baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Wycieczka patriotyczna uczniów I LO

24 października uczniowie I LO w Brodnicy pojechali na wycieczkę do Gdańska. Wycieczka miała charakter poznawczy, była "żywą lekcją" historii. Uczestnicy zwiedzili miejsca związane z przeszłością naszego kraju i narodu polskiego. Miejsca, które są wizytówką Gdańska.
Pierwszym punktem wycieczki było Westerplatte, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Obecnie, jest to przede wszystkim miejsce pamięci o bohaterach. Uczniowie weszli na górujący nad polem bitwy kopiec, na którym wznosi się Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Następnym etapem programu był rejs statkiem z Westerplatte do Głównego Miasta. Po drodze oglądano Twierdzę Wisłoujście, a także zakotwiczone statki w porcie i przy nabrzeżach stoczni remontowych.
Istotnym punktem pobytu w Gdańsku było Muzeum II Wojny Światowej. Upowszechnia ono wiedzę o II wojnie światowej oraz służy pielęgnowaniu pamięci o jej ofiarach i bohaterach. Jest nowoczesnym obiektem pod względem formy, a także prowadzonej działalności wystawienniczej, edukacyjnej i badawczej. Sercem Muzeum II Wojny Światowej jest wystawa główna zajmująca powierzchnię niemal 5000 m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. W dobie wielozadaniowości, wszechstronności oraz nowoczesności oferta Muzeum z uwagi na swoją ikoniczną, nowoczesną architekturę oraz połączenie wielu funkcji, z wystawienniczą na czele, doskonale odgrywa swoją rolę.
Podczas pobytu uczniowie zwiedzili znaczną część bastionu pamięci historycznej. Byli niezwykle zainteresowani. Było to jednocześnie miejsce refleksji i zadumy. Wspomnienie tego ważnego miejsca na długo zostanie w pamięci licealistów.
Następnie uczniowie odbyli spacer ulicami Gdańska, gdzie poczuli ducha historii, oglądając część Głównego Miasta z fontanną Neptuna, pięknym Ratuszem Głównym, Dworem Artusa, Bazyliką Mariacką oraz Wielką Zbrojownią (obecnie Akademia Sztuk Pięknych).
Ostatnim miejscem programu wycieczki było Europejskie Centrum Solidarności. Tu uczestnicy obejrzeli ogromną wystawę. Wystawa zajmuje dwa piętra, a podczas jej zwiedzania można przenieść się do lat 80-tych, poczuć klimat tamtego okresu, poznać biogramy i zobaczyć zdjęcia stoczniowców, przeczytać wycinki z gazet, obejrzeć archiwalne materiały filmowe… Licealiści obejrzeli też multimedialną wystawę poświęconą historii Solidarności. To wszystko robi naprawdę niesamowite wrażenie.
Był to piękny, niezwykle interesujący i patriotyczny dzień. To też czas wartości i postaw obywatelskich, którym młodzież liceum wzorowo sprostała. Dzień, podczas którego poznawaliśmy lepiej historię. Historię, która wciąż do nas powraca.

źródło: I LO w Brodnicy

Dodano/zmodyfikowano: 29.10.2019, 15:40 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 611

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.