MOJA Szkolenia

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Hubertowska uroczystość

20 lat temu zawarto Porozumienie Kół Łowieckich "Kultu św. Huberta" Rejonu Brodnickiego. Wtedy też poświęcony został ołtarz patrona myśliwych w kaplicy będącej zaczątkiem powstającego kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy. Od tego czasu myśliwi spotykają się w świątyni co roku 3 listopada na mszy z okazji Dnia św. Huberta.
Msza św. hubertowska ma korzenie XVIII-wieczne. W tym właśnie czasie weszła na stałe do obrzędowości i kultury łowieckiej. Ceremoniał myśliwski utrwalony został przez wieki w polskiej tradycji. Kultywują go również współcześni.

Tegoroczna msza św. hubertowska w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej, odprawiona pod przewodnictwem biskupa toruńskiego ks. Wiesława Śmigla z udziałem kapelana leśników i myśliwych diecezji toruńskiej, ks. kanonika Gabriela Aronowskiego, miała szczególnie uroczysty charakter. Odbyła się w roku 95-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, 20-lecia poświęcenia ołtarza św. Huberta oraz 20. Rocznicy Porozumienia Kół Łowieckich "Kultu św. Huberta" Rejonu Brodnickiego. Podczas uroczystości w kościele ślubowanie złożyło kilkunastu wstępujących w szeregi PZŁ myśliwych.

Okazją do świętowania było również 65-lecie koła Bażant z Nieżywięcia, któremu nadany został "Honorowy Żeton Zasługi" ZŁOM - najwyższe odznaczenie w Polskim Związku Łowieckim, ustanowione w dniu 28 listopada 1929 roku uchwałą Wydziału Wykonawczego Polskiego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Odznaczenie zostało wręczone podczas tradycyjnej biesiady myśliwskiej, która odbyła się po mszy. Wtedy także zasłużonych myśliwych odznaczono Medalem św. Huberta.
Gospodarzem uroczystości z okazji Dnia św. Huberta było Nadleśnictwo Brodnica oraz Porozumienie Kół Łowieckich "Kultu św. Huberta" Rejonu Brodnickiego.


źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 07.11.2018, 10:32 , Komentarzy: 8, wyświetleń: 1128

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Ważne że wielebny fatimski ma dobre samopoczucie, a owieczki niewazne. Niech jeszcze więcej zdziera za pogrzeby, śluby i inne okazje wzbogacenia księżowskiej kiesy... Kochani , średniowiecze wraca!
Dodany 12.11.2018, 22:56 przez wkurzony
Banda morderców ! Dlaczego Hubert został świętym ? Jak wszystko zboczone w kk.
Dodany 08.11.2018, 07:54 przez jarek
Hipokryzja. Rzygać się chce
Dodany 08.11.2018, 04:08 przez Ania
Wszystko można - w kościele też!! Gdyby chociaż książę Fatimski napisał jaki baniak nalewki przygotował do tego co biskup z sobą przywiózł, bo nie napisał, czy żarli jego czy swoje wcześniej upolowane. Ja nie rozumiem tu nauki księcia Fatimskiej. To co boże - dlaczego jest tylko biskupa ???? Pozdrawiam księcia Fatimskiego z nadzieją że od czasu do czasu poczyta Pismo Św. poza obowiązkowym brewiarzem
Dodany 07.11.2018, 19:30 przez stachu
A co w naszej wierze nie jest przewrotne? Wszystkie sakramenty mają być rzekomo za darmo, a co robią? Mówią o skromności i każą naśladować św. Franciszka a jeżdżą furami. Toć księża dla mnie to największa i najbardziej niebezpieczna mafia- oczywiście nie wszyscy ale Ci co postępują zgodnie z wiarą i przykazaniami Bożymi są popychlami na parafiach i nie dostaną stanowiska proboszcza.
Dodany 07.11.2018, 15:14 przez fura, komóra i skóra.
Sekta zwyrodnialców z proboszczem na czele.
Dodany 07.11.2018, 14:43 przez Jll
Brawo Filipek, mądrej wypowiedzi to i miło posłuchać (czyt. poczytać).
Dodany 07.11.2018, 12:28 przez dziara
Św. Hubert jest wzorem przemiany człowieka z drania w pobożnego chrześcijanina, został świętym, dlatego że porzucił polowania, mordowanie zwierząt, hulaszczy, myśliwski tryb życia, na rzecz służby Bogu, studiowaniu teologi i dziłalności myśliwskiej. W objawieniu którego doświadczył, usłyszał głos Stwórcy, przestrzegający go przed złem jego myśliwskiej pasji. Dlatego całkowicie porzucił polowania. W tym kontekście eksploatowanie go przez myśliwich jako patrona swojego krwawego hobby jest przewrotnym nadużyciem.
Dodany 07.11.2018, 11:13 przez filipek