baner KALENDARZE

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Bezwykopowa renowacja kolektorów kanalizacji sanitarnej

MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI Sp. z o. o. w Brodnicy informuje, że od miesiąca czerwca 2019 roku rozpoczyna realizację inwestycji w ramach Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacyjnych – Uchwała Nr V/34/2019 Rady Miejskiej w Brodnicy z dnia 7 marca 2019 r., polegającej na bezwykopowej renowacji kolektorów kanalizacji sanitarnej w ulicach:
- Ceglanej
- E. Plater
- Jagiellońskiej
- Kochanowskiego
- Korczaka
- Lidzbarskiej
- Lipowej
- Matejki
- Nowej
- Orzeszkowej
- Piaski
- Poprzecznej
- Waryńskiego
Łączna długość sieci podlegająca renowacji wynosi 3144 mb.
Prace prowadzone będą przez firmę zewnętrzną – TERKAN.
Metoda ta polega na wprowadzeniu tzw. rękawa (wykonanego z włókna szklanego nasączonego żywicami poliestrowymi) do istniejącego kanału poprzez studnię sanitarną. Elastyczny rękaw pod wpływem promieniowania UV zostaje utwardzony i przylega ściśle do starej rury, odtwarzając jej wytrzymałość i parametry hydrauliczne.
Taki sposób prowadzenia prac jest dużo tańszy, bez konieczności wykonywania głębokich wykopów, użycia ciężkiego sprzętu, ponownego odtwarzania nawierzchni i znacznie skraca czas robót, co jest mniej uciążliwe dla mieszkańców.
Z uwagi na konieczność ciśnieniowego czyszczenia powyższych kolektorów z zalegających w nich osadów, bezpośrednio przed wprowadzeniem w/w rękawa, mogą zdarzyć się jednostkowe przypadki, spiętrzenia i cofnięcia się ścieków do instalacji wewnętrznej.
Dodatkowo podczas czyszczenia może dochodzić do przypadków wysysania wody z syfonów w urządzeniach sanitarnych takich jak: umywalki, wanny, brodziki oraz wpustach podłogowych (zlokalizowanych z reguły w piwnicach, kotłowniach, garażach lub innych pomieszczeniach gospodarczych) i tym samym przedostawania się gazów (odorów) z kanalizacji do pomieszczeń. W takich przypadkach zalecamy tam gdzie jest to możliwe, zamykać urządzenia korkami oraz na bieżąco uzupełniać wodę w syfonach. Prosimy także pozostawiać zamknięte klapy w sedesach.
Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.

źródło: www.mpwik.pl

Uzupełnienie z MPWiK (13.06.2019, 13:59)
12.06 zaczynamy prace na ul. Jagiellońskiej. Natomiast 13.06 będzie czyszczona sieć kanalizacyjna na ul. Lipowej.

Uzupełnienie (01.07.2019, 17:35)
Dziś (1.07.) zaczynamy prace na ul. Lidzbarskiej (od ul. Lipowej do ul. Matejki).

Dodano/zmodyfikowano: 01.07.2019, 17:35 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 593

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.