REKLAMA - ZA DARMO 10000 WYŚWIETLEŃ NA START!

baner KALENDARZE

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Nowe prawo ograniczy smog

Nie wolno już palić węglem brunatnym, mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem). Sprzedawcy są zobowiązani do wydawania świadectw jakości paliwa. Z dniem 1 września weszła w życie uchwała antysmogowa dla naszego województwa. To nowe prawo miejscowe, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy.
Z raportów służb ochrony środowiska wynika, że praktycznie w całym regionie odnotowujemy, stale lub okresowo, przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego i związków toksycznych, przede wszystkim benzo(a)pirenu, których źródłem jest tak zwana niska emisja, głównie domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe. Najgorsze powietrze mamy w Nakle nad Notecią należącym do 36 miast w Polsce i 50 w Europie, w których sytuacja jest pod tym względem naprawdę bardzo zła. Badacze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu skutkują m. in. zawałami serca, udarami, przewlekłymi chorobami płuc (w tym astmą), nowotworami, wadami wrodzonymi i zwiększoną umieralnością noworodków. Najwyższa Izba Kontroli szacuje, że z powodu smogu co roku umiera w Polsce przedwcześnie 45 tysięcy osób.

- Ufam, iż wszyscy mamy świadomość tego, że toksyczne i pyłowe zanieczyszczenia emitowane do atmosfery stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Prawo antysmogowe ma większość krajów europejskich, mamy je także w naszym kraju. Własne uchwały antysmogowe przyjęła większość polskich województw – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Przyjęta w czerwcu uchwała antysmogowa dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie jest zakazane oraz określa standardy emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym wkrótce będą musiały podlegać wszystkie piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki. Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla części nowych regulacji – tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

Uchwała opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej

Kalendarium wdrażania nowych zasad:
- zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019
- obowiązek posiadania świadectwa jakości używanego paliwa stałego – od 1 września 2019
- zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024
- zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń (np. kominków) niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2024
- zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5. klasy – od 1 stycznia 2028.

Samorząd województwa od lat finansowo wspiera inwestycje proekologiczne w dziedzinie termomodernizacji, zielonej energetyki i gospodarki niskoemisyjnej. Służą temu przede wszystkim środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego obecnej, a wcześniej poprzedniej perspektywy.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Fot. Daniel Pach dla UMWKP

