baner Baner

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Soczewki kontaktowe toryczne - idealne na astygmatyzm

Soczewki toryczne to przede wszystkim szkła kontaktowe dla astygmatyków. Choć stanowią względnie nowy wynalazek, są już dostępne w kilku rodzajach. W zależności od wygody, ceny lub wady wzroku, można wybrać soczewki toryczne jednodniowe lub szkła wielokrotnego użytku.

Dowiedz się, jakie soczewki na astygmatyzm może zaproponować ci lekarz. Sprawdź, czy astygmatycy mogą wybrać kolorowe szkła kontaktowe i czy warto decydować się na tanie soczewki toryczne.

Soczewki toryczne – co cechuje szkła kontaktowe dla astygmatyków?

Toryczne szkła kontaktowe to soczewki o charakterystycznym kształcie przeciętego wzdłuż obwarzanka. Taka budowa sprawia, że moc skupiająca szkieł jest inna w przekroju pionowym i w poziomym. Dodatkowo, soczewka toryczna powinna posiadać linię środkową. Linia ta oznacza punkt, w którym ostrość widzenia jest największa. Powinna ona być dostosowana do kształtu soczewki pacjenta.

Materiały, z których powstają soczewki toryczne na astygmatyzm to zarówno tworzywa miękkie, jak i twarde. Do produkcji miękkich soczewek torycznych wykorzystuje się hydrożel i silikon. Sztywniejsze soczewki powstają z tworzywa RGP o wysokim współczynniku gazoprzepuszczalności.

Soczewki dla astygmatyków i nie tylko. Kto może wybrać soczewki toryczne?

Soczewki toryczne przeznaczone są nie tylko dla osób z astygmatyzmem. Skutecznie poprawiają one ostrość widzenia również u osób z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Każda z tych grup wymaga jednak nieco innych soczewek astygmatycznych.

Soczewki toryczne mogą też łączyć w sobie działanie korygujące astygmatyzm i inne wady wzroku. Przykładem takich szkieł są soczewki toryczne progresywne, stosowane przez osoby z astygmatyzmem po 40. roku życia.

Z soczewek torycznych korzystać mogą też osoby, u których stwierdzono astygmatyzm tylko w jednym oku. Standardowo szkła kontaktowe są sprzedawane w parzystej liczbie sztuk. Obecnie jednak można znaleźć na rynku soczewki dla astygmatyków w opakowaniach zawierających nieparzystą ich liczbę, do wymiany w jednym tylko oku.

Możesz już wybrać kolorowe soczewki dla astygmatyków

Kolorowe soczewki dla astygmatyków weszły na rynek stosunkowo niedawno. Korekcja astygmatyzmu przez ten rodzaj szkieł jest równie skuteczna, co działanie zwykłych soczewek torycznych. Kolorowe soczewki astygmatyczne pozwalają jednak zmienić kolor tęczówki, a czasem również pogłębić spojrzenie poprzez efektywne refleksy.

Warto dodać, że kolorowe soczewki dla astygmatyków to nie tylko szkła kosmetyczne. Pozwalają one również na wyrównanie koloru obu tęczówek. Są więc wybierane przez osoby cierpiące zarówno na astygmatyzm, jak i na różnobarwność tęczówek.

Jakie soczewki toryczne wybrać ze względu na okres noszenia?

Soczewki toryczne można podzielić na cztery rodzaje pod względem dopuszczalnego maksymalnego czasu ich noszenia. Każdy z tych rodzajów działa równie skutecznie, a wybór któregokolwiek z nich jest zwykle kwestią wygody lub ceny. Czasem jednak ze względu na specyficzną wadę wzroku konieczne jest zastosowanie soczewek rocznych.

