AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Ćwiczenia na zamarzniętych akwenach

22.01.2018 r. na Jeziorze Niskie Brodno w ramach rozpoczynającej się kampanii z zakresu prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej "Bezpieczne Ferie 2018" przeprowadzono ćwiczenia taktyczno-bojowe na zamarzniętych akwenach wodnych w zakresie technik poruszania się po lodzie o różnej grubości przy użyciu specjalistycznego sprzętu do ratownictwa lodowego oraz znajomości metod alternatywnych. W ćwiczeniach wzięła udział Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza KP PSP w Brodnicy oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Jabłonowa Pomorskiego i Zbiczna. Manewry zorganizowano we współpracy z ratownikami z brodnickiego WOPR.

W trakcie symulowanego załamania się lodu pod człowiekiem strażacy ćwiczyli posługiwanie się specjalistycznym sprzętem do ratownictwa lodowego, ewakuację osoby poszkodowanej oraz asekurację ratowników. Zaprezentowane zostały również alternatywne techniki ratownicze przy użyciu drabin nasadkowych oraz węża strażackiego. Dodatkowo ratownicy wykonali prezentację samodzielnego wydostania się z przerębla z wykorzystaniem kolców ratowniczych. Ratownicy z brodnickiego WOPR-u wykonali pokaz ratowania poszkodowanego przez specjalnie wyszkolonego psa ratowniczego, który dostarczył linę osobie uwięzionej w przeręblu.

Statystyka zdarzeń na terenie powiatu brodnickiego w przeciągu ostatnich lat wykazuje kilka tragicznych w skutkach zdarzeń związanych z załamaniem się lodu pod ludźmi. Dla przykładu należy przytoczyć:
- 13.02.2007 m. Płowężek gm. Jabłonowo Pom. - w odległości ok. 50 m od brzegu stawu zarwał się lód po bawiącym się dzieckiem. Działania straży pożarnej związane były z dotarciem do miejsca gdzie załamał się lód z wykorzystaniem sań wodno-lodowych, lokalizacji i wydobyciu na brzeg poszkodowanego. Następnie przystąpiono do udzielania pierwszej pomocy medycznej poprzez prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po przyjeździe na miejsce karetki pogotowia lekarz stwierdził zgon dziecka.
- 29.01.2005 Jezioro Szczuka, gm. Brodnica – podejrzenie utonięcia wędkarza. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w odległości 10 m od brzegu jeziora istnieje otwór w lodzie do którego prowadziły ślady tylko w jednym kierunku. Działania straży pożarnej związane były z lokalizacją topielca pod lodem w okolicach przerębla, wykonaniu większego przerębla i wydobyciu ciała na brzeg. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon mężczyzny.
- 15.02.2001 Jezioro Bryńskie, gm. Górzno - podczas łowienia ryb na zamarzniętym jeziorze, doszło do załamania się lodu pod dwoma wędkarzami. W wyniku zdarzenia jeden wędkarz wpadł pod taflę lodu, natomiast drugi przytrzymywał się deski podanej przez jedną z osób przebywających nad jeziorem. Działania straży pożarnej związane były z wydobyciem na brzeg osoby znajdującej się na krawędzi załamanego lodu przy pomocy sań wodno-lodowych. Równolegle rozpoczęto poszukiwania drugiego wędkarza który utonął. Poszkodowanego odnaleziono i wydobyto na brzeg. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon wędkarza wydobytego spod lodu, drugi został zabrany do szpitala.

Z uwagi na zbliżające się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży straż pożarna apeluje o nie wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne takie jak jeziora, stawy, rzeki czy oczka wodne ponieważ nigdy nie mamy pewności jaka jest grubość oraz stan pokrywy lodowej. Jeżeli jednak zdecydujemy się świadomie wchodzić na lód (np. w celu połowu ryb), to zabezpieczmy się przynajmniej w kamizelkę asekuracyjną oraz specjalne kolce ratownicze, które w sytuacji awaryjnej mogą nam uratować życie.

Jeżeli jesteś świadkiem zdarzenia związanego z załamaniem się lodu pod człowiekiem natychmiast wezwij straż pożarną pod nr. tel. 998. Po dokładnej ocenie sytuacji oraz miejsca podejmij decyzję czy, i ewentualnie w jaki sposób możesz pomóc osobie poszkodowanej. Utrzymuj z nią kontakt głosowy, w pierwszej kolejności spróbuj podać/dorzucić rzeczy za pomocą których możesz poszkodowanego wyciągnąć. Jeżeli nie masz takiej możliwości i podejmiesz decyzję o wejściu na lód w celu ratowania tonącego, poruszaj się na leżąco, na brzuchu co pozwoli na najbardziej optymalne rozłożenie twojego ciężaru. Pamiętaj, że woda o tej porze roku jest bardzo zimna i szybko dochodzi do hipotermii (wychłodzenia) u poszkodowanego. W związku z czym po wydobyciu osoby na brzeg, przede wszystkim zadbaj o jej komfort termiczny - zdejmij mokre ubrań i dostarcz suchą odzież.

Bądź świadomy zagrożeń, nie igraj z losem, nie wchodź na zamarznięte akweny wodne, korzystaj z bezpiecznych lodowisk sztucznych.


KP PSP w Brodnicy



Dodano/zmodyfikowano: 22.01.2018, 13:51 , Komentarzy: 2, wyświetleń: 3251