TWOJA REKLAMA W TYM MIEJSCU GRATIS
Każdej firmie dajemy 10 tysięcy wyświetleń reklamy w tym miejscu. Samodzielne dodawanie i edycja tekstu reklamowego, dostęp do statystyk, proste i szybkie zakładanie konta. >>> SPRAWDŹ JUŻ TERAZ <<<

baner KALENDARZE

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Z Jabłonowa do Europy z Erasmusem

Uczniowie Technikum w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim, dzięki realizowanemu w ramach programu Erasmus Plus projektowi pod nazwą "Kształci nas Europa", mieli okazję zdobyć doświadczenia zawodowe na zagranicznych praktykach. W czasie dwuletniego projektu, w niemieckim landzie Turyngia, praktyczne umiejętności kształciło 20 uczniów.
- Projekt jest skierowany do uczniów technikum - wyjaśnia Halina Gawenda, nauczycielka w Zespole Szkół w Jabłonowie. - Jego celem jest przede wszystkim wspieranie kształcenia zawodowego dzięki podniesieniu praktycznych umiejętności zawodowych uczniów. Innymi ważnymi celami są: rozwijanie kompetencji społecznych i językowych uczniów, zwiększenie mobilności zawodowej przyszłych absolwentów oraz przygotowanie do samodzielnego uczenia się przez całe życie na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Organizacją partnerską dla szkoły w Jabłonowie przy realizacji projektu jest rodzinna firma Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH. Pełni ona rolę głównego koordynatora mobilności po niemieckiej stronie.
- W ramach projektu uczniowie naszej szkoły odbywają praktyki w hotelach, głównie w niemieckim landzie Turyngia. Zarówno w poprzednim jak i tym roku dziesięcioro naszych uczniów było beneficjentami projektu - dodaje Halina Gawenda.
W 2019 roku dziesięcioro uczniów Jabłonowskiego Zespołu Szkół kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz w specjalności hotelarskiej. Byli to: Dominika Rybicka i Sandra Tomaszewska, Marcelina Zielińska i Dorota Magalska, Emilia Figurska i Małgorzata Jędrzejewska, Daria Szczech i Kinga Korczyńska oraz Kewin Suchocki i Hubert Kurgan.
W marcu 2019 r. germanistka Karolina Pasternacka rozpoczęła 24-godzinny kurs języka niemieckiego z uczniami, którzy poznali słownictwo specjalistyczne z branży gastronomicznej i hotelarskiej. Sporządzili też listy słówek, by zautomatyzować ich użycie w konkretnych sytuacjach. Nauczyli się opowiadać o sobie, swojej rodzinie i swoich zainteresowaniach, by przełamać bariery komunikacyjne na początku pobytu.

W kwietniu uczniowie przeszli przygotowanie kulturowe prowadzone przez Dariusza Maślińskiego, nauczyciela historii. Poznali zwyczaje i tradycje w poszczególnych landach Niemiec, zwłaszcza w Turyngii, gdzie znajduje się większość hoteli, w których odbywały się praktyki uczniów.
W tym samym miesiącu odbył się kurs pedagogiczny dla uczniów prowadzony przez dyrektor szkoły Barbarę Bober. Po tym przeszkoleniu beneficjenci programu byli już gotowi do wyjazdu. 23 kwietnia udali się do Niemiec, na miejsca praktyk w: Gobelshotel w Rotenburg nad rzeką Fulda, Brauhaus zum Lowen w Mulhausen, Gobel’s Hotel Aqua Vita w Bad Wildungen, Waldhotel Berghof w Luisenthal oraz Kultuarhotel Kaiserhof w Bad Liebenstein.
O szczegółach programu i wrażeniach beneficjentów można przeczytać w sprawozdaniu z praktyk

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 09.07.2019, 15:09 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 385
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.