baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Stulecie straży pożarnej w Bobrowie

W sobotę, 29 czerwca Ochotnicza Straż Pożarna w Bobrowie świętowała 100-lecia istnienia. Jubileuszowa uroczystość z tej okazji odbyła się równolegle z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. Druhom z OSP Bobrowo gratulacje i życzenia w imieniu władz powiatu złożył starosta brodnicki Piotr Boiński, który gościł na jubileuszu.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13.30 od zbiórki przed Gminnym Ośrodku Kultury w Bobrowie, skąd uczestnicy udali się do miejscowego kościoła pw. św. Jakuba Apostoła Starszego. Tam pół godziny później została odprawiona msza święta dziękczynna z okazji 100-lecia OSP Bobrowo. Po mszy nastąpił przemarsz na plac przed remizą, gdzie kontynuowano uroczystości. Były przemówienia gospodarzy oraz zaproszonych gości, którzy składali gratulacje i życzenia.

Starosta brodnicki Piotr Boiński przekazał strażakom z OSP Bobrowo życzenia od władz powiatu, wręczając pamiątkowy grawerton z dedykacją następującej treści:
Druhnom i Druhom
Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrowie
z okazji jubileuszu 100-lecia jednostki
z wyrazami uznania, szacunku i podziękowania za zaangażowanie w akcje ratowania ludzi i ich mienia, gotowość niesienia pomocy w każdej sytuacji, obywatelską postawę oraz aktywność w działaniach integrujących lokalną społeczność. Niech św. Florian czuwa nad Wami i sprzyja Waszym dobrym uczynkom.
Przewodniczący Rady Powiatu w Brodnicy Roman Pytlasiński
Wicestarosta Stanisław Kosakowski
Starosta Brodnicki Piotr Boiński


Podczas uroczystości druhom oraz zasłużonym dla OSP wręczono też odznaczenia, wyróżnienia i podziękowania. Następnie odbyła się część artystyczna, w której wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bobrowie.

