AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Budżet obywatelski - wybierz projekt i zagłosuj

Budżet obywatelski inaczej zwany partycypacyjnym to sposób ustalania wydatków Gminy przy bezpośrednim udziale mieszkańców. Umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli.
- Pierwszym etapem realizacji budżetu było składanie wniosków przez mieszkańców Brodnicy – mówi Magdalena Hoga sekretarz Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego.
- Na składanie wniosków mieszkańcy mieli miesiąc czasu. Nabór trwał od 16 stycznia 2018 roku do 15 lutego 2018 roku. Następnie komisja weryfikacyjna powołana przez burmistrza Brodnicy zweryfikowała projekty pod względem formalno–prawnym – dodaje Magdalena Hoga.

W bieżącym roku w ramach naboru wniosków do budżetu obywatelskiego zgłoszonych zostało 8 projektów. W wyniku oceny przeprowadzonej przez komisję do spraw weryfikacji projektów pozytywną ocenę uzyskały jedynie 4 wnioski.
- Osiedlowy plac zabaw działka nr 1-3070 przy ul. Fryderyka Chopina - 146.400,00 zł
- Brodnicka Strefa Psiej Aktywności - 263.700,00 zł
- PUMPTRACK – rowerowy plac zabaw - 290.000,00 zł
- Rozbudowa ulicy Kościelnej w Brodnicy o dodatkowy pas ruchu z zatoką autobusową od przepompowni ścieków do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza - 341.715,00 zł

Zgodnie z regulaminem od 16 do 31 maja br. mieszkańcy miasta mogą oddawać swoje głosy na projekty, które uznają za najlepsze do realizacji. W głosowaniu mogą wziąć udział pełnoletni mieszkańcy miasta. Karta do głosowania dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Brodnicy oraz na stronie internetowej www.brodnica.pl w zakładce Budżet Obywatelski. Karty dostępne są również w holu Urzędu Miejskiego w Brodnicy oraz kancelarii ogólnej pokój 101.
- Przypominamy, że mieszkaniec biorący udział w głosowaniu będzie mógł złożyć tylko i wyłącznie jedną kartę do głosowania. Na jednej karcie będzie można oddać swój głos na nie więcej niż trzy projekty. Do rozdysponowania jest od 1-15 punktów na wybrany projekt z ogólnej puli 15 punktów, jakimi dysponuje każdy głosujący – mówi M. Hoga.
Mieszkaniec biorący udział w głosowaniu podaje na karcie swoje dane osobowe, imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania oraz składa swój podpis. Niedopełnienie tego wymogu spowoduje że Karta do głosowania zostanie uznana za nieważną. Głosowanie odbywa się poprzez wrzucenie do urny karty do głosowania znajdującej się w holu Urzędu Miejskiego w Brodnicy, korespondencyjnie w zaklejonej kopercie z dopiskiem "Głosowanie – Budżet Obywatelski na rok 2019" przesłanej na adres Urząd Miejski w Brodnicy ul. Kamionka 23 oraz w formie elektronicznej - za pomocą poczty elektronicznej w formie skanu przesłanego na adres budzetobywatelski@brodnica.pl, wpisując w temacie wiadomości "Głosowanie – Budżet Obywatelski na rok 2019" Ogłoszenie wyników nastąpi do 20 czerwca br. w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Brodnicy oraz na stronie internetowej www.brodnica.pl w zakładce Budżet Obywatelski. W roku 2019 na Budżet Obywatelski przeznaczona zostanie kwota sześciuset piętnastu tysięcy złotych. Realizacja wybranych przez mieszkańców projektów rozpocznie się w 2019 roku.

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 16.05.2018, 10:46 , Komentarzy: 5, wyświetleń: 684

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Chyba Kościelna najbardziej przydatna. Chociaż ogólnie brakuje w mieście terenów rekreacyjnych (nie sportowych). Jest dużo zieleni dookoła, ale trudno do niej wejść. Jest zarośnięta chwastami, zaniedbana. Odnowienie alejek leśnych w lasku miejskim też powinno być wykonane z budżetu w normalnym trybie. Plac zabaw dla psów, pozornie zbędny, mógłby przyciągać turystów. Mało jest takich w sąsiednich miastach. Turyści, którzy mają psy, często latem nie mają gdzie pojechać, bo wszędzie zakaz. Gdyby przyjechali do Brodnicy, to można by im jeszcze zaoferować jakieś usługi dla psów.
Dodany 17.05.2018, 17:15 przez abc123
Kościelną to niech miasto robi z budżetu, albo właściciel Galerii i właściciele nowego bloku. Ludzie zacznijcie myśleć. To jest projekt dedykoeany
Dodany 17.05.2018, 16:35 przez Merry
Jedynie przebudowa ulicy coś by wniosła...
Dodany 17.05.2018, 08:38 przez ant
przebudowa Kościelnej najbardziej by się przydała
Dodany 16.05.2018, 23:07 przez brodniczanim
Szału nie ma, mało projektów przeszło formalności i słabe treści. Może rowerowy plac zabaw, bo w CBR mało udogodnień dla rowerzystów.
Dodany 16.05.2018, 21:57 przez _Brodniczanin_