baner Baner

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Mirosława Rutkowska z Brodnicy najlepszą położną w województwie

Mirosława Rutkowska z Brodnicy najlepszą położną w województwie kujawsko-pomorskim. Tytuł "Położnej na medal" dla Janiny Frączek z Krosna.
Mirosława Rutkowska niezmiennie od 32 lat pracuje w Powiatowym Szpitalu w Brodnicy na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym i na sali porodowej. Zwyciężczynią szóstego ogólnopolskiego konkursu "Położna na medal" została Janiną Frączek z Krosna. Do plebiscytu zgłoszonych został 519 położnych z całego kraju. Pamiątkowe medale mistrzowskim położnym zostaną wręczone w trakcie uroczystej gali 13 marca w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu i kampanii społeczno-edukacyjnej prowadzonej pod tą samą nazwą jest AMA – Akademia Malucha Alantan, a mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Najlepsze położne w Polsce
Głosowanie w konkursie, w którym już po raz szósty wyłoniono trzy najlepsze położne w kraju i najlepsze położne w poszczególnych województwach, trwało od 1 kwietnia i zakończyło się 31 grudnia. Zwyciężczyni, Janina Frączek z Krosna (960 głosów) jest położną od 32 lat. Drugie miejsce zajęła Ewa Klik z Warszawy (814 głosów), a trzecie Danuta Przybyłko z Dąbrowy Górniczej (789 głosów). Podobnie jak w ubiegłych latach, nad kampanią i konkursem, patronat honorowy objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, patronatów merytorycznych udzieliły: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja "Rodzić po Ludzku", Stowarzyszenie "Dobrze Urodzeni" oraz Polskie Centrum Edukacji.

Mirosława Rutkowska (645 głosów) poza pracą na oddziale, od 5 lat dodatkowo jest również położną środowiskową w POZ przy szpitalu. W ramach przyszpitalnej szkoły rodzenia prowadzi edukację przedporodową i udziela porad laktacyjnych. Najlepsza położna województwie kujawsko-pomorskim odbyła szereg kursów i szkoleń, w tym m.in.: kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej noworodka i kurs komunikacji z pacjentem.

– Pracy położnej nie można traktować jak każdej innej pracy. Dla mnie to misja, której oddaję się w całości. Obcując na co dzień z cudem narodzin pomagam rodzicom w tym pięknym, ale i bardzo trudnym i emocjonalnym dla nich okresie. Pracy podporządkowane jest całe moje życie, w tym także prywatne, gdyż obdarzona zaufaniem moich pacjentek, przyjmuję poród i kontynuuję dalszą opiekę nad matką i dzieckiem jako położna rodzinna. Nie odmawiam pomocy niezależnie od pory dnia i nocy. Położnictwo to wielka pokora. Nie ma tu miejsca na schematy i rutynę. Każdą rodzącą i młodą matkę traktuję indywidualnie, z empatią i zaangażowaniem – tak jak sama chciałbym być traktowana – mówi Mirosława Rutkowska.

Położne z powołania
Położna jest zawodem wymagającym powołania. Opieka nad ciężarnymi, świeżo upieczonymi mamami i noworodkami, a nierzadko także wsparcie jakie położne dają całym rodzinom wiążą się ze szczególną odpowiedzialnością i zaangażowaniem.
– Tytuł "Położnej na medal" to w tym zawodzie wspaniałe wyróżnienie. Ale nie zapominajmy, że każdego dnia tysiące położnych w różnych zakątkach Polski jest nagradzanych słowami wdzięczności i uśmiechami za profesjonalizm, za swoją cierpliwość, wyrozumiałość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa, które dają. To dla nas bardzo ważne, że nieprzerwanie od szczęściu lat możemy przyznawać zaszczytny tytuł położnym, dla których praca to prawdziwa pasja – mówi Iwona Barańska, koordynator kampanii i konkursu z AMA Akademii Malucha Alantan.
Plebiscyt, w którym pacjentki oddają głosy przez 9 miesięcy, jest formą uznania dla położnych, które swoją pracę wykonują z największym oddaniem. Do szóstej edycji zgłoszonych zostało 519 położnych. W sumie oddano na nie 14 663 głosów.
Podsumowanie 6. edycji kampanii i wręczenie pamiątkowych medali oraz nagród odbędzie się 13 marca w Warszawie podczas uroczystej gali. Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie www.poloznanamedal.info

Nowe standardy i rola położnej
Kampania, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest AMA Akademia Malucha Alantan, prowadzona jest od 2014 roku. Jej głównym celem jest podnoszenie społecznej świadomości roli, jaką dziś odgrywają położne.
– Dzisiejsze położne, ze znacznie większymi kompetencjami i wiedzą, towarzyszą kobietom na różnych etapach życia i doskonale odnajdują się w przeróżnych sytuacjach, nie tylko tych związanych z porodem – dodaje Iwona Barańska.
Zadaniem kampanii i konkursu jest też edukacja w zakresie nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, szczególnie po wejściu w życie w styczniu 2019 roku nowych standardów. Dają one położnym większe uprawnienia, a w sytuacjach prawidłowego przebiegu ciąży czynią z nich partnerów lekarzy w prowadzeniu kobiet przez ten czas.
Pełna lista patronatów medialnych znajduje się na stronie kampanii www.poloznanamedal.info

"Położna na medal" to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej istotnym aspektem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, szóstej edycji konkursu przyjmowane były od 1 kwietnia do 31 lipca 2019 r. Głosy na nominowane położne można było oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. Oddawanie głosów odbywało się na stronie www.poloznanamedal.info
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Informacja nedesłana

Dodano/zmodyfikowano: 07.01.2020, 17:19 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 6698

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Wielkie gratulacje.
Dodany 09.01.2020, 09:33 przez ninka