baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Kontakt Brodnica.net > Realizacja obowiązku szkolnego bez chodzenia do szkoły. Czy to w ogóle możliwe?

Wielkimi krokami zbliża się koniec wakacji. Dzieci i młodzież znów zasiądą w szkolnych ławkach, by osiągać kolejne szczeble edukacji. Jednak nie każdy dobrze odnajduje się w takiej rzeczywistości - część nastolatków uparcie odmawia chodzenia do szkoły, spędzając tym samym swoim rodzicom sen z powiek. Zaległości w nauce się piętrzą, dziecko nie zdaje do kolejnej klasy - czasami nawet kilkukrotnie. Ostatecznie w wieku 18 lat definitywnie rezygnuje z nauki.
Taki scenariusz, wbrew pozorom zdarza się dość często. Część młodzieży z różnych względów nie chce chodzić do szkoły.
- Rodzice słyszą od swoich dzieci argument, że w szkole życia nie uczą i wiedza z książek do niczego im się nie przyda - mówi Magdalena Golubska, komendant Hufca Pracy w Brodnicy.
Ochotnicze Hufce Pracy wychodzą takiej młodzieży naprzeciw. Absolwent gimnazjum od przyszłego roku VIII klasy szkoły podstawowej, który nie czuje potrzeby bądź nie ma możliwości uczęszczania do szkoły, może kształcić się w formie pozaszkolnej, tj. na Rzemieślniczej Nauce Zawodu. Jest to rozwiązanie również dla tych, którzy naukę w Szkole Branżowej już rozpoczęli, ale np. nie uzyskali promocji do kolejnej klasy. Warunkiem niezbędnym jest ukończone gimnazjum oraz nieskończone 18 lat w dniu rozpoczęcia nauki. Praktyki odbywają się na zasadach dotyczących pracowników młodocianych. Mają miejsce pięć dni w tygodniu, są oczywiście płatne, a pełne kształcenie trwa trzy lata i kończy się zawodowym egzaminem kwalifikacyjnym.
- Dzięki takiemu rozwiązaniu młody człowiek jest w stanie zrealizować obowiązek szkolny bez chodzenia do szkoły. Ponadto zdobędzie on zawód, co ułatwi mu start w dorosłe życie. Wszystkich zainteresowanych taką formą zdobywania wykształcenia zapraszamy do nas: ul. Przykop 57/6 - zaprasza pani Komendant.
Jak widać, nawet z tak trudnej sytuacji, jaką jest zdecydowany opór młodego człowieka przed chodzeniem do szkoły, da się znaleźć wyjście.

Anna Grążawska wychowawca 2-1 Hufca Pracy

źródło: Informacja przesłana zgodnie z zasadami obowiązującymi w dziale KONTAKT BRODNICA.NET

Dodano/zmodyfikowano: 07.08.2018, 11:23 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 900

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.