baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > 99. rocznica bitwy polsko

18 sierpnia br. odbędą się w Brodnicy uroczystości religijno-patriotyczne z okazji 99. rocznicy bitwy polsko-bolszewickiej pod Brodnicą.
Wojna w 1920 roku sprawiła, że Polska uratowała swoją niepodległość. Bolszewicy zostali zatrzymani u wrót Warszawy. 15 sierpnia 1920r. po klęsce wojsk gen. Michała Tuchaczewskiego, w wyniku natarcia bolszewicy zajęli Rypin i Brodnicę. Ok. godz. 14.00 bolszewicy nacierali od strony Cieląt i Michałowa. Oddziały polskie wraz ze Strażą Obywatelską uległy ponad czterotysięcznej sile sowietów z 12 Dywizji Strzelców Pieszych. Bolszewicy zajęli Brodnicę, a także Kruszyny Szlacheckie i Mszano. Następnego dnia w Brodnicy zaczęto tworzyć instytucje bolszewickiej władzy. Komendantem miasta został komisarz Bielejew.
Już 18 sierpnia 1920r. do walki o Brodnicę ruszyła polska grupa operacyjna pod dowództwem płk Witolda Aleksandrowicza. Z Jabłonowa na stację kolejową Najmowo wysłano pociąg rozpoznawczy Wilczek. 215 Pułk Ułanów pozorować miał atak na szosie Golub-Dobrzyń - Brodnica. Walki toczyły się na południe od wsi Wichulec (dziś gmina Bobrowo), w okolicach Grzybna, Bobrowa i Kruszyn Szlacheckich. Decydujący atak nastąpił w okolicach Szabdy. Zaskoczeni bolszewicy zaczęli uciekać w stronę Szczuki, Michałowa, Cieląt. Wieczorem o godz. 18.00 do Brodnicy wkroczyli pierwsi polscy żołnierze. Ostatecznie o godzinie 22.00 miasto znalazło się pod pełną kontrolą Wojska Polskiego.
W czasie walk o Brodnicę Polacy stracili 50 żołnierzy, a 120 zostało rannych. Po stronie bolszewickiej straty były znacznie większe, bo wynosiły około 400 zabitych, a także wielu rannych i wziętych do niewoli. Mieszkańcy Brodnicy wdzięczni swoim wyzwolicielom z honorami pochowali poległych na cmentarzu wojskowym.
Pamięć o tym wydarzeniu historycznym co roku skupia mieszkańców Brodnicy i Powiatu Brodnickiego, przedstawicieli instytucji i lokalnej przedsiębiorczości, środowiska kombatanckie, przedstawicieli Wojska Polskiego, również spoza Brodnicy i Powiatu.

Na uroczystości zapraszają: Starosta Brodnicki, Burmistrz Brodnicy, Dowódca 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, Kapelan 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego oraz Proboszcz Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy.

Program uroczystości w dniu 18 sierpnia 2019r. w Brodnicy:
Godz. 12.00 Zbiórka uczestników uroczystości na Dużym Rynku w Brodnicy i przejście do kościoła pw. św. Katarzyny (Fara) przy ul. Farnej 1 w Brodnicy.
Godz. 12.15 Msza św. w kościele pw. św. Katarzyny (Fara) przy ul. Farnej 1 w Brodnicy z udziałem pocztów sztandarowych.
Godz. 13.15 Przemarsz uczestników uroczystości na Cmentarz Wojskowy w Lasku Miejskim przy ul. Świerkowej w Brodnicy. Mieszkańcy, osoby starsze będą mogły skorzystać z autobusu, podstawionego na ul. Farnej w Brodnicy.
Godz. 13.45 Rozpoczęcie uroczystości na Cmentarzu Wojskowym w Lasku Miejskim w Brodnicy z udziałem pocztów sztandarowych.

Utrudnienia w ruchu drogowym
W związku z uroczystymi obchodami 99. rocznicy bitwy Polsko- Bolszewickiej pod Brodnicą w dniu 18 sierpnia 2019r. w Brodnicy wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu drogowym:
od godz. 11.30. do godz. 11.50 Utrudnienia wystąpią na ulicach: Czwartaków, 3 Maja, Mazurska, Mostowa, Kościuszki, Duży Rynek Przemarsz żołnierzy IV Brodnickiego Pułku Chemicznego oraz orkiestry wojskowej.
Zbiórka uczestników uroczystości na Dużym Rynku i przemarsz do kościoła pw. św. Katarzyny (Fara) na ul. Farnej.

od godz. 13.15. do godz. 13.45 Utrudnienia wystąpią na ulicach: Farna, Kopernika, Jatki, Hallera, Mały Rynek, Kamionka, Kolejowa, Dworcowa, Gajdy, Świerkowa- (zakończenie przemarszu).

Regulamin uroczystości z okazji 99. rocznicy Bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą w dniu 18 sierpnia 2019r. w Brodnicy

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 01.08.2019, 23:28 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 753

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.