Dostępne są następujące rodzaje soczewek torycznych:

soczewki kontaktowe toryczne jednodniowe - główną zaletą soczewek jednodniowych jest brak konieczności ich codziennej dezynfekcji. Soczewki te wyrzuca się po jednorazowym użyciu – zasady tej należy bezwzględnie przestrzegać. Warto wybrać te soczewki, jeśli na co dzień nosi się okulary, a szkła kontaktowe zakłada tylko na wyjątkowe okazje;

dwutygodniowe szkła toryczne – szkła toryczne stosowane w trybie dwutygodniowym to doskonała opcja dla tych, którzy pragną zrezygnować z okularów na czas urlopu. Wybierają je również często osoby z astygmatyzmem, które dopiero zaczynają przyzwyczajać się do soczewek kontaktowych;

miesięczne soczewki toryczne – wygodna i stosunkowo niedroga opcja, w porównaniu do soczewek o krótszym terminie przydatności. Soczewki toryczne do miesięcznej wymiany są bezpieczne dla oczu pod warunkiem ich regularnej i starannej pielęgnacji;

roczne soczewki astygmatyczne – ich stosowanie rzadko jest kwestią wyboru, częściej – koniecznością. Mogą okazać się niezbędne, jeśli pacjent cierpi z powodu nietypowej geometrii oka. Takie soczewki najczęściej wykonywane są na zamówienie.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj soczewek wybieramy, okres ich ważności należy traktować bardzo restrykcyjnie. Przenaszanie soczewek torycznych, jak i każdych innych, skutkować może powstaniem infekcji lub odkształceniami rogówki.

Cena soczewek torycznych – czy należy kierować się nią przy wyborze?

Koszt soczewek torycznych może stanowić istotne kryterium ich wyboru. Cena soczewek na astygmatyzm jest wyższa niż szkieł sferycznych. Wynika to z ich bardziej złożonej budowy.

Najdroższe są roczne, kolorowe i jednodniowe soczewki toryczne. Produkcja soczewek rocznych jest droższa, gdyż często jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta z określoną nietypową krzywizną rogówki. Najkorzystniej wypada zakup soczewek miesięcznych. Soczewki toryczne o dwutygodniowym okresie przydatności są od nich nieco droższe.

O ile lekarz nie zalecił stosowania soczewek rocznych, kierowanie się ceną szkieł jest jak najbardziej dopuszczalne. Tanie soczewki toryczne należy jednak traktować sceptycznie. Są to najczęściej szkła niskiej jakości, pochodzące od nieznanych producentów.

Dlaczego nie należy wybierać soczewek torycznych samemu?

Przed założeniem soczewek kontaktowych zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Soczewki toryczne nie stanowią w tej kwestii wyjątku. Ich samodzielny wybór może spowodować niebezpieczne odkształcenia rogówki, dyskomfort i pogorszenie wzroku.

Bez specjalistycznego badania krzywizny oka pacjent nie jest w stanie sam określić parametrów soczewki, jaka skoryguje jego astygmatyzm. Do parametrów tych należą moc, cylinder i oś cylindra. Istotną kwestią jest również dobranie szkieł o właściwej rotacji. Wybierając szkła toryczne należy więc zawsze opierać się na wskazaniach lekarza specjalisty lub optometrysty.

Jak dobrać soczewki kontaktowe na astygmatyzm?

Dobór szkieł dla osób z astygmatyzmem powinien być bezwzględnie uzgadniany z lekarzem specjalistą lub optometrystą. Dopiero po uwzględnieniu wyników badań i opinii specjalisty możemy dobrać korzystniejsze cenowo lub wygodniejsze soczewki. Dobrze dobrane soczewki dla astygmatyków to szkła korygujące odpowiednią wadę lub wady wzroku, dostosowane między innymi do krzywizny oka i preferowanego okresu noszenia.

Wybierz sprawdzony sklep z soczewkami kontaktowymi!

Salony Optyczne Online sp.z o.o.

Kontaktowe.pl - soczewki kontaktowe

Jaworowa 9

55-003 Nadolice Wielkie

Tel.: 76 870 32 20

WWW: https://www.kontaktowe.pl/źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 07.01.2020, 15:00 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 430

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.