EKONKA


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Świętowaliśmy 100. rocznicę powrotu do Macierzy

Przed stu laty temu ziemia brodnicka znalazła się ponownie w granicach niepodległej Polski. Społeczność miasta i powiatu rocznicę wydarzeń sprzed wieku uczciła szczególnie uroczyście. Główne obchody odbyły się w piątek i sobotę, 17 i 18 stycznia w Brodnicy.
W piątek przed południem odprawiona w kościele farnym została msza św. w intencji Małej Ojczyzny z udziałem kompanii honorowej 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, Miejskiego Chóru Canto Grazioso, pocztów sztandarowych i delegacji. Uczestniczyli niej przedstawiciele władz województwa, powiatu i miasta. Były delegacje dowództwa jednostki wojskowej, policji, straży pożarnej, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy, wśród nich najmłodsi brodniczanie – przedszkolacy z Przedszkola Misiaki.
Mszę koncelebrowali kapelan honorowy Wojsk Chemicznych płk ks. Bolesław Lichnerowicz oraz proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej ks. kanonik Mariusz Stasiak.
Po mszy, o godz. 11., w Brodnickim Domu Kultury rozpoczęła się oficjalna uroczystość z okazji 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy. Gośćmi uroczystości byli m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski.
Okolicznościowe mowy wygłosili: burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz starosta brodnicki Piotr Boiński. Gospodarz powiatu w swoim wystąpieniu przypomniał o najważniejszych wydarzeniach z czasu walki o przyłączenie Pomorza do Macierzy, nakreślając atmosferę tamtych dni. Swoje wystąpienie zakończył słowami:
- Wyrażamy dzisiaj wdzięczność wobec wszystkich pokoleń naszych przodków, które codzienną pracą rąk i umysłów, przywiązaniem do wartości patriotycznych, ale często też ofiarą najcenniejszą, życia i zdrowia, pozwolili nam dziś cieszyć się wolną Ojczyzną i troszczyć się o jej dalszy rozwój z myślą o kolejnych pokoleniach. Szanowni Państwo, pamiętajmy: nic nie jest nam dane na zawsze.
Gala była okazją do uhonorowania zasłużonych osób dla społeczności powiatu, miasta i regionu.

Starosta Brodnicki wyróżnił Szklanym dyplomem z okolicznościowym grawertonem:
- Dominika Kocieniewskiego, prezesa Zarządu Doko Sp. z o.o. za zasługi w dziedzinie gospodarki, podnoszenie standardów produkcyjnych, aktywizację rynku pracy oraz działania na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, które przyczyniają się do rozwoju powiatu brodnickiego oraz wspieranie lokalnych inicjatyw kulturalnych i społecznych integrujących mieszkańców.

Medal Pamiątkowy Ubi Concordia, Ibi Victoria od Starosty Brodnickiego otrzymali:
- Dh Eugeniusz Jakubowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuce za długoletnią pracę w OSP, zasługi w kultywowaniu tradycji strażackich, ofiarną służbę, trud i poświęcenie w pracy na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego;
- Jerzy Cichocki za działalność samorządową oraz cenne inicjatywy, które sprzyjały rozwojowi Gminy Jabłonowo Pomorskie, za długoletnią pracę i zaangażowanie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Gminie Jabłonowo Pomorskie oraz kultywowanie szlachetnych idei ochotniczej straży pożarnej w powiecie brodnickim;
- Stanisław Czajkowski, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy za długoletnią, sumienną i rzetelną pracę, fachową wiedzę i profesjonalizm, wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych, za zaangażowanie w realizację wielu ważnych inwestycji oświatowych; za działania, które przyczyniły się do rozwoju szkolnictwa ponadgimnazjalnego w powiecie brodnickim;
- Monika Karpińska, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy za długoletnią, sumienną i rzetelną pracę, fachową wiedzę i profesjonalizm, wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych, znakomitą organizację pracy oraz obsługę interesantów, za działania, które przyczyniły się do tworzenia dobrego wizerunku urzędu;
- Janusz Kopański, kierownik Kancelarii Ogólnej Starostwa Powiatowego w Brodnicy, za długoletnią, sumienną i rzetelną pracę, fachową wiedzę i profesjonalizm, cenne inicjatywy, wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz obsługę interesantów; za działania, które przyczyniły się do tworzenia dobrego wizerunku urzędu;
- Lila Drzymalska, pracownik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Brodnicy, za długoletnią, sumienną i rzetelną pracę, wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych, znakomitą organizację pracy oraz za działania, które przyczyniły się do tworzenia dobrego wizerunku urzędu;
- Patryk Zembrzycki, uczeń IV klasy Technikum Informatycznego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, honorowy krwiodawca, za szlachetną postawę i ofiarność, za bezinteresowny dar krwi, za systematyczny udział w akcjach honorowego krwiodawstwa oraz za szczególne zaangażowanie i sukcesy w tej dziedzinie;
- Helena Lendzionowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zbicznie, za działalność społeczną na rzecz krzewienia kultury i tradycji ludowej, promocję walorów polskiej wsi, cenne inicjatywy na rzecz mieszkańców gminy Zbiczno oraz aktywność w prowadzeniu KGW Zbiczno; w podziękowaniu za pracę, która przyczynia się do integracji mieszkańców powiatu brodnickiego.

Wyróżnienia Starosty Brodnickiego otrzymały:
- Bożena Urbańska z Zarządu Stowarzyszenia Turystycznego Podróżnik, za działania społeczne na rzecz mieszkańców gminy Świedziebnia, cenne inicjatywy popularyzujące aktywność turystyczną i krajoznawczą, które przyczyniają się do integracji mieszkańców powiatu brodnickiego;
- Mirosława Rutkowska, położna z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy za długoletnią, pełną pasji i zaangażowania pracę, fachową wiedzę i profesjonalizm, wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych, czego potwierdzeniem jest zdobycie tytułu "Najlepsza położna w województwie kujawsko-pomorskim".

Część artystyczną w klimacie lat 20 ub. wieku przedstawili gościom uroczystości uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. Następnie wszyscy udali się do sali "białej", gdzie przewodniczący Rady Miejskiej w Brodnicy, Artur Dombrowski, wygłosił okolicznościowy toast. Między gości został też podzielony biało-czerwony tort.
Wieczorem Burmistrz Brodnicy i Starosta Brodnicki w imieniu mieszkańców miasta i powiatu złożyli wiązanki kwiatów u stóp Pomnika Wdzięczności. Uroczystość odbyła się z udziałem kompanii honorowej 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych i delegacji. Następnie uczestnicy w asyście Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy przemaszerowali na Duży Rynek, gdzie odbył się uroczysty capstrzyk i apel pamięci z okazji 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy.

Przed południem w sobotę, 18 stycznia, w dniu 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy, na brodnickim Dużym Rynku zebrali się mieszkańcy Brodnicy i przedstawiciele władz miasta i powiatu. Odegrany został hejnał Brodnicy oraz hymn Polski, odczytana została odezwa do mieszkańców. Uczestnicy obejrzeli występ młodzieży z I LO w Brodnicy. Kulminacją patriotycznego mityngu było wypuszczenie biało-czerwonych balonów. W południe rozpoczęła się gra miejska "Z kart historii Brodnicy", do której młodych mieszkańców zaprosiła Komenda Hufca ZHP Brodnica.

Wieczorem w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, na który zaprosili mieszkańców Starosta Brodnicki, Burmistrz Brodnicy i Dowódca 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 26.01.2020, 10:18 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1003

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.