baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Astrobazy na wakacje

Księżyc, planety Układu Słonecznego, gwiazdozbiory oraz największa atrakcja letniego nieba, czyli meteory z roju Perseidów – zachęcamy do odkrywania w czasie wakacji tajemnic kosmosu przy pomocy zaawansowanych teleskopów kujawsko-pomorskich Astrobaz Kopernik.
- Pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci. Od początku zależało nam, by oferowały interesujące zajęcia także latem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W astrobazach można obserwować planety Układy Słonecznego, planetoidy, komety, Słońce, układy podwójne lub wielokrotne, mgławice planetarne i galaktyki, a także wyjątkowe zjawiska na naszym niebie takie jak zaćmienia Słońca lub Księżyca.

W okresie wakacji otwarta jest większość astrobaz. Zajęcia organizowane są przez lokalnych koordynatorów. Niektóre obserwatoria np. w Golubiu-Dobrzyniu i Kruszwicy zapraszają ponownie po wakacjach.

Propozycje astrobaz na wakacje:
Astrobaza w Radziejowie – pokaz "Częściowe zaćmienie Księżyca" (16 lipca, od godz. 22) dla lokalnej społeczności, w sierpniu stałe dyżury i pokazy wakacyjne we wtorki i czwartki od godz. 21.
Atrobaza w Żninie – w lipcu nocne obserwacje nieba i zwiedzanie astrobazy po uprzednim kontakcie z koordynatorem, w sierpniu stałe dyżury we wtorki i piątki od godziny 22.
Astrobaza w Inowrocławiu – w lipcu i sierpniu obserwacje nieba we wtorki i czwartki w godzinach 13-15,
Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą – obserwacje letniego nieba i zwiedzanie astrobazy po wcześniejszym kontakcie z koordynatorami,
Astrobaza w Brodnicy (I LO) - wakacje dyżury odbywają się w poniedziałki, w godzinach 20.00 - 22.00.
Atrobaza w Jabłonowie Pomorskim - obserwacje podczas stałych dyżurów w środy w godzinach od 20 do 22.


Więcej informacji na temat oferty astrobaz w lipcu i sierpniu oraz adresy i dane kontaktowe tutaj. https://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/2019/wiadomosci/20190626_astrobazy/harmonogram.pdfFinansowany z naszego RPO 2007-2013 marszałkowski program budowy nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych zakończył się powstaniem w Kujawsko-Pomorskiem czternastu takich obiektów (lista), każdy posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych (strona projektu). Aby wesprzeć koordynatorów projektu w realizacji zadań samorząd wojewódzki wyszedł z inicjatywą i umożliwił odbycie kursów poszerzających wiedzę z astronomii, zajęć poświęconych praktycznej obsłudze sprzętu obserwacyjnego oraz bezpłatnych studiów podyplomowych (więcej).

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
fot. Astrobaza w Inowrocławiu, nadesłane

Dodano/zmodyfikowano: 27.06.2019, 08:53 , Komentarzy: 3, wyświetleń: 731

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
mimo wszystko jest jeszcze jasno...
Dodany 01.07.2019, 08:27 przez mama Wojtka
Może komuś na tej krytyce wybitnie zależy. Jest to bardzo łatwe, kiedy jest się anonimowym stworzonkiem. Krytyka uzasadniona i konstruktywna, to krytyka potrzebna. Krytyka głupia jest dla tych, którzy żyją hejtem i wirtualną jedynie odwagą. Po korekcie tekstu widać myślę wyraźnie, że pompowanie komentarzy złośliwych wobec jednej z Astrobaz jest warte... No właśnie. Nic. Wolność słowa to nie to samo co samowola droga istotko...
Dodany 30.06.2019, 01:11 przez Wojciech Zembrzycki
Miło że dodaliscie informacje o astobazie w Brodnicy, aczkolwiek czemu zostały usunięte wszystkie komentarze... Gdzie tu wolność słowa... Krytyka koli w oczy czy jak...
Dodany 28.06.2019, 08:33 przez Bc@