauce, mamy w naszych szkołach stypendystów Prezesa Rady Ministrów i uzdolnionych stypendystów Marszałka. Mamy odnoszące sukcesy fryzjerki i klasy mundurowe w Jabłonowie Pomorskim, które zwyciężają np. w Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych. Myślę, że dajemy naszej młodzieży szansę na najlepszą edukację- mówi wicestarosta Mariusz Klonowski.

Powiat dobrze zorganizowany
Centrum działania samorządu powiatowego jest urząd Starostwa, przy ul. Kamionka 18.
Ostatnie lata to dla urzędu nowe formy obsługi mieszkańców.
Już ponad rok działa pomoc w obsłudze osób niepełnosprawnych. Od 4 stycznia 2016 roku działają punkty bezpłatnej pomocy prawnej.

Nową epokę w obsłudze klientów urzędu wprowadza aktualizacja bazy danych o gruntach i budynkach na terenie powiatu brodnickiego. W ramach projektu RPO utworzona została aktualna mapa numeryczna pełnej treści wraz z uzupełnieniem ewidencji gruntów i budynków. Geodeci, inwestorzy, zwykli mieszkańcy mogą korzystać z geodezyjnej elektronicznej bazy danych dostępnej w Internecie.

W ostatnich latach w starostwie zakończono także prace nad planami urządzania lasów. Wszystkie lasy, nad którymi nadzór sprawuje Starosta Brodnicki mają już aktualne plany zagospodarowania.
- Staramy się pozyskiwać na nasze działania środki zewnętrzne z różnych dostępnych źródeł. Zdobywamy dodatkowe pieniądze na drogi i na ochronę środowiska, na wydawane książki, edukację i kulturę. Przykładem tego, co można zyskać może być np. podpisana w październiku umowa z PFRON. W ramach " Programu wyrównywania różnić między regionami III w obszarze D" w powiecie brodnickim będą dwa nowe mikrobusy, służące do przewozu osób niepełnosprawnych- dla Zakładu Aktywności Zawodowej (mikrobus 9-osobowy) oraz dla Warsztatu Terapii Zajęciowej.- mówi starosta Piotr Boiński.

Powiat - wspólnota ludzi
Dwa ostatnie lata umocniły poczucie kulturowej tożsamości powiatu brodnickiego. Organizowane lub wspierane przez Starostwo w Brodnicy imprezy edukacyjne, sportowe i kulturalne jednoczą mieszkańców.

W stałym już kalendarzu wydarzeń powiatowych są powiatowe dożynki, konkurs palm wielkanocnych i wieńców i ozdób dożynkowych, czy Dni Energii Odnawialnej. Jednoczymy się w chwilach uroczystych – narodowych świąt i rocznic: Wyzwolenia Brodnicy, Powrotu Pomorza do Macierzy oraz Bitwy Polsko- Bolszewickiej pod Brodnicą.
Mamy tradycję otwierania sezonu turystycznego i przedświątecznych kiermaszów. Pomysł Anny Małkiewicz, członka Zarządu Powiatu, by prezentować rękodzieło ludowe, prace KGW i uczniów okazał się niezwykle trafiony. Na kiermaszach są tłumy, a na adresowane do uczniów konkursy ozdób świątecznych zgłasza się setki pomysłowych prac.

- Powiat przyciąga turystów. Tu zjeżdżają sportowcy, myśliwi, ekolodzy, rozśpiewani seniorzy, szaradziści i młodzież pożarnicza na wojewódzkie i ogólnopolskie przeglądy i zawody. Wszystkich naszych gości witamy serdecznie i wspieramy wszystkich, którzy mają dobre pomysły i wolę działania dla wspólnego dobra-deklaruje starosta Piotr Boiński.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 29.12.2016, 14:41 , Komentarzy: 6, wyświetleń: 1225

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Czekam z niecierpliwością jak psl zostanie z rękami w nocniku po wyborach.
Dodany 03.01.2017, 10:12 przez kukiz15
Oj! Kogoś tu w dołku ściska!
Dodany 02.01.2017, 06:02 przez Miecio
Panowie z PSL chełpicie się ze szpitala. A tak naprawdę zatrudniliscie tam kolesi lub rodzine. Itak do konca waszej kadenci ;szpital; Poseł i pBober.To Wasz obowiazek. Bierzecie za to wynagrodzenie. Patrzcie na podworko. Nie wstyd wam.mam nadzieje ze juz nie wejdziecie do wladz
Dodany 31.12.2016, 23:31 przez Dorota
Cacy laurka! A problem dyzurow aptek tez ok?
Dodany 30.12.2016, 23:36 przez H
Szpital piękny tylko z personelem licho trzeba jeżdzic do Rypina , Torunia i Grudziądza bo jak sam nie pojedziesz to cię tam odeślą.
Dodany 30.12.2016, 09:01 przez brodniczak
Szpital owszem pięknie wygląda z zewnątrz, wewnątrz też jest ok, ale zasady pracy i obsługa rodem z PRL a może i gorsze zasady. Byłem tam dwa razy i dosłowni szlag mnie trafiał jak w jednej sprawie musiałem biegać w dwa miejsca. Tu samorząd się nie popisał.
Dodany 30.12.2016, 08:22 przez Gość