baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Policjanci apelują.Dbajmy o bezpieczeństwo na drogach. Nośmy odblaski

Na drogach powiatu brodnickiego, od początku 2019 roku, doszło do 5 wypadków drogowych, gdzie prawie w połowie z nich, brali udział niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Przypomnijmy, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego, to pieszy, rowerzysta, motorowerzysta i motocyklista, a taka osoba w starciu z samochodem jest na straconej pozycji.
Policjanci apelują! Nośmy odblaski! Dbajmy o własne bezpieczeństwo!

Od początku roku, na drogach powiatu brodnickiego, doszło do 5 wypadków drogowych, gdzie prawie połowa z nich to zdarzenia z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, czyli osobami poruszającymi się po drodze pieszo, rowerem, motorowerem lub motocyklem. Niechroniony uczestnik ruchu, w konfrontacji z samochodem ma małe szanse wyjścia ze zdarzenia bez obrażeń. Dlatego, każdy kierowca powinien pamiętać o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, przede wszystkim pamiętać, że pieszy jest tym słabszym "ogniwem" na drodze. Bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu jest jednym z najważniejszych priorytetów policjantów, dlatego tak często podejmowane są działania, mające na celu poprawić bezpieczeństwo i świadomości pieszych oraz kierowców na drogach.

Choć w powiecie brodnickim od początku roku nie wzrosła liczba wypadków drogowych, to na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego stan bezpieczeństwa uległ pogorszeniu. W dalszym ciągu, głównymi przyczynami zdarzeń drogowych z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości do warunków drogowych i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Zdarzenia z winy pieszego to głównie nieostrożne wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.
W związku z tym, we wtorek (12.03.) brodniccy policjanci przeprowadzili działania "Bezpieczny pieszy". Działania te, ukierunkowane były na kierujących pojazdami, którzy popełniają wykroczenia wobec pieszych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze czuwali przy przejściach dla pieszych, zwracali również uwagę na rowerzystów jeżdżących po chodniku lub przejściu dla pieszych. Policjanci podczas codziennych służb przypominają napotkanym niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów i informują ich, jak ważne jest, aby być widocznym na drodze, a tym samym w znacznym stopniu zwiększając swoje bezpieczeństwo. Podczas służby policjanci ujawnili 8 wykroczeń popełnionych przez pieszych oraz 30 wykroczeń popełnionych wobec pieszych przez kierujących pojazdami.

Brodniccy policjanci corocznie rozdają kilkaset gadżetów i kamizelek odblaskowych i poprzez apele w mediach, podczas kontroli drogowych i rozmowach z obywatelami przypominają o podstawowych zasadach poruszania się po drodze. Przypominają, jak ważna jest ich widoczność na nieoświetlonych drogach i jaki szanse zauważenia nieoświetlonego pieszego ma kierowca. Dzięki elementom odblaskowym, pieszy jest widoczny dla kierowcy już z kilkuset metrów, co łatwiej zapobiec tragedii. Przypominamy! Prawo o ruchu drogowym mówi: "Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku". Apelujemy, aby elementów odblaskowych używać zawsze, kiedy poruszamy się po drodze. Drobny element odblaskowy może uratować ludzkie życie.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 14.03.2019, 12:10 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 841

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.