MOJA

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Lepiej stracić sekundę w życiu, niż czyjeś życie w sekundę

"NA DRODZE – PATRZ I SŁUCHAJ" to kolejna akcja informacyjno-edukacyjna skierowana głównie do pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz do kierujących pojazdami. Właśnie z myślą o tych grupach użytkowników dróg powstał spot uświadamiający, jak istotne jest przestrzeganie na drodze ograniczeń prędkości oraz zachowanie szczególnej ostrożność w rejonie przejść dla pieszych.

"Lepiej stracić sekundę w życiu, niż czyjeś życie w sekundę" apelują kujawsko-pomorscy policjanci!
Dzisiaj rusza ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna "Na Drodze – Patrz i Słuchaj" skierowana głównie do pieszych ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz do kierujących pojazdami. Działania mają na celu zwrócenie uwagi pieszych na zagrożenia związane m.in. z:
- z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd,
- korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię,
- przebieganiem przez jezdnię.

Działania mają również na celu uświadamianie i przypominanie kierującym o:
- obserwacji drogi i jej otoczenia,
- obowiązku zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych, w tym zwalnianiu przed przejściami dla pieszych,
- ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Jak pokazują dane statystyczne w 2018 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 958 wypadków drogowych, w których zginęło 170 osób, a 1021 zostało rannych.

Główną przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących pojazdami było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (42,9%), nieudzielenie pierwszeństwa (14,3%) oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (12%). Natomiast główną przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez pieszych było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd (46,2%).

Niezachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych ma ogromny wpływ na ilość wypadków drogowych, dlatego też policjanci w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej "NA DRODZE - PATRZ I SŁUCHAJ" będą informować, edukować, apelować i prosić uczestników ruchu drogowego o rozwagę, jak również zachowanie ostrożności.źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 21.03.2019, 11:47 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 371

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.