BRZOZY

baner KALENDARZE

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Ile należy zarabiać, by uzyskać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to jeden z produktów instytucji bankowych. Dzięki takiemu wsparciu finansowemu możliwe staje się nabycie własnej nieruchomości. Ponieważ takie zobowiązanie zawierane jest przeważnie na dużą wartość, banki stawiają ostre warunki i ograniczenia potencjalnych klientom, którzy o taki produkt chcą się starać.

Chociaż każdego roku mieszkania i domy nabywane są w Polsce coraz częściej za gotówkę, to nadal nie brakuje osób, które starają się o kredyt hipoteczny. Co to za zobowiązanie? To kredyt, dzięki któremu możliwe jest kupienie na własność nieruchomości z odpowiednim zabezpieczeniem dla banku przy zastosowaniu odpowiedniego zapisu w księdze wieczystej. Nie ogranicza to jednak właściciela mieszkania czy domu w swobodnym dysponowaniu takim mieniem.

Okazuje się, że to właśnie kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszym produktem, jaki nabywają Polacy. Przeszkodą nie są nawet kryteria, które wiążą się z coraz większymi ograniczeniami dla kredytobiorców. Wszystkie banki, zanim udzielą takie zobowiązanie, weryfikują zdolność kredytową swojego klienta. Kolejnym obowiązkiem staje się wniesienie wkładu własnego, którego wartość to dzisiaj minimum 20% całej wartości zaciąganego kredytu.

Kredyt hipoteczny - co wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa kredytobiorcy wyliczana jest na podstawie jasno ustalonych kryteriów. Do takich zalicza się:

- wartość zobowiązania,

- dochody kredytobiorcy,

- wkład własny kredytobiorcy,

- historia kredytowa,

- koszty stałe prowadzonego gospodarstwa domowego.

Podstawą, by dostać kredyt hipoteczny, są zarobki kredytobiorcy. Te muszą być na tyle wysokie, by bank miał pewność, że miesięczne raty o ustalonej wysokości będą regularnie spłacane. Nie wystarczy jednak sama wysokość generowanych dochodów, bo przecież klient instytucji bankowej nie jest w stanie dysponować całą ich sumą. Pod uwagę bierze się więc również obowiązkowe wydatki, takie jak koszty utrzymania dzieci, samochodu, posiadanej już nieruchomości.

Bank ocenia także wiarygodność kredytową, a jej podstawą są zachowania kredytobiorcy względem spłaty poprzednio zaciągniętych już zobowiązań finansowych. Uznaje się, że o wiele lepiej mieć historię kredytową, aniżeli nie wykazywać jej wcale. Osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały żadnego kredytu czy nawet karty kredytowej, nie mogą być pewnym klientem.

Kredyt hipoteczny - miesięczny dochód a decyzja kredytowa

Osoby o niskich zarobkach raczej nie mają szansy na kredyt hipoteczny. Takie zobowiązanie zaciągane jest na dużą wartość i najczęściej na co najmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Instytucja bankowa musi mieć pewność, że kredytobiorcę stać na spłatę comiesięcznych rat.

Nie da się jednoznacznie określić, ile musi zarabiać klient banku, by otrzymać kredyt hipoteczny. To warunek ustalany indywidualnie. Pod uwagę brana jest nie tylko wysokość zarobków, ale również ich źródło. Kredytobiorca musi być zatrudniony od co najmniej 6 bądź 12 miesięcy, a jego dochody być zgodne z konkretną umową. Najlepsze warunki kredytowe otrzymują ci, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, chociaż umowa zlecenie nie jest wykluczana. O kredyt hipoteczny mogą także starać się osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Zarówno wysokość stałych zarobków i wszelkich źródeł otrzymywania dochodu, w tym ze świadczeń emerytalnych bądź wynajmu nieruchomości, jak i podstawę otrzymywania środków, na przykład na podstawie umowy o pracę, należy udokumentować, a zaświadczenia dołączyć do wniosku o zobowiązanie kredytowe. Bank sprawdzi również regularność wpływów na konto.

Zanim wyślesz wniosek o kredyt hipoteczny

Musisz dobrze się przygotować, zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny. Pamiętaj, że każda odmowa wpływa niekorzystnie na historię kredytową i kolejny bank również może nie udzielić Ci finansowego wsparcia na wymarzone mieszkanie. Skutecznie możesz zweryfikować swoje szanse, korzystając z narzędzia, jakim jest kalkulator.

Kredyt hipoteczny można dzięki niemu z łatwością obliczyć. To narzędzie wylicza koszty zobowiązania kredytowego oraz miesięczną ratę. Wyliczy również, czy Twoje zarobki są wystarczające. Łatwo wyszukasz to narzędzie, wpisując w wyszukiwarkę hasło typu "kredyt hipoteczny kalkulator". Skorzystanie z niego jest darmowe, a dane nie są nigdzie zapisywane. Sprawdzisz za to, czy zarabiasz wystarczająco dużo, by otrzymać kredyt hipoteczny o wskazanej wartości.źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 10.10.2019, 14:10 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1942
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.

JEDEN PROCENT PODATKU DLA ORGANIZACJI I OSÓB PRYWATNYCH Z NASZEGO REGIONU