EKONKA


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Uczcić pamięć Anny Wazówny

20 września w starostwie w Brodnicy samorządowcy podpisali wniosek do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego o ustanowienie roku 2018 "Rokiem Anny Wazówny".
W 2018 roku przypada 450 rocznica urodzin Anny Wazówny - królewny szwedzkiej, starościny brodnickiej i golubskiej.
29 sierpnia 2017 inicjatywę o ustanowienie roku 2018 Rokiem Anny Wazówny poparli radni Rady Powiatu w Brodnicy, a potem także samorządowcy Miasta Brodnica.

20 września przedstawiciele Samorządu Miasta Brodnicy, Samorządu Miasta Golubia –Dobrzynia, Samorządu Powiatu Brodnickiego i Samorządu Powiatu Golubsko- Dobrzyńskiego podpisali deklarację wspólnego działania w celu ustanowienia Roku Anny Wazówny w województwie kujawsko-pomorskim.

"Mając na względzie przypadającą w 2018r. 450 rocznicę urodzin Anny Wazówny- królewny szwedzkiej, starościny brodnickiej, golubskiej, pochowanej w Toruniu, uznając jej zasługi dla rozwoju gospodarczego, społecznego naukowego i tolerancji religijnej początku XVII wieku kierując się także trwałą - dobrą pamięcią kolejnych pokoleń (…) działając wspólnie i zgodnie, wspierając się uchwałami Rad poszczególnych jednostek samorządu występujemy do Sejmiku Województwa Kujawsko- Pomorskiego o ustanowienie roku 2018 "Rokiem Anny Wazówny".

21 września br. podpisany wniosek starosta Piotr Boiński i wicestarosta Mariusz Klonowski przekazali do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego na ręce Pana Przewodniczącego Sejmiku Ryszarda Bobera.

Wniosek o współpracę przekazany został do Prezydenta Toruniu, Michała Zaleskiego i Stefana Borkowicza, Prezesa Zarządu Oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu i Radnego Sejmiku Piotra Kwiatkowskiego.

Maria Oryszczak, rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe w Brodnicy

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 24.09.2017, 20:26 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 593

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Anna zajmowała się nie tylko wąchaniem kwiatków. Dwór jej nie akceptował, za bardzo mieszała się do polityki. "Potop szwedzki" miał swoje korzenie także w sporze o tron Szwecji zapoczątkowanym właśnie przez Zygmunta III Wazę, który bez konsultacji z Anną nie podejmował żadnych decyzji. Zniszczenia materialne "potopu" są odczuwalne do dziś, zginęło 40% ludności Polski. Z zagrabionych przez Szwedów dóbr kultury polskiej do naszego kraju nie powróciło prawie nic.
Dodany 25.09.2017, 11:55 przez cd