AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Brodnicka młodzież walczy o udział w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Klaudia Nadarzewska oraz Mateusz Wróblewski - działacze społeczni, wolontariusze, uczniowie III LO w Brodnicy realizują projekt "Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej", który jest zadaniem rekrutacyjnym do XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Ambasadorem projektu jest brodnicki poseł na Sejm RP - Paweł Szramka.
Celem projektu jest propagowanie wiedzy o lokalnych bohaterach. Młodzież postuluje za zmianami dotychczasowych nazw ulic na nazwiska osób zasłużonych dla Brodnicy. Zgodnie z ustawą nazwy ulic muszą zostać zmienione, dlaczego nie upamiętnić lokalnych bohaterów, którzy poświecili swoje życie dla Brodnicy? - uważają brodniccy działacze.

Działania młodzieży polegają na przeprowadzeniu konsultacji społecznych wśród mieszkańców ulic kwalifikujących się do zmiany nazewnictwa. Młodzież zaprasza także wszystkich zainteresowanych do kontaktu celem propozycji oraz pomysłów: 518753012, lub 694799138.

Zgodnie z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, do zmiany nazwy kwalifikują się cztery brodnickie ulice: Adama Rapackiego, Gwardii Ludowej, Armii Ludowej oraz Wincentego Rzymowskiego. Ulice te zgodnie z ustawą muszą zmienić nazwę. W ustawie określono, "za propagujące komunizm uważa się nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1994-1989". Zapisano, że zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany ulicy, będzie ważny, dopóki nie upłynie jego termin ważności. Zdecydowano też, że pisma oraz postępowania administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy, dokonanej na mocy ustawy, w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą wolne od opłat. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 1200-1400 nazw miejsc które upamiętniają system komunistyczny.

nadesłane

Dodano/zmodyfikowano: 12.04.2017, 16:52 , Komentarzy: 5, wyświetleń: 2530

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Panie Szramka powiem tak - daj pan se siana. Sidzisz pan na tej wiejskiej i sziedx pan tam dalej. Bez złośliwości to panu mówię. Ale trzymaj sie pan z tymi swoimi pomysłami z daleka od mojego miasta. Pan i ta cała oddolna grupa z karpowicz i zielakiem na czele. Nie bedzie mi mieszkaniec wsi decydował jak mam mieszkac w mieście. Zajmie sie pani tymi rowerami i ode mnie i moich ulic sie odczepi. Kampanie pan zaczyna czy jak?? Wyluzuj chłopie
Dodany 15.04.2017, 07:31 przez Kownacki
Zawsze znajdą się tacy, którzy z rożnych pobudek oszukają następne pokolenie i wcisną im „nową historię“. Jeden chce stołek, drugi order, trzeci boi się, aby go nie zredukowano, itp.
Dodany 14.04.2017, 13:44 przez koko
Weź się Szramka za robotę a nie tylko populizm i zdjęcia z uczniami albo kandydatami na miss
Dodany 13.04.2017, 20:26 przez Krzychu
W Gwardii Ludowej i Armii Ludowej walczyli polacy o wolność Polski.A Ci nowi bohaterowie są krystalicznie czyści ?po co zmieniać ?za parę lat okarze się że ,nowi bohaterowie są be i trzeba zmienić nazwę .a za to wszystko płacą podatnicy .Zostawcie te ulice w spokoju.W każdej rodzinie była osobą która była komunistą tylko nikt się nie przyzna.
Dodany 13.04.2017, 15:38 przez misia
odpieprzcie się od mojej ulicy! Mieszkam na gwardii Ludowej od urodzenia i mam gdzies czy miała związek z komunizmem! Niech poseł Szramka rozlicza siebie, od mojej ulicy wara!
Dodany 13.04.2017, 14:07 przez Pełnoletni