baner Baner

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Policjanci ostrzegają przed oszustwami

Brodniccy policjanci ostrzegają przed fałszywym funkcjonariuszem Policji, który dzwoni na telefony stacjonarne i próbuje wyłudzić wrażliwe dane. Potrzebne są mu do dokonania oszustwa i kradzieży pieniędzy. Kolejnym sposobem wyłudzenia pieniędzy, jest sposób podawania się za koleżankę córki.
W minionym tygodniu, brodniccy policjanci przyjęli zawiadomienie o próbie wyłudzenia wrażliwych danych. Do brodnickiej komendy zgłosił się dyrektor jednego z brodnickich hoteli, który poinformował, że na telefon stacjonarny hotelu zatelefonował jakiś mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji. Fałszywy policjant poinformował rozmówcę, że prowadzą akcję dotyczącą banków i że na konto rozmówcy ktoś dokonał włamania. Czujny dyrektor hotelu powiedział, że nie będzie kontynuował rozmowy i że nie poda żadnych swoich danych, a o całym zdarzeniu powiadomi brodnickich policjantów. Fałszywy funkcjonariusz oznajmił, że brodniccy policjanci nic nie wiedzą na temat akcji, gdyż jest ona ściśle tajna i prowadzi ją jednostka nadrzędna. Mężczyzna nie dał się oszustowi i rozłączył połączenie, po czym zawiadomił brodnickich policjantów.

Na szczęście, w tym przypadku nie doszło do wyłudzenia danych osobowych, czy też pieniędzy. Jednak policjanci w dalszym ciągu przypominają o czujności i ostrożności podczas tego typu rozmów telefonicznych. Pamiętajmy, że prawdziwy policjant nigdy nie żąda pieniędzy. W przypadkach, kiedy dojdzie do przestępstwa, osoby pokrzywdzone wzywane są do komendy Policji, gdzie dopiero tam, weryfikowane są dane osobowe.

Jednakże przestępcy wymyślają nowe sposoby wyłudzania pieniędzy. W ostatnim czasie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego odnotowano oszustwo, w którym, do starszej osoby przyszła kobieta podająca się za koleżankę córki z która ma się spotkać na zakupach i córka prosi o pożyczkę. Pokrzywdzona przekazała fałszywej koleżance 1800 zł.

Policjanci apelują! Nigdy nie przekazujmy żadnych pieniędzy nieznanej osobie. Zawsze sprawdźmy, czy osoby najbliższe rzeczywiście potrzebują gotówki.
O każdym podejrzanym zachowaniu należy pilnie poinformować POLICJĘ na nr 112. Nie każdy, kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary! Apelujemy także do członków rodzin osób starszych, dzieci, wnuczków. Oni również mogą uchronić swoich najbliższych przed przestępcami. Prosimy o przekazanie im ostrzeżenia. Opowiedzcie, jak działają oszuści, aby mieć pewność, że mama, czy babcia będą wiedziały, jak zareagować, kiedy zadzwoni do nich "daleki krewny" lub dawno niewidziany "wnuczek", bądź "policjant", który chce pieniądze.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 21.08.2019, 10:32 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 714

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.