E-komis

baner

AKTUALNOŚCI > Kontakt Brodnica.net > Obchody 100.rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy w CKZiU

16 stycznia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy.Uczestniczyło w nich wielu gości, powitanych przez Dyrektora CKZiU, pana Jacka Gniadkowskiego. Obecni byli m.in.: Poseł na Sejm RP, Paweł Szramka; Wicestarosta Brodnicki, Stanisław Kosakowski, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisław Czajkowski; Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, Jan Lewandowski; ksiądz Prałat Bolesław Lichnerowicz; emerytowany Dyrektor ZSZ, Bogdan Dynewski; przewodniczący Rady Rodziców CKZiU, Jacek Grajewski.
Uroczystość rozpoczęła prelekcja wicedyrektora CKZiU, pani Iwony Zielińskiej, pt. "To była cudowna niedziela - 18 stycznia 1920". Przypomniała ona radosne wydarzenia sprzed stu lat, gdy na ulicach Brodnicy po latach niewoli pojawiło się polskie wojsko, entuzjastycznie witane przez mieszkańców i władze miasta.
Prelekcji towarzyszyła prezentacja zdjęć Brodnicy z okresu międzywojennego, umożliwiająca zaobserwowanie zmian, jakie zaszły w mieście w ciągu minionego stulecia.
Kolejnym punktem programu był występ uczniów technikum, którzy w formie inscenizacji przedstawili wkroczenie polskiego wojska do Brodnicy w 1920 roku oraz przekazanie przez burmistrza A. Gapę i starostę W. Olszewskiego kluczy do bram miasta generałowi S. Pruszyńskiemu. Tym symbolicznym gestem przekazali oni wojsku pieczę nad miastem – od tej chwili już polskim.
Młodzież zaprezentowała też pieśni patriotyczne podkreślające wartość wolności oraz utwory poetyckie oddające hołd poległym w walce o wolność Polski, a przede wszystkim naszego miasta.
Po części artystycznej głos zabrali też goście, Poseł Paweł Szramka podziękował dyrekcji, nauczycielom i młodzieży za przybliżenie historii powrotu Brodnicy do Macierzy. Wicestarosta Stanisław Kosakowski w swoim wystąpieniu przypomniał też inne wydarzenia związane z historią regionu z okresu rozbiorów, które świadczyły o tęsknocie za niepodległością, m.in. z okresu wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Uroczystość była ważną lekcją patriotyzmu, dostarczyła wiedzy o historii naszej małej ojczyzny. Jej przygotowaniem zajmowali się: pani Justyna Bartoszewska, pan Krzysztof Bartoszewski, pani wicedyrektor Iwona Zielińska, pani Barbara Stefańska i pan Jakub Cybulski.

Źródło: Informacja przesłana zgodnie z zasadami obowiązującymi w dziale KONTAKT BRODNICA.NET

Dodano/zmodyfikowano: 20.01.2020, 09:34 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1231

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.