baner Baner

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Policjanci apelują do rowerzystów

W związku z sygnałami mieszkańców Brodnicy, które docierają do brodnickich policjantów dotyczących nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów, policjanci apelują i przypominają wszystkim rowerzystom o prawidłowym zachowaniu się na drodze! Policjanci będą bacznie zwracać uwagę na zachowania rowerzystów na drodze oraz na wykroczenia jakie popełniają wobec pieszych na chodniku.

Korzystając z drogi, każdy uczestnik ruchu drogowego ma swoje prawa ale i obowiązki. W sezonie letnim, jak również wczesną jesienią obserwujemy zwiększoną ilość osób przemieszczających się po drogach rowerami. Jadąc rowerem jesteśmy współuczestnikami ruchu drogowego i musimy przestrzegać obowiązujących przepisów.

Policjanci przypominają rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego!

Rowerzysta na chodniku
Chodniki są przeznaczone dla ruchu pieszych! Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko wtedy, gdy:
- opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Wielu rowerzystów korzysta z chodników, co w wielu przypadkach podyktowane jest to poczuciem bezpieczeństwa, niekiedy brakiem dostępnej dla nich przestrzeni. Jeżeli jedziemy po chodniku, to warto pamiętać, że jesteśmy tam tylko gośćmi. Rowerzysta korzystający z chodnika musi pamiętać o tym, aby ustępować pierwszeństwa pieszym, jechać powoli i ostrożnie. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoślad przypięty do słupów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli go bezpiecznie ominąć.

Ścieżki rowerowe
Rowerzyści mają swoją przestrzeń na drodze- ścieżki rowerowe. W powiecie brodnickim nie jest ich wiele, ale rowerzysta jadąc drogą gdzie jest ścieżka rowerowa lub wyznaczony pas dla rowerów, ma obowiązek z nich korzystać. Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie róbmy tego gwałtownie i na środku.

Przejścia dla pieszych!
Pasy przeznaczone są tylko dla pieszych!! Niestety nie wszyscy rowerzyści zwracają na to uwagę. Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.

Przypominamy! Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 03.09.2019, 09:55 , Komentarzy: 12, wyświetleń: 1552

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
To widać gołym okiem , mundurowi każde oznakowanie czy to ulicy miejsca postojowego, uznają według własnych interpretacji , no i to samo czyni społeczeństwo ,pieszy rowerzysta , kierowca pojazdów samochodowych ,stare powiedzenie mówi ,ryba śmierdzi od głowy , służby mundurowi tak działają jak politycy ,niby pouczają , dają przykłady ,a sami tego samego diabła mają pod skórą .
Dodany 08.09.2019, 10:06 przez Kierowca
Póki policja nie będzie nic robić to wszyscy będą robić jak im się podoba tzn. rowerami będą jeździć jak im się podoba i samochody będą parkować byle gdzie ( na ścieżkach rowerowych, na chodnikach )Ogólnie mówiąc to co robią rowerzyści to kropelka w morzu z tym co wyprawiają kierowcy. Mówię tylko o jednym przepisie kodeksu który mówi o minimum 1,5 m chodnika. Jest łamany na okrągło jakby nie istniał. I kto temu winien ? Tylko policja dla której jak to się mówi ... pieniądze leżą na ziemi. Ale po co się schylać.... miasto dołoży do np. nowych pojazdów z naszych podatków.
Dodany 08.09.2019, 09:31 przez to widać
Nie wszystko do jednego wora! W centrum Brodnicy, gdzie obowiązuje 40 na jezdni, rowerzyści (bez towarzystwa dzieci) nie mają prawa poruszać się po chodnikach! Niektórzy rowerzyści łamią przepisy dbając podobno, jak tu czytam, o swoje bezpieczeństwo kosztem jednak bezpieczeństwa pieszych. Walić mandaty! Walczcie o swoje ścieżki, ale dopóki ich nie ma, nie róbcie ich samowolnie z dróg przeznaczonych dla innych, a nie dla was!
Dodany 03.09.2019, 23:40 przez pieszy
mieszkańcy Brodnicy od lat sygnalizują o nagminnym przekraczaniu prędkości przez kierowców i motocyklistów, wyścigach, złym parkowaniu np. nagminnie biała fura przed pasami na Hallera przy zakładzie Czołby. Robicie coś z tym?
Dodany 03.09.2019, 22:21 przez filipek
tiaaa... są wszędzie ludzie i ci drudzy... osobiście sporo jeżdżę rowerem... i jeżeli mi się nie śpieszy, wolę jechać chodnikiem i nie przeszkadzać autom... ale nie w centrum, gdzie piesi chodzą jak chcę nie zważając na nic. a w Brodnicy tak naprawdę jest 3,5 km ścieżki rowerowej, której jeszcze sporo brakuje oddzielenia pasa dla pieszych itd itp... dlatego wolę jechać w las i mieć ... spokój.
Dodany 03.09.2019, 22:06 przez kierowca
Prd.. wybudujcie nam sciezke rowerowa to nie bedziemy jezdzic po hodnikach. Ja nie mam karty rowerowej i boje zie ze ktos mnie potraci jak bede po ulicy jechal. Pozdrawiam
Dodany 03.09.2019, 21:53 przez BartekNaRowerze
Panowie w czapeczkach proponuje zwrócić uwagę na rondo przy ul sądowej gdzie kierowcy masowo nie udzielają pierwszeństwa rowerzysta gdzie jest ścieżka rowerowa
Dodany 03.09.2019, 19:37 przez Marcin
A tzw "stowarzyszenie" rowerowe robi swawole i przebieranki, które niczemu nie służą.
Dodany 03.09.2019, 18:47 przez Roma
Szanowni policjanci i wszelkie służby mundurowe ,czy ja rolnik mogę przeprowadzić na dożynki przez Brodnicę krowę ?, podobno w tym mieście są święte , przez mieszkańców krowy przeklęte ,na chodnikach ulicy , społeczeństwo przeklina krzyczy ,szuka policję ,straż miejską po całej okolicy ,gdzie jesteście mundurowi, panowie przecież trzeba wlepić mandat tej świętej krowie, niech się bydle nauczy przepisów drogowych , to obowiązek znać wy święte krowy ,bo za rogiem w niebieskiej czapce pan dzielnicowy ,czy ruch drogowy,panowie przyjemni uczciwi ale manat to cię na pewno z krzywi.
Dodany 03.09.2019, 18:17 przez Bolek
Nakład mandatów powinien sprowadzić ich na dobry tor, a nie tylko kierowcy karani masowo.Auto pod prąd tragedia, a rowerem można
Dodany 03.09.2019, 11:16 przez Gosc
Zapomnieliście jeszcze uświadomić kierowców aut, że rowerzysta podczas przejazdu gdzie jest kontynuacją ścieżki rowerowej ma pierwszeństwo. Bo 90 procent tego nie wie.
Dodany 03.09.2019, 10:51 przez Rent 73
Warto wspomnieć o poruszających się pod prąd na ulicach jednokierunkowych doskonały przykład ul.Nad Drwęcą to bardzo niebezpieczne
Dodany 03.09.2019, 10:29 przez Aaaa