WYBORY 2024


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Opieka osób starszych - praca tylko dla kobiet?

Praca w opiece osób starszych kojarzy się z zajęciem przeznaczonym głównie dla kobiet. To właśnie panie stanowią większość osób wykonujących ten zawód. W charakterze opiekunów osób starszych coraz częściej zatrudniani się jednak także mężczyźni, wszystko zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji kandydatów oraz potrzeb ich podopiecznych. Czy mężczyźni nadają się do pracy w opiece osób starszych?

Opieka osób starszych - opiekunka czy opiekun?

Opieka osób starszych to zajęcie kojarzone głównie z kobietami. I rzeczywiście, zdecydowana większość osób wykonujących ten zawód to kobiety. Coraz więcej mężczyzn podejmuje pracę w opiece i wielu z nich świetnie sprawdza się w roli opiekunów osób starszych. To nie płeć, a indywidualne predyspozycje, kwalifikacje oraz doświadczenie decydują bowiem o tym, jak dana osoba odnajdzie się w pracy w tym zawodzie.

Panowie pracujący jako opiekunowie seniorów mają wiele przydatnych w tym zawodzie cech. Należą do nich m. in. większa siła fizyczna, która pozwala im lepiej radzić sobie z codzienną pielęgnacją seniorów z nadwagą. Panowie są preferowani częściej od pań także przy zajmowaniu się seniorami płci męskiej, których może krępować obecność kobiety podczas czynności związanych z higieną osobistą.

Panie z kolei lepiej odnajdują się w wykonywaniu zadań związanych z przygotowaniem posiłków, planowaniem zakupów i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Oczywiście wszystko zależy od predyspozycji oraz przygotowania do pracy - wielu opiekunów także znakomicie radzi sobie z prowadzeniem domu nie ustępując na tym polu miejsca kobietom.

Jakie kwalifikacje powinien posiadać mężczyzna pracujący w opiece osób starszych?

Wymagania do pracy w opiece osób starszych są bardzo podobne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wszyscy kandydaci powinni posiadać doświadczenie w zajmowaniu się seniorami oraz podstawową wiedzę odnośnie swoich obowiązków. Doświadczenie może być zdobyte podczas pracy zawodowej, zajmowania się starszą osobą z rodziny lub podczas wolontariatów organizowanych np. przez szpitale, domy spokojnej starości oraz hospicja.

Wszyscy kandydaci, którzy pragną opiekować się seniorami za granicą, np. w Niemczech, muszą ponadto posługiwać się językiem niemieckim przynajmniej na podstawowym poziomie. Jest to bardzo istotny warunek, gdyż znajomość ojczystego języka seniora ułatwia wzajemną komunikację oraz pozwala opiekunowi bezbłędnie odpowiadać na potrzeby swojego podopiecznego i prawidłowo wykonywać swoje obowiązki.

Zarówno opiekunki osób starszych, jak i opiekunowie muszą dysponować także pewnymi cechami charakteru, które są niezwykle pożądane w tym zawodzie. Profesjonalna opieka osób starszych polega na zajmowaniu się starszymi, często schorowanymi osobami, które mają swoje specyficzne nawyki i przyzwyczajenia. Dobry opiekun powinien być więc osobą cierpliwą, spokojną i wyrozumiałą. Przydatna będzie także asertywność oraz pozytywne nastawienie, które pozwoli nawiązać między seniorem a jego opiekunem przyjazne relacje.

Przy tworzeniu artykułu wzięła udział agencja opiekunek ATERIMA MED, oferująca zatrudnienie w Niemczech.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 13.11.2019, 16:37 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 1182

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Sztuczną szczękę też codziennie czyszczą? Paznokcie obcinają?
Dodany 13.11.2019, 23:04 przez wnuczek