BRZOZY

baner KALENDARZE

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Czas pracy i odpoczynku kierowcy - co mówią o nich przepisy?

Każdego pracownika obowiązują przepisy Kodeksu pracy mówiące zarówno o czasie pracy, jak i odpoczynku od czynności związanych z wykonywanym zawodem. W przypadku kierowców czas pracy i odpoczynku zdaje się być wyjątkowo ważny i poddawany restrykcji. Sprawdź, co mówią o tym przepisy.

Czas pracy i odpoczynku kierowcy

Podstawowym dokumentem określającym czas pracy jest zawsze Kodeks pracy. To w nim znajdziemy szczegółowe przepisy mówiące, ile czasu pracownik powinien wykonywać swoje obowiązki, ile może pracować i w jakim wymiarze czasowym. Kodeks pracy służy do wyliczenia ewidencji czasu pracy oraz stosownego wynagrodzenia, które różnić się będzie w zależności od tego, czy kierowca pracuje w porze dziennej czy porze nocnej. Odnośnie do czasu pracy kierowców na terenie Wspólnoty Europejskiej obowiązuje przede wszystkim Rozporządzenie nr 561/2006 z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego.

Czas pracy kierowcy a rozporządzenie Parlamentu Europejskiego

Akt nr 561/2006 dokładnie określa minimalny czas odpoczynku kierowców. Oprócz tego znajdziemy w nim maksymalny czas prowadzenia pojazdu dla zawodowego kierowcy zajmującego się przewozem drogowym rzeczy i osób. Rozporządzenie, które weszło w życie i obowiązuje na terenie Unii Europejskiej ma poprawić bezpieczeństwo na drogach, ponieważ wprowadza restrykcje związane z czasem pracy zawodowych kierowców.

Ile czasu może pracować kierowca?

W ujęciu jednego dnia kierowca może pracować maksymalnie 9 godzin. Dwa razy w tygodniu dopuszczalne jest wydłużenie czasu pracy do 10 godzin. Górna granica łącznej pracy kierowcy w tygodniu wynosi 56 godzin. Trzeba jednak pamiętać o limicie dwutygodniowym, według którego maksymalny czas pracy nie może przekroczyć 90 godzin. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w jednym tygodniu kierowca pracował 56 godzin, w drugim może wykonywać swoje obowiązki zawodowe 34 godziny. Warto dodać, że według rozporządzenia tydzień pracy oznacza czas między poniedziałkiem od godz. 0.00 do niedzieli godz. 24.00.

Ile przerw może mieć kierowca?

Kierowca prowadzący pojazd 4,5 h powinien zrobić przerwę wynoszącą przynajmniej 45 minut. Czas pracy można podzielić przerwą 15-minutową, by następnie wykonać przerwę wynoszącą 30 minut. W uproszczeniu dzienny czas pracy i odpoczynku kierowcy wynosi:

  • 4,5 h jazdy
  • 45 minut przerwy
  • 4,5 h jazdy

W przypadku 10-godzinnego czasu pracy przerwy można przedstawić następująco:

  • 4,5 h jazdy
  • 45 minut przerwy
  • 4,5 h jazdy
  • 45 minut przerwy
  • godzina jazdy

Dobowy i tygodniowy okres wypoczynku

Kierowcy przysługuje 11 nieprzerwanych godzin odpoczynku. Odpoczynek może podzielić na dwa okresy wynoszące 3 godziny i 9 godzin. Istnieje również skrócony dobowy czas odpoczynku i wynosi 9 godzin.

W perspektywie tygodniowej kierowcy przysługuje co najmniej 45 godzin odpoczynku. Odpoczynek tygodniowy może zostać skrócony do 24 godzin, ale później należy nadrobić ten odpoczynek przed końcem trzeciego tygodnia następującego po tygodniu, w którym skrócono odpoczynek. Jak zatem prawidłowo rozliczać skomplikowany czas pracy i odpoczynku kierowcy? Przedsiębiorstwa transportowe często korzystają z outsourcingu usług dla branży TSL wykonywanych przez firmy takie jak www.ocrk.pl. W celu zapewnienia poprawności ewidencjonowania czasu pracy kierowców warto pomyśleć o wsparciu specjalistów. Sprawdź również więcej informacji na ten temat w artykule "Czas pracy, jazdy i odpoczynku zawodowego kierowcy. Co musi być odnotowane w dokumentacji?"źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 20.08.2019, 14:08 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 269
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.

JEDEN PROCENT PODATKU DLA ORGANIZACJI I OSÓB PRYWATNYCH Z NASZEGO REGIONU