baner Mieszkanie

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Powitanie nowego proboszcza

Od 1 lipca br. posługę proboszcza parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy i dziekana Dekanatu Brodnickiego sprawuje ksiądz kanonik Mariusz Stasiak. W niedzielę, 4 sierpnia, o godz. 12.15 odbyła się uroczysta msza św. koncelebrowana będąca oficjalnym wprowadzeniem duchownego na urząd. Przewodniczył jej biskup toruński ks. Wiesław Śmigiel. Nowego proboszcza powitali przedstawiciele miejscowej społeczności, wśród nich starosta brodnicki Piotr Boiński.
Ks. kan. Mariusz Stasiak objął probostwo brodnickiej fary po ks. prałacie Krzysztofie Lewandowskim, który od 2011 roku pełnił posługę w Brodnicy. Nowy proboszcz dotychczas był gospodarzem parafii pw. Matki Bożej Łaskawej w Toruniu. Cały czas pełni też funkcję kapelana strażaków w toruńskiej Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Na mszy inaugurującej posługę ks. Mariusza Stasiaka w nowej parafii nie mogło więc zabraknąć przedstawicieli tej służby mundurowej.
Podczas uroczystości nowego proboszcza witali parlamentarzyści - posłowie Zbigniew Sosnowski i Paweł Szramka, przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, starosta brodnicki Piotr Boiński i przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński, a także przedstawiciele: Burmistrza Brodnicy, wspomnianej już straży pożarnej, wojska, policji oraz miejscowej wspólnoty parafialnej i dekanalnej.

- Z radością i zaciekawieniem przyjęliśmy nominację Jego Ekscelencji Biskupa dla księdza kanonika na proboszcza brodnickiej fary i dziekana dekanatu brodnickiego - powiedział witając nowego gospodarza fary starosta Piotr Boiński. - W imieniu swoim, pana przewodniczącego rady powiatu Romana Pytlasińskiego, Zarządu Powiatu w Brodnicy chciałbym tej nominacji bardzo serdecznie pogratulować. Niech ludzka życzliwość i wsparcie wspólnoty na tej nowej drodze zawsze będzie z tobą, księże kanoniku. Niech dzieło księdza proboszcza poprzedników znajdzie kontynuację i niech sił na to nie zabraknie. Niech św. Katarzyna Aleksandryjska, patronka fary - matki brodnickich kościołów, zawsze ma księdza kanonika w swojej pieczy. A ja ze swej strony deklaruję zawsze daleko idącą współpracę.

W uroczystości uczestniczyli też m.in. byli proboszczowie brodnickiej fary, księża prałaci Bolesław Lichnerowicz i Krzysztof Lewandowski. Homilię podczas mszy wygłosił ks. bp Wiesław Śmigiel, który w dalszej części celebry dokonał symbolicznego aktu nałożenia na szyję nowego proboszcza stuły oraz przekazania klucza do świątyni.

Ks. Mariusz Stasiak na koniec złożył podziękowania biskupowi za powierzenie mu posługi w Brodnicy i uroczyste wprowadzenie na parafię oraz wszystkim obecnym za serdeczne przyjęcie.


źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 08.08.2019, 12:13 , Komentarzy: 7, wyświetleń: 1491

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Chwała Radaczowi .
Dodany 11.08.2019, 22:55 przez wff
Nie da się ukryć że przysłanie Lewandowskiego na proboszcza fary było pomyłką,jakiś taki arogancki,służbista jedyne co skutecznie wprowadził to darcie kasy za każdą tzw posługę,w tym był perfekcyjny,a poza tym olewał wszystko i wszystkich.A nowego poznamy p podejściu do finansów,na razie obiecali ze będą rozmawiali z wiernymi i czekają na uwagi ,zobaczymy jak to będzie w praktyce.(Mówią,że i tak Bolek rządzi i młody będzie się słuchał starego).
Dodany 09.08.2019, 10:45 przez Eugenia
Musiał podpaść, bo fara trzydziestotysięcznego miasta zawsze jest lepszą synekurą niż peryferyjna parafia w metropolii. Do władz się nie dopcha bo te kontroluje kuria i ojciec dyrektor, a nawet gdyby to jest tam jednym z 23 proboszczów i musi z nimi konkurować. Tam na ingres co parafii nie poleciał się kajać starosta ani nikt z władz miasta. To jednak degradacja.
Dodany 08.08.2019, 23:36 przez filipek
Jaki tam stołek, dla niego było to wygnanie na prowincję. Od początku było widać, że duchem jest gdzie indziej. Robił tylko to co musiał czy co wypadało. Fajny gość ale w Brodnicy na fałszywym miejscu.
Dodany 08.08.2019, 23:29 przez XXX
A stary dlaczego stracił stołek??????
Dodany 08.08.2019, 23:20 przez ?????
Po fizjonomii sądząc, pasuje jak ulał do Brodnicy.
Dodany 08.08.2019, 17:46 przez Antoni
Jak efektownie brodnicki polityczny grajdołek zaczął zlizywać śmietanę z kolana nowego proboszcza, aż serce rośnie. A Starosta to prywatnie czy urzędowo tak szczodrze i w ciemno naobiecywał nowemu plebanowi? Muszę z niechęcią przyznać, że w pewnym sensie podziw dla Radacza, że osobiście nie uczestniczył w tej feudalno, poddańczo, expiacyjnej ceremonii.
Dodany 08.08.2019, 15:03 przez filipek