baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Ile kosztuje przepisanie działki pod budowę domu? Przeniesienie prawa do działki

Przepisywanie działki towarzyszy różnym sytuacjom życiowy. Niekiedy powodem jest wiek posiadaczy gruntów, którzy przepisując działkę chcą zabezpieczyć przyszłość bliskich. W innym przypadku ktoś, przeważnie bliska osoba, rodzina przepisuje działkę, która ma stać się miejscem na budowę wymarzonego domu. Poniższy artykuł przedstawia formy przeniesienia własności działki oraz niezbędne formalności.

Formy przeniesienia praw do działki

Według prawa polskiego zarówno działkę jak i inne nieruchomości można przepisać w trzech podstawowych formach: umowa darowizny, testament i umowa dożywocia. Każda z wymienionych form przeniesienia własności niesie za sobą inne konsekwencje prawne. Najpopularniejszym sposobem przepisania nieruchomości jest darowizna. Darczyńca nieodpłatnie przepisuje nieruchomość obdarowanemu, który staje się jego własnością w terminie wskazanym w umowie. W przypadku nieruchomości, w tym działki przepisanie własności wymaga sporządzenia aktu notarialnego. Darczyńca musi liczyć się z kosztami na taksę notarialną, podatek, opłatę sądowa za wpis do księgi wieczystej i podatek od spadków i darowizn. Wartość maksymalnej taksy notarialna określa rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej i zależy ona od wartości przepisywanej nieruchomości. Przepisanie działki w rodzinie np. na syna lub córkę zwolnione jest z podatku od spadków i darowizn. W pozostałych sytuacjach należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku. Umowa dożywocia polega przepisaniu nieruchomości, działki w zamian za zapewnienie dożywotniego utrzymania. W tym przypadku również wymagany jest akt notarialny, w którym określa się termin od którego działka staje się własnością nabywcy. Testament różni się od dwóch poprzednich form przeniesienia własności działki, nieruchomości faktem, że przeniesienie następuje po śmierci spadkodawcy. Z formy testamentu najczęściej korzystają spadkodawcy, którzy planują podzielić swój majątek inaczej niż przewidują to zasady ustawowego dziedziczenia. Testament powinien być sporządzony w obecności notariusza.

Przepisanie działki pod budowę domu jest pierwszym etapem na drodze posiadania własnego domu. Obecnie bardzo popularne stało się wyposażenia domu w urządzenia wykorzystujące siły natury w celu obniżenia późniejszych kosztów eksploatacji domu. Można tu wyróżnić panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy w przypadku braku możliwości przyłączenia się do kanalizacji sanitarnej przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Przydomowe oczyszczalnie ścieków wykorzystują mikroorganizmy, głównie bakterie. Za ich sprawą ścieki są oczyszczane do wody drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać do nawadniania drzew i krzewów ozdobnych. Pozwala to w ekonomiczny i ekologiczny sposób odprowadzić produkowane odpady ściekowe. Roczny koszt eksploatacji własnej, biologicznej oczyszczalni dla czteroosobowej rodziny to wydatek około 400-500 zł, pod warunkiem braku awarii urządzenia. Dlatego ważne jest, aby w celu pełnej satysfakcji wybrać jakościowy, bezawaryjny produkt. Przykładem takiego urządzenia jest biologiczna oczyszczalni NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV charakteryzuje się prostą budową oraz obsługą. Ponadto jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa, brak automatyki, pomp elektrozaworów wpływa na bezawaryjną pracę. Na oczyszczalnię NV udzielana jest 20-letnia gwarancja producenta.źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 10.02.2020, 16:58 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 748

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.