E-komis


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Okna PVC - ekonomicznie, estetycznie i ekologicznie

Przystępując do jakiejkolwiek inwestycji budowlanej stajemy przed szeregiem dylematów i trudnych decyzji. Jednym z poważniejszych jest tu wybór odpowiedniej stolarki okiennej. Oczywiście wiele zależy od charakteru budynku i jego przeznaczenia, jedno jest jednak pewne. W tym konkretnym wypadku nie warto nadmiernie oszczędzać. Odpowiednio dobrane okna PVC mocno wpłyną na parametry użytkowe całej konstrukcji, a tym samym na koszt jej eksploatacji.

Ekonomia i jakość

Okna PVC od dłuższego już czasu stały się standardem w nowoczesnym budownictwie. Cenią je sobie zarówno inwestorzy, architekci, jak i użytkownicy. Co stoi za fenomenem tych konstrukcji? Otóż przede doskonały stosunek ceny do jakości. Choć okna PVC nie należą do najdroższych dostępnych na rynku wariantów, to w niczym nie ustępują innym modelom, a często wręcz je przewyższają. Przede wszystkim są bardzo lekkie i wytrzymałe, co znacznie wpływa na komfort transportu oraz montażu. Są niezwykle odporne nie tylko na działanie czynników mechanicznych, ale również atmosferycznych i chemicznych, dzięki czemu przez długie lata zachowują swoje walory użytkowe i estetyczne.

Co niemniej istotne są niezwykle tanie i łatwe w utrzymaniu. W przeciwieństwie do stolarki drewnianej, okna PVC nie wymagają czasochłonnej i kosztownej konserwacji. Wystarczy od czasu do czasu sprawdzić stan okuć i, w razie konieczności nasmarować zawiasy. Są to jednak czynności na tyle nieskomplikowane, że każdy z powodzeniem wykona je samodzielnie. Jeśli natomiast chodzi o mycie, to profile wystarczy przetrzeć miękką szmatką zamoczoną w wodzie z dodatkiem jakiegoś detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń, a szyby wyczyścić jakimś standardowym, dedykowanym do tego celu preparatem. Trzeba jedynie unikać twardych lub ostrych myjek, które mogłyby trwale zarysować profile.

Okna PVC to wybór ekologiczny

Okna PVC często określa się terminem "okna plastikowe", który dla laika może być nieco mylący i sugerować, że produkty te nie są przyjazne dla środowiska. Nic jednak bardziej mylnego! Jak informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort, ich proces produkcji stanowi o wiele mniejsze obciążenie dla planety niż wytworzenie stolarki otworowej drewnianej. Co więcej, wykorzystany tu surowiec, polichlorek winylu, w pełni podlega recyclingowi. Po poddaniu odpowiedniej obróbce starych, zużytych okien pozyskuje się z nich czysty polichlorek winylu, który może być wykorzystany do produkcji nowych profili.

Na tym jednak nie wyczerpują się ekologiczne właściwości plastikowej stolarki okiennej. Trzeba bowiem pamiętać, że jest ona energooszczędna. Dzięki zastosowaniu specjalnych pakietów szybowych oraz kilkukomorowych profili okna PVC wykazują bardzo wysokie parametry termoizolacyjne. Niski współczynnik przenikania ciepła, zwłaszcza, jeżeli połączy się go z fachowym montażem znacząco ogranicza straty energii, co z kolei przekłada się na mniejsze wydatki na ogrzewanie oraz klimatyzację i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Estetyka i klasa okien PVC

Jeszcze nie tak dawno za jedyny mankament okien PVC uznawany był ich wygląd, a dokładniej ograniczona paleta kolorystyczna. Trzeba bowiem przyznać, że przez dość długi czas występowały one jedynie w barwie białej, która nie pasowała do każdego budynku. Obecnie jednak okna PVC występują w niemal nieograniczonej gamie barw i odcieni, włącznie z doskonałymi imitacjami drewna. Dzięki temu z powodzeniem instaluje się je nie tylko w budownictwie nowoczesnym, ale również w bardziej klasycznym. Zwłaszcza, że, w tym ostatnim wypadku, jedynie profesjonaliści są w stanie odróżnić profile plastikowe od drewnianych.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 27.01.2020, 19:06 , Komentarzy: 4, wyświetleń: 554