baner Baner

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Ilu rowerzystów powalczy o lepsze powietrze?

Wystartowała 8. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Kręć Kilometry, w której polskie miasta rywalizują o tytuł "Najbardziej Rowerowego". Motywem przewodnim kampanii jest walka o lepsze powietrze w Polsce, dlatego nagrodą dodatkową dla mniejszych miast będą czujniki smogu. W ciągu dotychczasowych 7 edycji kampanii, rowerzyści przejechali łącznie ponad 145 milionów kilometrów, a tym samym ograniczyli ślad węglowy o 48 tysięcy ton CO2. Efektem dotychczasowych kampanii jest ponad 1300 stojaków rowerowych w całej Polsce oraz serwis internetowy www.rowerowapolska.pl, które w poprzednich edycjach brodniczanie wykręcili również dla Brodnicy. W tym roku informacje będą wzbogacone o monitoring jakości powietrza.
"Chcemy mocno uświadamiać Polakom, że każdy przejechany przez nich na rowerze kilometr, służy zdrowiu ludzi oraz naszej planety. Będziemy więc łączyć w harmonijną całość edukację ekologiczną i motywację do rowerowych aktywności" – opisuje Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.
Kampania pokazuje, że każdy z nas może mieć wpływ na poprawę jakości powietrza w Polsce. Wystarczy, że wsiądzie na rower ze swoją ulubioną aplikacją mobilną i będzie kręcić jak najwięcej kilometrów. Wszyscy użytkownicy na bieżąco mogą śledzić, jak ich aktywności wpływają na środowisko naturalne czy własne zdrowie. A przy okazji zdobyć szansę na nagrody indywidualne. Motywacją do rowerowej rywalizacji będzie również ranking miast, który wyłoni najbardziej rowerowe miasto w Polsce oraz te miejscowości, które otrzymają nagrodę specjalną w postaci czujników jakości powietrza.
"Tegoroczna kampania Kręć Kilometry rozpoczyna wieloletni projekt, w którym wyposażymy 150 miast do 50 tysięcy mieszkańców, w czujniki smogu. Tym samym umożliwimy monitoring jakości powietrza blisko 7,5 milionom osób. W wielu mniejszych miastach brakuje takich czujników, a mają one ogromne znaczenie, między innymi w uświadamianiu ludziom, jak ważne jest dbanie o jakość środowiska naturalnego" – przekonuje Krzysztof Śpiewek.
W edycji kampanii 2019, czujnikami nagrodzonych zostanie 50 miast. Czujniki, które trafią do zwycięzców, będą działać w ramach open data, a więc ich pomiary dostępne będą online dla mieszkańców, w popularnych aplikacjach. Dodatkowo, wszystkie czujniki zostaną zintegrowane z serwisem Rowerowa Polska, by umożliwić rowerzystom bieżącą kontrolę jakości powietrza w ich miastach.
Kampania Kręć Kilometry 2019 potrwa do końca września. Wszystkie informacje o kampanii dostępne są na www.kreckilometry.pl Informacje o natężeniu ruchu rowerowego w polskich miastach, lokalizacji stojaków rowerowych i stacji rowerów miejskich: www.rowerowapolska.pl
źródło: Fundacja Allegro All For Planet

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 17.05.2019, 10:05 , Komentarzy: 2, wyświetleń: 498

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Niewielu. Dzięki działaniom pewnej egzaltowanej pani, jeżdżącej na rowerze od święta tylko wtedy gdy można się wylansować. Na co dzień jeździ autkiem i w ten sposób walczy z korkami na ulicach Brodnicy.
Dodany 19.05.2019, 08:07 przez liva
na pewno będzie kręcić pani radna powiatu ze swoją grupą, może członek wspierający wybitny polityk Kukiza no i na pewneo radny z PIs kandydat na burmistarza
Dodany 17.05.2019, 12:15 przez wer