baner Baner

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Pozwolenia na odpady: wnioski do marca

O pół roku wydłużony został termin na złożenie wniosków o wydanie pozwoleń zintegrowanych i zezwoleń na przetwarzanie odpadów, zbieranie i przetwarzanie odpadów albo pozwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Zgodnie z najnowszymi zapisami przedsiębiorcy na złożenie wniosków mają czas do 5 marca 2020 r.

Przypomnijmy, nowelizacja ustawy o odpadach, która weszła w życie 5 września 2018 r., zobowiązuje posiadaczy odpadów do zaktualizowania zezwoleń i decyzji. Przedsiębiorcy przed najnowsza zmianą mieli na to 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji (Dz. U. z 2018 r. poz. 1592). 9 lipca 2019 roku odbyło się w Senacie wspólne posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Środowiska. Przedmiotem spotkania była ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. W ustawie z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawie pożarowej) w art. 10 oraz art. 14 ust. 1 słowa "1 roku/12 miesięcy" zostały zmienione na "w terminie do dnia 5 marca 2020 r.". Tym samym termin na złożenie wniosków został wydłużony o pół roku.

Według art. 10 ustawy z lipca 2018 r., prowadzący instalację, który posiada pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów, jest obowiązany złożyć wniosek o zmianę tego pozwolenia, w celu dostosowania go do przepisów zmienionych niniejszą ustawą. Natomiast w świetle art. 14 ust. 1 tego aktu, posiadacz odpadów, który przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy uzyskał zezwolenie na zbieranie odpadów, zezwolenie na przetwarzanie odpadów, zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów albo pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów, jest obowiązany złożyć wniosek o zmianę posiadanej decyzji. Jeśli przedsiębiorca nie złoży, nie może prowadzić takiej działalności.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 08.08.2019, 12:27 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 482

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.