EKONKA


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Zapomniane cmentarze

Nekropolie Brodnicy i powiatu brodnickiego oraz ich historia zostały opisane wielokrotnie w różnych źródłach. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są okazją do przypomnienia dawnych i współczesnych miejsc pochówku zmarłych w naszym regionie.
O zapomnianych cmentarzach brodnickich pisali Alfons i Mariusz Maliccy w "Szkicach brodnickich" z 1993 roku, a także Jerzy Wultański w "Brodnickich nekropoliach", publikacji wydanej w 2001 roku.

Według A.i M. Malickich najstarszy brodnicki cmentarz znajdował się wokół kościoła farnego. Nieco młodszym miejscem pochówku był cmentarz ewangelicki w południowo-zachodniej części miasta. Mieścił się on w okolicach dzisiejszego kościoła szkolnego, przy obecnej ulicy św. Jakuba (plac Erazma Glicznera). Zmarłych w Brodnicy chowano też kiedyś przy nieistniejącej dziś kaplicy św. Jerzego, obecnie przy zbiegu ulic Mostowej, Mazurskiej i Paderewskiego, a także przy kaplicy św. Ducha przy ulicy Kamionka.

Na południowych peryferiach miasta, przy drodze do Rypina zlokalizowany był cmentarz żydowski. Później powstała na tym miejscu fabryka mebli. Z kolei przy drodze do Torunia prawie równocześnie powstały sąsiadujące ze sobą cmentarze katolicki i ewangelicki. Pierwszy powstał z przyklasztornego ogrodu franciszkanów w pierwszej połowie XIX wieku (obecnie cmentarz parafialny przy ul. Sądowej). Drugi cmentarz - jak podaje Jerzy Wultański w swoich publikacjach - poświęcony został 6 lipca 1798 roku. Nekropolia istniała do 17 września 1956 roku. W latach 70. ub. stulecia teren splantowano i utworzono tam park. W październiku 2001 roku stanął na byłym cmentarzu obelisk upamiętniający pochowanych tam ewangelików. Trzeci z ewangelickich cmentarzy mieścił się przy ul. Karbowskiej.

Jednym z najważniejszych dla brodniczan miejsc pochówku jest cmentarz wojskowy w Lasku Miejskim, gdzie pochowano żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Najmłodszą nekropolią jest cmentarz komunalny przy ul. Targowej. Tam chowani są zmarli od 1997 roku.

Dziś informacje o zapomnianych i nieistniejących cmentarzach dostępne są nie tylko w przywołanych źródłach drukowanych. Wiadomości o nekropoliach powiatu brodnickiego łącznie z precyzyjną lokalizacją na mapie można znaleźć w internecie. Umiejscowienie dawnych cmentarzy w gminach naszego powiatu znajdziemy na stronie "Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw", prezentującej zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw.

Pamiętajmy o dawnych miejscach pochówku i nieodwiedzanych grobach nie tylko we Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Wiele z tych miejsc skrywa szczątki ludzi, którzy poświęcili swe życie dla dobra i przyszłości naszego kraju. Cześć ich pamięci.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 02.11.2018, 09:45 , Komentarzy: 9, wyświetleń: 1562

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
bbbbbbbbbbbbb ,gdyby nie marmury ,nie poznał byś historii świata ,miejsca na tym świecie starczy ,i na marmury czy na cmentarze , jeśli jesteś ślepy ,to nie moja wina , rozejrzyj się w około ile nieużytków leży odłogiem , prosta sprawa zakasz rękawy łopatę w rękę i pokarz co potrafisz , anie mądruj , gębą jeszcze nikt chleba nie upiekł ,tylko głupoty opowiada ,tak mi się wydaje że za dużo Kiepskich oglądasz,a Ferdek przypadł ci do gustu.
Dodany 07.11.2018, 16:49 przez CBR
Do CBR: A Ty zabierz żywym ziemię, która nas karmi i postaw martwym marmury. Rzeczywiście materialnie i ekonomicznie podążamy za zachodem ale mentalnie się cofamy.
Dodany 07.11.2018, 15:20 przez bbbbbbbbbbb
bbbbbbbbbbbb, baranie , zlikwiduj wszystkie cmentarze zasiej trawę ,wpuść owce co będziesz je golił, za wełnę którą raz zrobisz a drugi za skopowinę , i jako dobry pasterz kustosz cmentarny będziesz zarabiał na dzierżawie .
Dodany 05.11.2018, 15:21 przez CBR
Pamiętajmy o ludziach żywych a nie martwych- ludzie którzy ze sobą nawet poczciwie nie rozmawiali teraz kupują wieńce jak młyńskie koła i chyba próbują odkupić swoje winy i brak kontaktów, do czego Wam potrzebne te betony na cmentarzach, wszystko ściągamy z zachodu np te podziurawione dynie- helloween to i cmentarze powinniście zredukować do krzyży a nie takie platformy a potem brak pieniędzy.
Dodany 05.11.2018, 15:01 przez bbbbbbbbbbb
A rodzina gdzie?? majątki i spadki pobrali a ludzie niech się martwią, kto nawołuje do pamiętania o nagrobkach CUDZYCH niech się nimi zajmę, Ja mam swoich bliskich a te historyczne nazwiska nic mi nie mówią,skoro kogoś nawet nie znam to co mnie obchodzi jego grób.
Dodany 05.11.2018, 14:50 przez Ewa
Cmentarz i grób ,to rzecz święta , nigdy nie powinny być likwidowane ,to samo z kremacjami , czyżby przyjął się model hitlerowski ,likwidacja istoty ludzkiej aż do pyłu który sam się unicestwi w czasie , czy chodzi o pieniądze z powtórnych pochówków , sam szukałem swojej kochanej nauczycielki Pani Zofii Palmowskiej z lat 50tych , z którą odmawialiśmy w jedynce ostatni pacierz , wspaniały człowiek , pamiętam jak z łzami w oczach powiedziała święte słowa ,krzyż i modlitwa ,pamiętajcie jeszcze kiedyś wrócą do szkół , ja tego nie doczekam ale wy tak , i miała rację .
Dodany 03.11.2018, 13:44 przez Jurek
Jeżeli juz decyzja Proboszcza likwiduje sie pomniki do 45 roku uważam ,ze powinna być robiona dokumentacja fotograficzna
Dodany 02.11.2018, 21:50 przez Mariusz Malicki
Dziękuje za ws pomienie naszych publikacji o cmentarzach brodnickich . Niestety w czasie moich pobytów w Brodnicy przeraza mnie ilość znikających pomników jak również ilość pomniki pobada jace w ruine . Mam nadzieje że Wadze Miasta jak również Wadze Kościelne parafii św Katarzyny przyczynia śie do zatrzymania likwidacji starych pomników jak również pomogą w renowacji starych grobowców .Jestem gotowy do wspierania rożnych inicjatyw pozwalających ratowania brodnickiego cmentarza .
Dodany 02.11.2018, 21:37 przez Mariusz Malicki
Do kogo ten apel? Kto ma pamiętać i przede wszystkim łożyć na utrzymanie zapomnianych nagrobków? Władze świeckie czy kościelne? Pomnik 1. burmistrza w wolnej Polsce Jerzykiewicza zaczyna się sypać. Kto ma pamiętać, że trzeba „patriotycznie” sakiewkę (podatnika) otworzyć, a nie tylko „patriotyczne” apele w lud słać?
Dodany 02.11.2018, 18:27 przez X