baner Baner

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > OSP Bobrowo ma już 100 lat

29 czerwca (sobota) zapraszamy do Bobrowo 100-lecia OSP Bobrowo oraz Gminne Obchody Dnia Strażaka. W programie min. festyn strażacki, szereg atrakcji dla dzieci, pokazy, zabawa taneczna. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 14.00 w kościele pw św. Jakuba Apostoła Starszego w Bobrowie, a o godz. 15.15 nastąpi oficjalna część przed Remizą Strażacką.

Program
13.30 - Zbiórka przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bobrowie
14.00 - Uroczysta msza święta dziękczynna z okazji 100-lecia OSP Bobrowo w kościele pw św. Jakuba Apostoła Starszego w Bobrowie
15.00 - Przemarsz na miejsce uroczystości, plac przed Remizą Strażacką
15.15 - Oficjalna część: przemówienia gospodarzy i zaproszonych gości, wręczenie odznaczeń, wyróżnień i podziękowań, występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bobrowie
17.00 - Festyn strażacki (grochówka, grill, ciasto z kawą), gry i zabawy dla dzieci (stoiska ze słodyczami i zabawkami), pokazy medyczne (Suvimed Marcin Suchoparski), dmuchane zamki, place zabaw, zjeżdżalnie.
19.00 - Zabawa taneczna - DJ Rafi Rafał Zieliński

Zapowiedź filmu, który realizuje studio Majkowscy Foto&Video
Z historii OSP Bobrowo
"Ochotnicza Straż Pożarna w Bobrowie powstała w 1919 roku, kiedy wieś Pomorska była pod zaborem, a pożoga wojenna zbierała krwawe żniwo. Założycielami było miejscowe społeczeństwo, natomiast władze w OSP sprawowali mieszkający tutaj Niemcy. W momencie powstania Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i wyzwoleniu Pomorza stopniowo władzę przejęli Polacy. Trudno powiedzieć kto był pierwszym Prezesem, natomiast najstarszym Prezesem był druh Stanisław Żukowski, który objął tę funkcję w 1924 roku i piastował nieprzerwanie do 1939 r.
Po wyzwoleniu prezesem został Jan Wójcik, a od 1949 roku funkcję tę przejął druh Józef Cichański. Najstarszym Komendantem był druh Czesław Kwiatkowski, po Jego śmierci do 1939 roku komendantem był druh Konrad Bielicki – miejscowy kowal. Po wyzwoleniu Naczelnikiem był druh Stanisław Wroniuk, a następnie druh Orzeł Henryk. Na początku swojej działalności jednostka posiadała bardzo prosty sprzęt jak bosak, łomy, tłumice, natomiast w 1927 roku otrzymała sikawkę ręczną marki "Gustaw Ewald".
Z dokumentu przekazania sikawki z 1927 roku wynika, że do Zarządu wchodzili następujący druhowie:
Prezes - Żukowski Stanisław
Strażak - Dylewski Bronisław
Strażak - Kurnikowski Antoni
Strażak - Sobiech Zygmunt
Strażak - Plita Feliks
Strażak - Kujawa Roman
Strażak - Przybojewski Kazimierz

Aktualny skład Zarząd OSP Bobrowo przedstawia się następująco:
Prezes - Jan Kadłubowski
V-ce Prezes - Leonard Kowalski
Naczelnik - Tomasz Ćwikliński
Sekretarz - Krzysztof  Ćwikliński
Skarbnik - Zbigniew Ćwikliński
Gospodarz - Zdzisław Motylicki
Jednostka OSP Bobrowo liczy 45 druhów, 23 druhów posiada uprawnienia ratowniczo-gaśnicze w tym dwie kobiety. 8 druhów w naszej jednostce jest kierowcami OSP oraz 2 druhów posiada kurs I pomocy.
We wrześniu 2018 roku powstała Żeńska Drużyna Pożarnicza licząca 10 druhen.
OSP Bobrowo jest jedną z trzech jednostek wspierających KSRG w Powiecie Brodnickim która bierze czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
Corocznie biorą udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, mogą się poszczycić sukcesami. W roku 2014 zajęli III miejsce, a w roku 2016 I co umożliwiło uczestnictwo w zawodach powiatowych w 2017 r., na których uplasowali się na III -im miejscu. W kolejnych latach 2017 i 2018 zajęli II miejsca w zawodach gminnych.
W zawodach biorą udział również dziewczęta z MDP. W ubiegłym roku zajęły 6 miejsce w wojewódzkich zawodach pożarniczych, a w 2018 roku I miejsce w zawodach gminnych.
Przez cały rok współpracują z Sołtysem i Radą Sołecką oraz Kołem Gospodyń Wiejskich przy organizowaniu między innymi obchodów dnia dziecka oraz różnych pikników rodzinnych w naszej wsi a także organizowane są pokazy strażackie w Szkole Podstawowej w Bobrowie. W ubiegłym roku druhowie brali udział w koncercie charytatywnym zorganizowanym przez Brodnickie stowarzyszenie Nadzieja" dla dzieci z autyzmem i innych piknikach charytatywnych dla chorych dzieci i dorosłych. Poza tym pełnią funkcję ochrony w czasie Dni Gminny Bobrowo oraz dożynek. Nie może ich zabraknąć w czasie adoracji przy Grobie Pańskim oraz w procesji Bożego Ciała.

Na wyposażeniu straży jest:
samochód bojowy ciężki JELCZ 422 GCBA, który przekazała jednostka OSP Zgniłobłoty, pompa szlamowa, piła spalinowa, motopompa pożarnicza M8/8 PO-5.

Dzięki mieszkańcom wsi Bobrowo, Czekanowo, Chojno, Wądzyn i Wichulec oraz sponsorom został zakupiony system powiadamiania DSP 52, aparat powietrzny MSA AUER ( 2szt.), agregat prądotwórczy, prądownica RAMBO JET, 3 szt. prądownic TURBO, kombinezon na owady błonko skrzydłowe, sito wraz ze sprzętem do pożaru sadzy.
Ze środków MSW i A zakupiono wentylator oddymiający, buty specjalne i kominiarki.
Ekwiwalent pieniężny za uczestnictwo w akcjach ratowniczo-gaśniczych druhowie przekazują na doposażenie OSP.
Ponadto każda osoba posiada umundurowanie koszarowe i 10 szt. ubrań specjalistycznych. Remiza wyposażona jest w jeden garaż oraz szatnię.
Wszelkie wydarzenia i fakty z życia OSP i MDP zapisane zostały w kronikach, które od 2006 roku uzupełnia i prowadzi do chwili obecnej pani Agnieszka Kowalska."

Dodano/zmodyfikowano: 24.06.2019, 11:02 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1260

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.