baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Jak chronić gospodarstwa przed ASF

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii apelują do hodowców trzody chlewnej o przestrzeganie zasad sanitarnych, które pozwolą uchronić hodowle przed ASF(African Swine Fever), czyli afrykańskim pomorem świń. Choroba nie jest groźna dla ludzi, ale bardzo szkodliwa dla gospodarki i niebezpieczna dla gospodarstw.
ASF to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet stu procent. Okres inkubacji choroby z reguły wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni). Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki, ale niestety również przyczyną ekspansji wirusa bywa też człowiek. Ważne jest zatem przestrzeganie podstawowych zasad postępowania.

Oto rygory bioasekuracji, których należy bezwzględnie przestrzegać:
- nie kupować świń z niewiadomego źródła pochodzenia,
- utrzymywać świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
- stosować tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- wykładać maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściem do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii przypominają, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 08.08.2019, 12:16 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 639

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.