Po zakończeniu oficjalnej uroczystości odbył się festyn strażacki. Uczestnicy pikniku mieli okazję skosztować strażackiej grochówki, przysmaków z grilla oraz przygotowanych specjalnie na tę okazję ciast podawanych z kawą. Były atrakcje dla całych rodzin, m.in. gry i zabawy, dmuchane zamki, place zabaw i zjeżdżalnie, stoiska ze słodyczami i zabawkami, a także pokazy medyczne. Wieczorem zaproszono wszystkich na zabawę taneczną z didżejem Rafałem Zielińskim.OSP Bobrowo wczoraj i dziś
Ochotnicza Straż Pożarna w Bobrowie powstała w 1919 roku, kiedy wieś Pomorska była pod zaborem, a pożoga wojenna zbierała krwawe żniwo. Założycielami straży byli przedstawiciele miejscowej społeczności, natomiast władze w OSP sprawowali miejscowi Niemcy. W momencie odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej po 123 latach niewoli i wyzwoleniu Pomorza stopniowo władzę przejęli Polacy. Trudno ustalić, kto był pierwszym prezesem straży pożarnej w Bobrowie. Wiadomo natomiast, że najstarszym sprawującym tę godność był dh Stanisław Żukowski, który objął funkcję w 1924 roku i piastował ją nieprzerwanie do 1939 roku, kiedy wybuchła wojna. Po wyzwoleniu prezesem został Jan Wójcik, a od 1949 roku funkcję tę przejął dh Józef Cichański.
Najstarszym komendantem był dh Czesław Kwiatkowski. Po jego śmierci, do 1939 roku komendantem był dh Konrad Bielicki, miejscowy kowal. Po wyzwoleniu naczelnikiem został dh Stanisław Wroniuk, a następnie dh Henryk Orzeł.
U zarania działalności jednostka straży w Bobrowie posiadała bardzo prosty sprzęt, taki jak: bosak, łomy, tłumice. Dopiero w 1927 roku otrzymała sikawkę ręczną marki "Gustaw Ewald". Z dokumentu przekazania sikawki wynika, że do Zarządu wchodzili druhowie: prezes Stanisław Żukowski oraz strażacy - Bronisław Dylewski, Antoni Kurnikowski, Zygmunt Sobiech, Feliks Plita, Roman Kujawa, Kazimierz Przybojewski. Dziś, w roku 100-lecia jednostki, w składzie Zarządu OSP Bobrowo działają: prezes Jan Kadłubowski, wiceprezes Leonard Kowalski, naczelnik Tomasz Ćwikliński, sekretarz Krzysztof Ćwikliński, skarbnik Zbigniew Ćwikliński oraz gospodarz straży Zdzisław Motylicki. Jednostka OSP Bobrowo liczy obecnie 45 druhów, 23 druhów posiada uprawnienia ratowniczo-gaśnicze w tym dwie kobiety. Ośmiu druhów jest kierowcami OSP, a dwóch druhów posiada kurs pierwszej pomocy. We wrześniu 2018 roku powstała Żeńska Drużyna Pożarnicza licząca 10 druhen.
OSP Bobrowo jest jedną z trzech jednostek wspierających KSRG w powiecie brodnickim biorących czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Strażacy miejscowej OSP co roku z sukcesem biorą udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych. W roku 2014 zajęli trzecie miejsce, a w roku 2016 pierwsze, co umożliwiło uczestnictwo w zawodach powiatowych w 2017 r., na których zdobyli trzecie miejsce. W latach 2017 i 2018 plasowali się na drugim miejscu w zawodach gminnych.
W zawodach biorą udział również dziewczęta z MDP. W ubiegłym roku zajęły szóste miejsce w wojewódzkich zawodach pożarniczych, zwyciężyły też w zawodach gminnych.
Miejscowi strażacy przez cały rok współpracują z Sołtysem i Radą Sołecką oraz Kołem Gospodyń Wiejskich w Bobrowie przy organizowaniu między innymi obchodów Dnia Dziecka oraz pikników rodzinnych we wsi. Organizują także pokazy strażackie w Szkole Podstawowej w Bobrowie.
W 2018 roku druhowie brali udział w koncercie charytatywnym zorganizowanym na rzecz dzieci z autyzmem przez Brodnickie Stowarzyszenie Nadzieja", a także innych piknikach charytatywnych na rzecz chorych dzieci oraz dorosłych. Strażacy z miejscowej OSP podejmują też działania jako ochrona w czasie Dni Gminny Bobrowo oraz dożynek. Zawsze też wystawiają wartę przy Grobie Pańskim na Wielkanoc oraz biorą udział w procesji Bożego Ciała.
Na wyposażeniu bobrowskiej straży jest: samochód bojowy ciężki Jelcz 422 GCBA, który przekazała jednostka OSP Zgniłobłoty, pompa szlamowa, piła spalinowa, motopompa pożarnicza M8/8 PO-5. Dzięki mieszkańcom wsi Bobrowo, Czekanowo, Chojno, Wądzyń i Wichulec oraz sponsorom został zakupiony system powiadamiania DSP 52, aparat powietrzny MSA Auer (2 szt.), agregat prądotwórczy, prądownica Rambo Jet, trzy prądownice Turbo, kombinezon na owady błonkoskrzydłowe, sito wraz ze sprzętem do pożaru sadzy. Ze środków MSWiA zakupiono wentylator oddymiający, buty specjalne i kominiarki. Ekwiwalent pieniężny za uczestnictwo w akcjach ratowniczo-gaśniczych druhowie przekazują na doposażenie OSP. Ponadto każda osoba posiada umundurowanie koszarowe i 10 szt. ubrań specjalistycznych. Remiza wyposażona jest w jeden garaż oraz szatnię.
Wszelkie wydarzenia i fakty z życia OSP i MDP zapisane zostały w kronikach, które od 2006 roku uzupełnia i prowadzi do chwili obecnej mieszkanka Bobrowa, Agnieszka Kowalska.


źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 08.07.2019, 12:10 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1482

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.