WYBORY 2024

baner

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Ważne zmiany w ustawie o grach hazardowych

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy informuje, że z dniem 1 kwietnia 2017 r. na podstawie Ustawy z dnia 15 grudnia 2016 o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw zmieniają się przepisy ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r (Dz.U. 2016.471 z późn. zm.).
Ustawa określa warunki urządzania gier hazardowych i zasady prowadzenia działalności w tym zakresie oraz zasady opodatkowania. Zgodnie z art. 2 ust. 2 grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach. Prowadzenie gier na automatach poza kasynem gry będzie mogło odbywać się tylko w salonach gier na podstawie zatwierdzonego regulaminu. Prowadzenie gier na automatach wykonywane poza kasynem gry objęte będzie monopolem państwa zgodnie z art. 5 ust. 1c.

Ustawa jednocześnie rozszerza katalog podmiotów podlegających karze pieniężnej zgodnie z art. 89 ust. 1. Odpowiedzialności takiej podlegać będą:
- urządzający gry hazardowe bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia,
- posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa,
- posiadacz samoistny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest
działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, o ile nie jest przedmiotem posiadania zależnego,
- uczestnik gry hazardowej urządzanej bez koncesji, bez zezwolenia lub bez zgłoszenia,
- urządzający grę hazardową, której urządzanie stanowi monopol państwa.

Jednocześnie ustawodawca przewiduje wysokie kary pieniężne za nie przestrzeganie przepisów ustawy, w przypadku gier na automatach 100 tys. zł od każdego automatu. Kary takie mogą być nakładane zarówno na urządzających gry hazardowe bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania zgłoszenia jak i na posiadacza zależnego lokalu, posiadacza samoistnego lokalu. Uczestnik gry hazardowej urządzanej bez koncesji, bez zezwolenia lub bez zgłoszenia podlega karze 100% uzyskanej wygranej niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek.
Ponadto zgodnie z art. 107d kks kto wbrew warunkom koncesji lub bez wymaganego urzędowego sprawdzenia lub bez nałożenia wymaganych zamknięć posiada automat do gier, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy

Dodano/zmodyfikowano: 31.03.2017, 10:49 , Komentarzy: 6, wyświetleń: 4728