baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Wieńce i ozdoby wyjątkowej urody

We wtorek, 20 sierpnia 2019r. w parku przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Brodnicy odbył się Powiatowy Konkurs Wieńców i Ozdób Dożynkowych, zorganizowany przez Powiat Brodnicki. Wyłonione przez komisję najpiękniejszy wieniec i ozdoba zostaną zaprezentowane na dożynkach wojewódzkich w Ciechocinku.
Celem powiatowego konkursu jest kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych i ciągle żywych tradycji regionalnych, działań artystycznych i najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, a także tradycji obrzędu dożynkowego. Założeniem konkursowej rywalizacji jest też podtrzymywanie umiejętności wyplatania wieńców i ozdób dożynkowych jako symboli pomyślnego zakończenia zbiorów oraz prezentacja bogactwa plonów wplecionych w wieńce i ozdoby. Konkurs ma również na celu promocję dorobku kulturowego polskiej wsi, rozbudzanie i poszerzanie zainteresowania twórczością ludową oraz aktywizację i integrację społeczności lokalnej.
- Cieszę się, że tych ozdób i wieńców z roku na rok nie ubywa - powiedział starosta brodnicki Piotr Boiński, witając uczestniczki konkursu. - Jestem pod wrażeniem kunsztu tego, co na stołach przed starostwem jest dziś prezentowane. Szanowne Panie, gdyby nie wasze dzieła, to te święta dożynkowe, które w tej chwili zaczynają się odbywać na terenie powiatu brodnickiego, byłyby niczym. Wieniec jest zawsze podziękowaniem za plony, które dzięki Najwyższemu udało się zebrać - dodał gospodarz powiatu.

Do tegorocznego konkursu zgłoszonych zostało 26 prac. Jeden z wieńców nie dotarł na powiatową prezentację. Ocenie jurorów zostało zatem poddanych 25 dożynkowych rękodzieł, w tym: 16 wieńców i 9 ozdób.
Swoje prace komisji prezentowały: w kategorii wieńców - KGW Sumowo, KGW Kawki, Klub Seniora "Pokrzydowianki", KGW Konojady, KGW Kretki Małe, KGW Sumówko "Wiejskie Celebrytki", KGW Pokrzydowo, KGW Grzybno, KGW Karbowo, KGW Kruszyny Duże, KGW Nieżywięć, KGW Grabówiec, KGW Gminy Górzno, KGW Szczuka, KGW Małki-Wymokłe, Stowarzyszenie rozwoju wsi Pokrzydowo i okolic; w kategorii ozdób - KGW Brudzawy, KGW Niewierz, KGW Nowa Wieś, KGW Górzno Wybudowanie, KGW Wądzyn, KGW Zgniłobłoty, KGW Janówko, KGW Michałki, KGW Zasady Nowe.

Komisja konkursowa w składzie: Danuta Grzyb - przewodnicząca oraz członkinie - Justyna Prajs i Edyta Blank-Tadra dokonała oceny i weryfikacji wieńców i ozdób dożynkowych. Wszystkie prace prezentowały wysoki kunszt wykonania.
- W tym roku ozdoby były wyjątkowe, z niesamowitym przesłaniem, cudnie zrobione: kapliczki, łodzie rybackie, także z rybami w sieci, czyli obrazy bardzo przemawiające do wyobraźni. Piękne, szlachetne, bez przesadnych ozdób, za to z dużą ilością zbóż. I to było ciekawe i piękne, że te zboża były zbierane w różnych momentach ich wzrastanie, więc miały różne kolory: od jasnozielonego do ciemnozłotego - recenzowała na antenie regionalnej rozgłośni Radio PiK przewodnicząca jury Danuta Grzyb.
Komisja nie miała więc łatwego zadania i dopiero po długich obradach ustaliła werdykt, przyznając nagrody i wyróżnienia, ufundowane przez powiat i sponsorów konkursu.
W kategorii "Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy" pierwsze miejsce zdobyło KGW Grzybno (wieniec nr 14) i nagrodę w kwocie 700 zł. Drugie miejsce zdobyły panie z KGW Konojady (wieniec nr 6) z nagrodą w kwocie 500 zł. Trzecie przypadło gospodyniom z KGW Kawki (wieniec nr 2) wraz z nagrodą w kwocie 400 zł.
W rywalizacji na "Najpiękniejszą Ozdobę Dożynkową" pierwsze miejsce zdobyło KGW Brudzawy (ozdoba nr 3) - nagroda w kwocie 700 zł. Drugie z nagrodą 500 zł komisja przyznała KGW z Niewierza (ozdoba nr 5), a trzecie z nagrodą 400 zł przypadło w udziale paniom z KGW w Zgniłobłotach (ozdoba nr 17).

Wszystkie pozostałe koła za uczestnictwo w konkursie otrzymały nagrody za udział w kwocie 200 zł oraz wyróżnienia specjalne.
Nagrody i dyplomy dla pań z kół gospodyń wiejskich biorących udział w Powiatowym Konkursie Wieńców i Ozdób Dożynkowych zostaną wręczone uroczyście podczas Powiatowo-Gminnych Dożynek w Cichem, 1 września 2019 roku.
Zwycięzcy "Powiatowego konkursu wieńców i ozdób dożynkowych" w kategorii wieniec dożynkowy i ozdoba dożynkowa będą reprezentowali Powiat Brodnicki na Dożynkach Województwa Kujawsko-Pomorskiego 25 sierpnia 2019 r. w Ciechocinku.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 22.08.2019, 13:25 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 987

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.