baner Mieszkanie

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Domy z drewna - wybór, który się opłaca

Architektura drewniana staje się coraz popularniejsza i zajmuje stałe miejsce w branży budowlanej. Na budowę domów z drewna decyduje się coraz więcej osób. Niekoniecznie musi być to domek letniskowy na działce, choć w ofertach producentów domów z drewna poza domami całorocznymi znajdują się także altany, domki ogrodowe i inne elementy małej architektury.
Z drewna powstają także domy całoroczne. Ich parametry dorównują innym formom budownictwa, a dodatkowo za domami drewnianymi przemawia szybkość realizacji, cena i aspekty zdrowotne. Jest to alternatywa dla tych, którym bliska jest natura i cenią sobie sprawdzone rozwiązania. Warto dowiedzieć się więcej o zaletach budownictwa drewnianego.

Dlaczego warto wybrać dom z drewna – czas i cena
Przy budowie domu liczy się wiele rzeczy,  jedną z nich jest czas. Wśród wiodących producentów, takich jak Eko Architektura elementy domów ze standardowej oferty powstają w okresie 2-3 tygodni od dnia złożenia zamówienia, a czas realizacji to 4-6 tygodni, w zależności między innymi od pory roku, powierzchni i skomplikowania projektu.

Z drewna mogą powstawać także domy według indywidualnych projektów. Nie trzeba ograniczać się do projektu z oferty producenta, można go także dostosować poprzez zmiany rozkładu pomieszczeń, szerokości, długości czy kąta nachylenia dachu. Może to nieznacznie wydłużyć czas budowy, niemniej jest on i tak zdecydowanie krótszy niż w wypadku innych metod budowlanych.

Dodatkową zaletą jest lekka konstrukcja domu. Sprawia to, że fundamenty można ograniczyć – wpływa to na ograniczenie kosztów, a także dodatkowo na skrócenie czasu budowy.  Na skrócenie czasu budowy wpływa także fakt, że przy montażu domów z drewna nie są potrzebne przerwy technologiczne.
Za budową domu z drewna przemawiają:
- Atrakcyjna cena
- Krótki czas realizacji
- Aspekty związane z oszczędnością energetyczną
- Niskie koszty eksploatacyjne
- Możliwość budowy niezależnie od pory roku
- Łatwość przebudowy i modernizacji
- Aspekty zdrowotne i ekologiczne

Całoroczny dom z drewna – czy to możliwe?
Domy drewniane mogą służyć jako domki letniskowe – do letniej rekreacji. Niemniej, wiele producentów takich jak Eko Architektura produkuje także domy całoroczne – ocieplane z podwójną ścianą. Do budowy domów drewnianych wykorzystuje się ściany o grubościach: 34,44 oraz 58 mm. W przypadku domów całorocznych ściany są podwójne,  a pomiędzy nimi znajduje się ocieplenie. Dzięki temu drewniane domy całoroczne firmy Eko Architektura mają klasę energetyczną A.
Aby zapewnić lepszą izolację, stosuje się także ocieplenie dachu i podłóg. Dzięki temu znacznie spadają koszty eksploatacyjne. Aby jednak dom z drewna spełniał te funkcje należy wybrać sprawdzoną firmę. Eko Architektura gwarantuje produkty i wykonanie na najwyższym poziomie.

Produkty cechować powinna odpowiednia grubość ścian i ocieplenie. Dobry projekt uwzględniający zasady ergonomii i sztuki budowlanej i wygląd budynku – dom poza aspektami praktycznymi, powinien także być piękny.  Gwarancją jakości jest także odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie elementów drewnianych, dzięki którym dom z drewna będzie spełniał swoje funkcje przez  długie lata.

Zielone budownictwo – życie bliżej natury z pożytkiem dla zdrowia
Budownictwo drewniane ma także aspekty prozdrowotne. Naturalny surowiec jakim jest drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, sprawia to, że w budynkach drewnianych tworzy się bardzo korzystny dla zdrowia i samopoczucia mikroklimat. Jest to rzecz trudna do uchwycenia, ale z pewnością potwierdzona przez osoby, które już zdecydowały się zamieszkać w domach z drewna.
Drewno jako naturalny surowiec wpisuje się także w trend ekologiczny. Tradycja drewnianego budownictwa jest bardzo długa, od wieków człowiek docenia zalety drewna jako budulca. Nowe technologie pozwoliły ulepszyć tę gałąź budownictwa, z tego względu ich konstrukcje są jeszcze trwalsze, a dodatkowo łatwe w montażu i niedrogie. Warto więc zdecydować się na tę opcję, niezależnie od tego czy planujemy budowę altany, domku na działce, czy też całorocznego domu rodzinnego.


Tekst dostarczył: Marek Masalski
artykuł sponsorowany

Dodano/zmodyfikowano: 18.06.2019, 08:50 , Komentarzy: 5, wyświetleń: 882

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Na chudy beton 10cm styropianu . Przy ogrzewaniu tradycyjnym grzejnikowym i sufitowym można 5cm wełny mięzy legarami i 3cm deska podłogowa. Pod podłogą 8 stopni, nad podłogą 15 stopni to takie ocieplenie wystarczy.
Dodany 20.06.2019, 22:10 przez no
A jak można wykonać ocieplenie podług?
Dodany 19.06.2019, 20:14 przez vv8
Dom z drewna anno 2020r. - to budynek z bala o średnicy 45cm , chroniony dużymi okapami. Dach nawet z paneli metalowych .
Dodany 19.06.2019, 07:52 przez anna
Zakładam, ze drewno jest zaimpregnowane przed wilgocią i gniciem oraz kornikami to na chłopski rozum jak ma się regulować wilgoć w domu, jedynie poprzez okna ale wtedy nie ma różnicy między domem drewnianym a murowanym.
Dodany 19.06.2019, 06:45 przez Chłop ze wsi
Budowa z suporexa (siporexa?) też jest tania. Ale potem te wykończenia !!! Ocieplenie, urządzenie ogrodu, instalacje - w każdej technologii podobnie . Kosztuje.
Dodany 18.06.2019, 13:32 przez wiki