TWOJA REKLAMA W TYM MIEJSCU GRATIS
Każdej firmie dajemy 10 tysięcy wyświetleń reklamy w tym miejscu. Samodzielne dodawanie i edycja tekstu reklamowego, dostęp do statystyk, proste i szybkie zakładanie konta. >>> SPRAWDŹ JUŻ TERAZ <<<

baner KALENDARZE

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Czym jest anemia?

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość, jest związana z niskim poziomem hemoglobiny we krwi. Może pojawić się z rożnych przyczyn i zupełnie osłabić organizm, odbierając siły do życia oraz bardzo pogarszając ogólny stan zdrowia. Wyjaśniamy czym jest anemia i co ją powoduje!

Co to jest anemia?

Anemia (łac. anaemia, inaczej: niedokrwistość) to zespół objawów, które zwykle wywołane są przez zaburzenia krwi. Są to najczęściej: zbyt niski poziom hemoglobiny, zmniejszony hematokryt (niska liczba czerwonych krwinek w stosunku do innych składników krwi) lub mała ilość erytrocytów (ogólnie zmniejszona liczba krwinek czerwonych). W związku z tym cały organizm powoli staje się coraz bardziej niedotleniony, co jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia.

Chociaż często bagatelizowana, anemia jest poważną chorobą. Wiele osób myśli, że pojawia się w skutek złej diety, ale zdarza się, że jest nie tylko schorzeniem, ale także objawem poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Początkowe sygnały ostrzegawcze można niestety łatwo przeoczyć i zrzucić np. na przemęczenie, ale nieleczona anemia prowadzi do poważnego wyniszczenia organizmu.

Objawy anemii

Jak więc rozpoznać niedokrwistość? Pierwsze objawy anemii są rzeczywiście mało charakterystyczne, ponieważ są to:

  • osłabienie,
  • senność,
  • bóle głowy,
  • problemy z koncentracją.

Wiele osób zazwyczaj myśli wtedy, że sygnały te są związane z przemęczeniem, zmianami pogody, stresującym trybem życia itp. Anemia objawia się jednak również bardziej charakterystycznymi symptomami. Są to np.:

  • bladość skóry, powiek i śluzówek w jamie ustnej,
  • zajady w kącikach ust,
  • wygładzony język,
  • nadmierne wypadanie włosów, łamliwość paznokci,
  • szybka męczliwość (nawet przy prostych czynnościach).

Po zauważeniu takich oznak koniecznie należy udać się do lekarza, który z pewnością wypisze skierowanie na badanie morfologii krwi oraz poziomu żelaza i ferrytyny. Następnie należy wprowadzić odpowiednie leczenie, które jest zależne od przyczyn anemii.

Zazwyczaj terapia polega na uzupełnianiu żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12, podawaniu leków immunosupresyjnych lub leczeniu choroby przewlekłej, która jest powodem niedokrwistości. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Jak diagnozować anemię?

Przyczyny anemii

Według powszechnego przekonania, przyczyną anemii są niedobory żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12, spowodowane złą dietą. Faktycznie, jest to częsty powód niedokrwistości, ale nie jedyny możliwy. Anemia może wynikać także z chorób przewlekłych i być objawem np. cukrzycy, nowotworu, reumatoidalnego zapalenia stawów czy zaburzeń wchłaniania.

Niedokrwistość znacznie częściej jest stwierdzana u kobiet – sprzyjają jej obfite krwawienia podczas miesiączki, ciąża, karmienie piersią, zbyt radykalne diety czy stresujący tryb życia. Często na anemię chorują także osoby, które przeszły na wegetarianizm lub weganizm, ale nie dbają o suplementację czy odpowiednie urozmaicanie swoich posiłków.

Anemia może prowadzić do wyniszczenia organizmu, więc w razie jakichkolwiek podejrzeń koniecznie należy udać się do lekarza. Zbilansowana dieta wcale nie jest gwarancją, że się na nią nie zachoruje. Nigdy nie bagatelizuj niepokojących objawów!źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 05.09.2019, 12:55 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 304
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.