Dekada

baner CUK

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Nieodpłatna pomoc prawna: dla kogo i gdzie?

Od 1 stycznia 2019 r. z nieodpłatnej pomocy prawnej mogą skorzystać wszystkie osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej i wykażą ten fakt przez złożenie stosownego oświadczenia.
Pomoc prawna polega na:
1) poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
2) wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
3) sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym,
4) sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowieniu pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań.
Uprawnieni mogą uzyskać informacje między innymi w zakresie: prawa rodzinnego, prawa pracy, prawa cywilnego, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa administracyjnego, prawa podatkowego, prawa karnego.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Mieszkańcy powiatu brodnickiego mają do wyboru trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w dwóch lokalizacjach, zgodnie z poniższym harmonogramem:
1) punkt w lokalu biurowym nr 12 w Starostwie Powiatowym w Brodnicy przy ul. Kamionka 18, w którym nieodpłatnych porad prawnych udzielają adwokat i radca prawny, od poniedziałku do piątku - w godz. od 8.00 do 12.00,
2) punkt w lokalu biurowym nr 12 w Starostwie Powiatowym w Brodnicy przy ul. Kamionka 18, prowadzony przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe, w którym porad prawnych udzielają adwokaci oraz osoba z wykształceniem prawniczym, od poniedziałku do piątku - w godz. od 13.00 do 17.00,
3) punkt w lokalu biurowym nr 16 w Urzędzie Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie przy ul. Głównej 28, prowadzony przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe, w którym nieodpłatnych porad prawnych udzielają radcowie prawni oraz osoba, o której mowa w art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy, w poniedziałki i wtorki - w godz. od 9.00 do 13.00 oraz w środy, czwartki i piątki – w godz. od. 13.00 do 17.00.
Wizytę w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej należy umówić telefonicznie pod numerem telefonu 56 49-50-800, od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Brodnicy.

Więcej o nieodpłatnej pomocy prawnej tutaj

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 15.04.2019, 08:49 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 427

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.