AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Młodzi zdolni z III LO

Wiele sukcesów odnoszą w tym roku uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. Zdobywają laury w konkursach, otrzymują stypendia dla utalentowanych i indeksy na uczelnie wyższe - jeszcze przed maturą.
Trzech uczniów z III LO: Sebastian Górski i Paulina Zakrzewska i Joanna Ramowska zdobyło Stypendium Marszałka Województwa w programie Prymus Pomorza i Kujaw. Prymus Pomorza i Kujaw to uruchomiony po raz pierwszy w tym roku szkolnym marszałkowski program stypendialny dla najzdolniejszych uczniów.
Coraz lepiej powodzi się uczniom z III LO w kolejnych edycjach wojewódzkiego konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej "Oni tworzyli naszą historię". W poprzednich latach były trzy prace nagrodzone (drugie miejsca) i liczne wyróżnienia, w tym roku do III LO trafiła nagroda główna i trzy wyróżnienia. Prace zostały napisane pod kierunkiem historyka Radosława Stawskiego.
Pierwsze miejsce w województwie w IX edycji konkursu zdobył Daniel Zero, za pracę pt. "Tajemnica leśnej osady, czyli odkrywanie tragedii mieszkańców Białego". Daniel Zero, uczeń klasy 3 profilu dziennikarsko-prawniczego w ubiegłym roku zajął w tym konkursie drugie miejsce za pracę o dziadku "Narzucony los". W tegorocznej pracy licealista przedstawił dramatyczną historię osiedla pracowników leśnych Białe nad jeziorem Wielkie Partęczyny między wsiami Ciche i Łąkorz. W lutym 1945 roku, gdy przez tereny powiatu brodnickiego przeszła Armia Czerwona, zagubiony oddział żołnierzy niemieckich i ukraińskich renegatów w zemście za nieudzielenie pomocy ich rannemu koledze, dokonał masowego mordu na 13 osobach z rodzin Jabłońskich, Smolińskich, Godzińskich, Czubkowskich i Hejka w wieku od 7 do 76 lat. Część ciał pohańbiono zakopując w gnojowisku. Z masakry przeżyły tylko dwie osoby – rodzeństwo Genia i Zygmunt Smolińscy. Tymczasem śledztwo zostało w tej sprawie umorzone. Zbrodniarze pozostali więc niewykryci, a zbrodnia nie ukarana.
W tym samym konkursie dwie uczennice III LO zdobyły wyróżnienia – Natalia Wiśniewska za pracę "Z Niemcami mimo woli" oraz Natalia Przybyłowska za wspomnienie o wujku – "Nigdy nie noście w sercu nienawiści".
Za zdobycie I miejsca w konkursie "Oni tworzyli naszą historię" uczeń otrzyma nagrodę rzeczową wartości 1500 zł brutto. Nagrody rzeczowe odbierze również dyrekcja III LO oraz nauczyciel prowadzący.
Po laury sięgnęła także inna humanistka z III LO - Patrycja Prasak. W V edycji Olimpiady Wiedzy o III RP, której finał odbył się w marcu 2017 roku w Białymstoku, Patrycja zdobyła tytuł finalistki i indeks na wiele kierunków uniwersyteckich w Polsce (m.in. indeksy przyznały Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warszawski, Wrocławski i Gdański).
Przygotowując się pod kierunkiem nauczycielki Iwony Malinowskiej, Patrycja zdobyła też trzecie miejsce w eliminacjach okręgowych XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie.

inf. III LO w Brodnicy

Źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 02.04.2017, 08:34 , Komentarzy: 6, wyświetleń: 864

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
W naszym grajdołku sukces jednych jest przerabiany na porażkę pozostałych. Przykre, lecz prawdziwe. Usuńmy sukcesy miejskich humanistów, to co nam pozostanie? Matematyka, fizyka i inne przedmioty są trudne. Nauczanie ich jeszcze trudniejsze i nie należy się dziwić, że sukcesów jakoś tu nie ma. Ale mówienie, że humanista to nieudacznik obraża część społeczeństwa. To dalej quasi -matematycy - pokażcie, co potraficie, a nie tylko hejtujecie!
Dodany 05.04.2017, 20:06 przez He
No niestety zmierzyć się z matematycznym tematem to już wyzwanie, tematy polonistyczne mają to do siebie, że wystarczy minimum wiedzy i dobry bajerant sobie poradzi a matematyka nie da sobą figlować,ją trzeba znać i mieć ten talent we krwi.
Dodany 05.04.2017, 19:29 przez kujon
Widać tylko humaniści biorą aktywny udział w konkursach, ale to dobrze, że chociaż oni. Jest organizowanych mnóstwo konkursów z przedmiotów ścisłych, aż dziwne, że nie słyszy się, aby ktoś brał w nich udział,chociaż są w nich ciekawsze nagrody.
Dodany 02.04.2017, 22:33 przez XYZ
Grunt to się nachwalić, "gratuluję"
Dodany 02.04.2017, 21:55 przez lalaa
jacyś informatycy? może fizycy lub matematycy? to chodź może chemicy lub biotechnolodzy? nic z tego, sami quasi historycy....
Dodany 02.04.2017, 17:58 przez 66
Liczą się stricte konkursy przedmiotowe...to są pobocza. Które jedynie poprawiają humor.
Dodany 02.04.2017, 11:34 przez wielki huragan