baner Mieszkanie

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Jabłonowiacy i ich wojenne losy

"Ocalić od zapomnienia" to projekt Centrum Kultury i Sportu dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Jego podstawowym elementem było zbieranie informacji dotyczącej żołnierskich losów mieszkańców Jabłonowa Pomorskiego podczas II wojny światowej.Koordynatorkami projektu, który realizowany był od czerwca do października 2019 roku, są: Justyna Prajs - dyrektor jabłonowskiego Centrum Kultury i Sportu, Ewa Rzepka - nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, regionalistka, archiwistka, miłośniczka i popularyzatorka lokalnych dziejów oraz Anna Berent - dyrektor Szkoły Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim.

Plonem działań jest wydanie książki "Jabłonowiacy i ich żołnierskie szlaki podczas II wojny światowej", zawierającej sylwetki kilkudziesięciu bohaterów tamtych czasów. Podsumowanie projektu, połączone z wystawą zdjęć 66 sylwetek ocalonych od zapomnienia odbyło się 31 października 2019 roku w Centrum Kultury i Sportu.

- Jednym z ważnych elementów projektu było też wystawienie 31 sierpnia 2019 roku w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Jabłonowie Zamku spektaklu "Mroczny czas okupacji", opartego na wspomnieniach naszych mieszkańców - przypomniała Justyna Prajs.
Projekt odniósł sukces, spotykając się z szerokim zainteresowaniem, wykraczającym poza granice administracyjne miasta i gminy Jabłonowo Pom. Stał się przyczynkiem do dalszych poszukiwań. Jego koordynatorki zapowiedziały kontynuację. W związku z tym zwracają się z apelem o kontakt do osób, które posiadają informacje oraz dokumenty o żołnierskich losach mieszkańców miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie.

Przedsięwzięciem zainteresował się osobiście starosta brodnicki Piotr Boiński, związany sentymentem z grodem nad Lutryną. Dyrektor CKiS Justyna Prajs przekazała staroście egzemplarz książki podsumowującej projekt.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 15.11.2019, 09:29 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 348

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.