10000 WYŚWIETLEŃ REKLAMY ZA DARMO! SPRÓBUJ!

baner KALENDARZE

AKTUALNOŚCI > Kontakt Brodnica.net > Skuteczne zwalczanie kretów, nornic i karczowników

Krety wydają się być uroczymi zwierzątkami, jednak właściciele działek i ogrodów z pewnością nie raz spotkali się z ich nie do końca zadowalającą obecnością. Chętniej buszują one w ogrodach, gdzie hodowane są przeróżne rośliny (warzywa owoce, zioła i kwiaty ozdobne). Z jednej strony ich występowanie daje wiele korzyści – krety zjadają owady żerujące na uprawach, z drugiej  podczas swojej egzystencji wybierają gleby wilgotne i pielęgnowane (rabaty, grządki z warzywami). Podczas drążenia korytarzy podziemnych krety niszczą korzenie roślin, a także zjadają pożyteczne dżdżownice. Ich żerowanie wiąże się zatem z powstawaniem coraz to większej ilości kopczyków ziemi (kopiec kreta), a także z zakopywaniem roślin hodowlanych.
Wielu ogrodników szuka sprawdzonych sposobów na pozbycie się kretów. Według ich opinii krety nie chętnie osiedlają się na działkach, w których rosną rośliny o intensywnym zapachu np. czosnek, bazylia. Ponadto nie lubią bytować w miejscach głośnych, przeróżne dźwięki i wibracje to doskonałe "straszaki" na kreta. Jednak tego typu sposoby nie zawsze okazują się wystarczające. W celu zapobiegania inwazji kretów najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się zwalczaniem kretów i nornic.

Na czym polega zwalczanie kretów i nornic?
Zanim podejmiemy odpowiednie kroki powinniśmy pamiętać, że krety, nornice i karczowniki objęte są ochroną prawną, dlatego też w celu ich zwalczenia warto na początku zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.
Według prawa krety mogą być zwalczane z ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, nasypów hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. Po uzyskaniu zgody Ministra Środowiska ich zwalczanie możliwe jest również na terenie własnościowego ogrodu, sadu oraz z upraw leśnych.

Firma Stander – zwalczanie kretów i nornic
Skutecznym zwalczaniem kretów i nornic zajmują się liczne firmy, wśród których na uwagę zasługuje firma Stander. Stander – zwalczanie kretów i nornic dostępne jest na terenie trzech województw:
- podlaskie (Łomża, Białystok, Zambrów, Grajewo, Suwałki, Augustów),
- warmińsko- mazurskie (Ełk, Giżycko, Mrągowo, Olecko, Pisz, Szczytno, Węgorzewo),
- mazowieckie (Warszawa, Tłuszcz, Radzymin, Marki, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Ciechanów, Mińsk Mazowiecki, Ostrołęka, Przasnysz, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka)

Firma Stander od lat specjalizuje się w zwalczaniu przeróżnych "szkodników", mają sprawdzone metody i stale poszukują najbardziej ekologicznych i najmniej inwazyjnych rozwiązań. Usługę zwalczania kretów wykonują za pomocą metody fumigacji. Fumigacja polega na gazowaniu korytarzy kretów i nornic. Przeprowadza się ją za pomocą fosforowodoru, który może być używany tylko przez przeszkolone ekipy posiadające ukończony kurs ochrony roślin metodą fumigacji. Fosforowodór nie jest powszechnie dostępną substancją i wykazuje wysoką toksyczność, dlatego też jego posiadanie jest bardzo ograniczone. Osoby nielegalnie kupujące środki zawierające gaz fosforowodoru narażają się na odpowiedzialność karną. Proces gazownia korytarzy kretów i nornic wymaga zastosowania odpowiednich środków ochrony osobistej. Osoby zatrudnione w firmie Stander dobrze znają procedury bezpieczeństwa i potrafią umiejętnie wykonać zlecenie bez ryzyka o narażenie swojego zdrowia

Zwalczanie kretów i nornic - krok po kroku
Stander – zwalczanie kretów i nornic rozpoczyna się od inspekcji terenu, na którym zadomowiły się szkodniki (nornica, kret, karczownik). Profesjonaliści dokładnie sprawdzają działkę i ustalają, które kretowiska są świeże i aktywne. Takie rozwiązanie pozwala znacząco ograniczyć koszt wykonania usługi.
Następnym krokiem jest ustalenie ilości aktywnych kretowisk oraz wybranie konkretnego dnia do zwalczania (zabieg fumigacji wymaga odpowiedniej pogody – bezwietrzny dzień, najlepiej po deszczu). Pozbywanie się szkodników rozpoczyna się od otwarcia aktywnych nor kreta i wrzuceniu do nich właściwej ilości tabletek, które pod wpływem wilgoci oraz ciepła zaczynają wytwarzać trujący gaz - fosforowodór.
Po wrzuceniu tabletek otwory (kopce) są zabezpieczane, a fosforowodór stopniowo się uwalnia i bezboleśnie zabija krety, nornice i karczowniki. Mniej więcej po upływie tygodnia od przeprowadzenia zabiegu zwalczania szkodników ekipa Stander wyrównuje wszystkie kretowiska znajdujące się na działce. Prosi właścicieli o dalszą obserwację, zauważenie obecności kreta to informacja, że zabieg nie był wystarczający i musi zostać przeprowadzony ponownie, aż do całkowitej skuteczności.

artykuł sponsorowany

źródło: Informacja przesłana zgodnie z zasadami obowiązującymi w dziale KONTAKT BRODNICA.NET

Dodano/zmodyfikowano: 15.06.2019, 10:14 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 801
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.