MOJA

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Zwierzęta panicznie boją się petard

Nasza sylwestrowa zabawa to duży stres dla zwierząt. Psy i koty panicznie poją się huku fajerwerków, dlatego przygotowując się do świętowania nowego roku, należy zadbać o spokój i ich bezpieczeństwo.

Domowe pupile mają bardzo czułe zmysły, szczególnie słuch. Dla ludzi to, co wydaje się być umiarkowanie głośne, dla zwierząt jest trudnym do zniesienia hałasem. Intensywne i krótkotrwałe dźwięki, mogą być bolesne i doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Wybuch sylwestrowych petard generuje hałas nawet do 160 decybeli (podobnie jak przy starcie myśliwca lub wybuchu bomby). Do tego dochodzą błyski, wiele zwierząt wpada wtedy w panikę i stara się uciec jak najdalej od źródła zagrożenia.

Można jednak sprawić, aby zwierzęta możliwie spokojnie przetrwały naszą zabawę.
Dostępne są różne środki uspokajające, ale należy pamiętać, że nie należy ich podawać bez konsultacji z weterynarzem. Aplikowanie powinno się rozpocząć już kilka tygodni przed Sylwestrem. Podanie godzinę czy dwie przed północą nie zawsze będzie skuteczne.
Psa powinno wyprowadzać się na smyczy, spanikowane zwierze może nam uciec. Ostatni wieczorny spacer lepiej zakończyć przed nasileniem się zabawy fajerwerkami. Dobrze jest również pobawić się z psem, zmęczony łatwiej i szybciej zaśnie.
Psy, które mieszkają w budach, lepiej jest zabrać do domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wystarczy garaż lub inne pomieszczenie, gdzie pies będzie czuł się w miarę bezpiecznie. Mniejsze czworonogi, przebywające w mieszkaniu, same znajdą sobie kryjówkę i nie wolno ich wtedy stamtąd wyciągać. Należy pamiętać, że spanikowany pies może zachowywać się agresywnie.
Co roku w naszym mieście kilkadziesiąt czworonogów ucieka właścicielom po sylwestrowej nocy. Pracownicy Brodnickiego Schroniska REKSIO mają w tym czasie bardzo dużo zgłoszeń. Niektóre zwierzęta udaje się odnaleźć lub same po jakimś czasie wracają. Często psy zostają już na zawsze w schronisku.

Dodano/zmodyfikowano: 31.12.2018, 15:15 , Komentarzy: 7, wyświetleń: 520

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Patrząc, jak w innych krajach (stolicach) wita się nowy rok, to wszędzie organizowane są pokazy fajerwerków i żadnych "strzelań" dookoła nie widać i jakoś ludzie to przeżyli... tylko w Warszawie było widać pełno fajerwerków, a słychać petardy już dwa tygodnie przed i tydzień po sylwestrze! Także to nie trwa tylko jeden dzień!
Dodany 02.01.2019, 10:16 przez qwerty
Nie-normalny człowieku , masz na to 364 dni - jeden dzień pozwól bawić się innym normalnym ludziom.
Dodany 01.01.2019, 16:50 przez sprawiedliwy
O tym, że normalny człowiek chce w spokoju spędzić sylwestra to nie łaska wspomnieć?
Dodany 01.01.2019, 13:37 przez Jacek
Czytam i widzę, że po polsku – najważniejsze to mieć rację, empatia i kompromis w tylnym otworze. Ten naród nigdy i w żadnej, nawet najbardziej prostej kwestii, się nie dogada
Dodany 31.12.2018, 22:02 przez Bismarck
Żeby tak po psach sporzątali jak dbają o ich ciszę sylwestrową.
Dodany 31.12.2018, 19:00 przez Ji
Jeden dzień w roku kiedy psy nie ujadają ....
Dodany 31.12.2018, 18:16 przez Rufus
To jest jeden dzień w roku kiedy wymaga się od właścicieli trochę więcej rozwagi. Wizyta u weterynarza po srodki uspokajające a nie wymaganie od osób nie posiadających zwierząt by dostosowały się do reszty.
Dodany 31.12.2018, 16:38 przez sprawiedliwy