Dekada

baner Pierigarnia_2019

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Jak dobrać słowa kluczowe do swojej strony?

Każdy, kto wie choć trochę o marketingu internetowym, słyszał zapewne o "słowach kluczowych", które bardzo w nim pomagają. Czym są? Dlaczego są takie ważne? Jak je wybrać? Jakich błędów unikać przy wyborze? O to pytamy eksperta, Marka Masalskiego, freelancera z Białegostoku, doświadczonego specjalistę ds. marketingu internetowego, który zawodowo zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych.

- Proszę powiedzieć czym właściwie są słowa kluczowe w pozycjonowaniu stron?
- Słowa kluczowe to zamieszczane na stronie internetowej frazy związane z tematyką samej witryny, które mają pomagać użytkownikom wyszukującym informacji w trafieniu na daną stronę. Żeby to dobrze zrozumieć, trzeba sobie zdać sprawę z tego, jak funkcjonują same wyszukiwarki. Gdy jakiś użytkownik wpisuje słowo lub słowa, które chce wyszukać, robot wyszukiwarki błyskawicznie wybiera ze wszystkich dostępnych w internecie stron te, które powinny najlepiej odpowiadać jego zapytaniu. Kieruje się przy tym m.in. właśnie słowami kluczowymi znajdującymi się na stronie.
Wyszukiwarka prezentuje strony w kolejności od tych, które uważa za najlepsze względem danego zapytania. Nie jest tajemnicą, że każdemu autorowi witryny zależy na tym, by jego strona znalazła się jak najwyżej, a najlepiej na pierwszym miejscu. Użytkownicy zwykle bowiem wchodzą właśnie na strony internetowe wyświetlane jako pierwsze. Jeśli na nich znajdą to, czego szukają, to nie będą mieli potrzeby, by zaglądać na kolejne. Właśnie na tym polega pozycjonowanie stron. Im wyższa pozycja strony w wynikach wyszukiwania, tym lepiej. Zwiększa to zainteresowanie użytkowników naszą ofertą i w konsekwencji bardzo realnie i wymiernie może się przełożyć na zyski.

- Jak w takim razie wybrać słowa kluczowe, które sprawdzą się najlepiej?
- Przede wszystkim słowa kluczowe w treści strony muszą być powiązane z jej tematyką. To dość oczywiste, bo chcemy przecież, żeby trafiali do nas użytkownicy, którzy szukają informacji na tematy, którym nasza strona jest poświęcona. Nie ma sensu dobieranie np. fraz, które mogą być popularne i wiemy, że są często wyszukiwane w internecie, ale nie mają żadnego związku z tym, czym się zajmujemy. Po pierwsze to samo w sobie obniża jakość strony dla oceny robotów wyszukiwarek, a po drugie nawet jeśli ktoś przez takie wyszukiwanie wejdzie na naszą stronę, to i tak natychmiast ją opuści, gdy nie znajdzie na niej tego, czego szuka.
Ważne jest też, żeby pamiętać, że słowa kluczowe muszą być dostosowane do użytkowników szukających w internecie określonych treści. Trzeba więc postarać się wczuć w sposób myślenia osób wpisujących swoje zapytania do wyszukiwarki i właściwie odpowiedzieć na ich zapotrzebowanie. Musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie o profil naszej działalności. O to, co sami mamy do zaoferowania osobom odwiedzającym naszą stronę. Powinniśmy pozycjonować takie frazy, które dobrze pasują do naszych usług czy - w przypadku sklepów internetowych - produktów, które oferujemy.
Warto tu też skorzystać z podpowiedzi wyszukiwarki. Już od ładnych kilku lat wyszukiwarki znajdują strony internetowe nie tylko powiązane z konkretnym wpisanym słowem, ale także z frazami podobnymi. Podczas wpisywania wyszukiwanej frazy zobaczymy podpowiedzi ze słowami podobnymi, które wyszukiwane są najczęściej. Warto je wykorzystać jako swoje słowa kluczowe, bo dzięki temu mamy szansę pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwania. Dobry dobór słów kluczowych może bardzo pomóc w tym działaniu, jakim jest pozycjonowanie stron, ale jeśli popełnimy w nim błędy, to dużo stracimy...

- A jakie mogą być te błędy?
Wspominałem już o dobieraniu słów kluczowych, które nie są związane z tematyką strony. Zdarza się też, że niektórzy używają zbyt ogólnych fraz. Jeśli np. zajmujemy się wymianą opon, to warto używać frazy kluczowej "wymiana opon", a nie "opony", przez którą trudniej będzie nas znaleźć, ponieważ działa tu znacznie większa konkurencja. Istotne jest też, by nie zapominać o dodawaniu miasta, w którym działamy. Wiemy bowiem, że wyszukujący lubią szukać danych produktów czy usług właśnie jak najbliżej miejsca zamieszkania i często nazwy swoich miejscowości wpisują.
Nie warto też przesadzać z liczbą słów kluczowych. Zbyt duże nasycenie nimi strony może sprawić, że nie będzie ona zbyt czytelna, a ostatecznie chodzi przecież o to, by dotrzeć do człowieka, który ma na niej znaleźć niezbędne informacje, a nie tylko o to, by znaleźć się wyżej. To bardzo ważne, by o tym pamiętać. Teksty znajdujące się na stronie internetowej czytają ludzie, dla których mają one być zrozumiałe. Ale jednocześnie trzeba myśleć o wymogach wyszukiwarek i znaleźć złoty środek, który połączy jedno z drugim.

źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 09.08.2019, 10:54 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 252

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.