Dodano/zmodyfikowano: 06.09.2019, 09:03 , Komentarzy: 17, wyświetleń: 2066
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
I zadać tu trzeba pytanie. Po co w mieścietraż miejska ?
Dodany 07.11.2019, 12:20 przez pytanie
Zapraszam na ulicę Paderewskiego w dzień czarny trujący dym, a wieczorem jak jest ciemno to palą oponami, plastykiem. Na ulicy toksyczny lepki smród. Włosy śmierdzą czadem. Trucizna i zabójcy. Kto położy temu kres.
Dodany 07.11.2019, 11:19 przez Predator
do edek, lolek nic nie pisze o węglu. Wdychasz, to co palisz i już ci się w głowie przestawia. Dbaj o swoje zdrowie!
Dodany 10.09.2019, 16:10 przez Edek (na drugie)
Sanepid niech kontroluje to co do niego należy a nie u niektórych przy wejściu pani z sanepidu podpisuje dokumenty(kilka lat temu byłam świadkiem). Kto kontroluje restauracje w Tamie Brodzkiej gdzie kucharki pracują na czarno bez książeczek zdrowia, może przestaniecie przerzucać tę piłeczkę pim....wą i odwracać uwagę od błędów ważniejszych które sami popełniacie, ile samochodów na godzinę przejeżdża przez miasta????? Gdzie obwodnice, gdzie skup opakowań, cała Polska tonie w śmieciach a wy ciągle na kominy się patrzycie, i reklamujecie eko- groszek to węgiel tylko rozdrobniony.
Dodany 10.09.2019, 14:53 przez ela
do lolek. też sobie pobuduj dom. A zaglądałeś do pieca czym ludzie palą, a czy z węgla leci biały dym? Mój drogi leci czarny i śmierdzi, a jaki mamy zdrowy opał w Polsce???? Podobno gaz i prąd tylko kogo na to stać. Zapewne mieszkasz w bloku i nie masz pojęcia jak wygląda ogień w piecu od centralnego ogrzewania, to że leci czarny dym zależy również od pogody, biały leci jak wybierają papieża. Coś jak ostatnio mamy brudną Drwęcę to wszyscy odwracają uwagę od niej i patrzą w górę na kominy, proszę o picek skromności i opuszczenie głowy w dół i zobaczycie syf w Drwęcy, przez całe lato.
Dodany 10.09.2019, 14:38 przez edek
Ludzie się zcwanili i palą badziewiem i śmieciami wieczorami. Zapraszam na ulice Skarpa, Konopnickiej, Pomorska o 19 czy 20. Straż Miejska juz nie pracuje,policja się tym nie zajmuje a ludzie bezkarnie zatruwają środowisko. W upalne wieczory było to po prostu jednym wielkim koszmarem.
Dodany 09.09.2019, 11:04 przez starszy kapral
Domy sobie budują, samochodem po papierosy jadą i płaczą, że nie mają ani na pigułki, ani na ekologiczny piec i palą po nocach śmieciami trując wszystkich wkoło. Ot, egoizm ciemniaków. A co z dronem do pomiarów świństwa dla SM obiecywanego przez burmistrza?
Dodany 09.09.2019, 10:31 przez lolek
zapraszam na morskie oko
Dodany 09.09.2019, 09:17 przez xxx
Komendant Straży Miejskiej, Marian Chwiałkowski, tel. (56)4930357, Dyżurny: (56)4984010 od pon. do piątku w godzinach 7 – 19, tel. dyżurny – całodobowo: (56)4983226 Jak zadzwonisz na całodobowy po 19, albo w sobotę, to ci powiedzą, że przyjadą w godzinach pracy :D
Dodany 08.09.2019, 14:45 przez BiP UM
Zaczyna się powoli sezon grzewczy. Straż miejska pracuje do 15-17 tej nie wiem dokładnie. Palenie cudami zaczyna się wieczorami 21-23 . Może trzeba uruchomić linię telefoniczną do takich przypadków . Policji nie wypada wzywać do takich przypadków , mają inne obowiązki .
Dodany 08.09.2019, 10:37 przez jar
To nie bieda zmusza ludzi do palenia roznych smieci w piecu ,to jest ludzka glupota!!!!!!!!! A w Brodnicy to na jesieni ,no i co najgorsze w lato ludzie smieci pala co sie da. Takich ludzi to trzeba na kurs wyslac zeby sie dowiedzieli co wolno palic a czego nie wolno palic. Jak widze ze sasiad ma male dziecko i smrodzi .zona studia skonczyla i swojego dzieciaka no I sasiadow truje to brak mi slow.!!!!!!!!!!!!!!!!!!Mysle ze powoli dojdzie to do ludzi.
Dodany 07.09.2019, 18:34 przez Monti
Gucio ,coś w tym prawdy jest ,ale kto kupuje drogie fury?,polski emeryt ,co go ledwo na tabletki stać ,polskie społeczeństwo to pracowity i mądry naród, tylko nigdy nie mieliśmy szczęścia do dobrego uczciwego gospodarza , każda władza obiecuje dobrobyt ,do puki ją nie wybiorą ,po czasie zapomina o tym co obiecała , jak pamiętam od Stalina do obecnych włodarzy na każdym szczeblu, najsprawiedliwszy zawód świata ,to grabarz ,wszystkich pogodzi łopatą , czy bogatego ,czy biednego ,wykształconego czy zwykłego prostego człowieka.
Dodany 07.09.2019, 14:03 przez Jurek
Jak ludziom dać więcej pieniędzy to sobie kupią nowszą albo większą furę. „Polacy są bowiem narodem, który na przestrzeni dziejów, poddany różnorakim represyjnym działaniom obcych władz państwowych, dyktatur i systemów autorytarnych, nauczył się zabiegać przede wszystkim o swoje dobro jednostkowe, nie troszcząc się dostatecznie o dobro ogółu”
Dodany 07.09.2019, 13:23 przez Gucio
Jeśli państwo chce ekologi , to wpierw trzeba dać godne emerytury ,zarobki , żeby społeczeństwo godnie żyło , społeczeństwo pali tym na co kogo stać ,popatrzcie na kominy mleczarni ,żelatyny ,z gruzowane śmieci w dawnych zakładach mięsnych ,kiedy w deszczową słotę świństwo spływa do doliny Drwęcy, nie wspomnę o oparach kwasów czy związkach chemicznych których używa się do produkcji w mleczarni żelatyny , przykład kilka lat wstecz rozwalony kolektor przy mleczarni ul. piaski lej jak po bombie , gdzie byli ekolodzy sanepid ,co się dzieje z szlaką, popiołami z tych zakładów, tu cisza jakw gro
Dodany 07.09.2019, 11:09 przez Mieszkaniec
Niektórzy to nawet podkładami kolejowymi palą cały sezon- trują siebie i sąsiadów!!!
Dodany 06.09.2019, 22:25 przez Mieszkanka Brodnicy
Serio? a Podgórz nowe osiedle śmierdzi lakierami bo sąsiad maluje meble przy otwartych wrotach i pali sklejką lakierowaną ..... inni to samo nie ma czym oddychać.
Dodany 06.09.2019, 11:42 przez no smog
Zapraszam szczególnie wieczorem na ulice Jagielońska, E. Plater,L. Waryńskiego,J. Kochanowskiego,J. Korczaka tu pali się wszystkim
Dodany 06.09.2019, 09:54 przez Mieszkaniec