AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > X Dni Energii Odnawialnej za nami

Seminaria, wykłady, wyjazdy studyjne, konkursy, działania wydawnicze, wystawy, prezentacje - tak w telegraficznym skrócie można podsumować dekadę Dni Energii Odnawialnej. W dniach 4-5 października odbyła się jubileuszowa, dziesiąta impreza cyklu organizowanego przez Powiat Brodnicki.
- "Dni Energii Odnawialnej" promują idee wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz poszanowania energii w ogóle - mówi starosta Piotr Boiński. - W ramach przedsięwzięcia prowadzone są działania edukacyjne. Budowanie świadomości na ten temat, zwłaszcza wśród młodych, jest bardzo ważne. Tym bardziej że celem energetycznej polityki Polski jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych zasobów. W naszym kraju odnawialne źródła energii w 2017 r. zaspokajały zaledwie 5,3 proc. zapotrzebowania na energię. To poniżej średniej Unii Europejskiej, gdzie udział ten wynosi średnio 17 proc.

Uczestnicy dwudniowego seminarium, odbywającego się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Brodnicy, mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych prelekcji. Wykłady pt. "Źródła energii odnawialnej i wykorzystanie w Polsce" wygłosiła Aleksandra Roznerska z CKZiU. "Wodór jako ekologiczna energia w transporcie publicznym" był tematem prelekcji Dariusza Greszkiewicza z Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Toruniu. Z kolei o wykorzystaniu biomasy, zwłaszcza w formie coraz bardziej popularnego pelletu, mówił Paweł Niedźwiecki z Regionalnej Agencji Poszanowania Energii i Środowiska w Toruniu. O źródłach finansowania odnawialnych źródeł energii można było usłyszeć od Artura Farbiszewskiego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Prowadzącymi seminaria byli starosta Piotr Boiński i wicestarosta Mariusz Klonowski.

X Dni Energii Odnawialnej, organizowane przez Powiat Brodnicki, odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Patronował im: Marszałek Województwa Piotr Całbecki, oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober. Ciesząca się od lat zainteresowaniem impreza zawsze może liczyć wsparcie mediów dla tematyki odnawialnych źródeł energii. W tym roku "Dniom.." patronowały: TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Telewizja Kablowa "Eltronik", miesięcznik "Aura", "Gazeta Pomorska", "Przegląd Komunalny" - "Czysta Energia".
Treść wykładów zostanie udostępniona na płycie CD oraz na stronach internetowych Starostwa Powiatowego.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 12.10.2018, 17:21 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 217

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.