baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Policjanci ostrzegają. Nie wpuszczaj obcych osób do swojego domu

Policjanci ostrzegają przed oszustami grasującymi w okolicach Brodnicy. W coraz bardziej bezczelny sposób wchodzą do mieszkań nieświadomych zagrożenia osób starszych, dokonując kradzieży czasem nawet wszystkie oszczędności.

Do jednego ze zdarzeń doszło wczoraj (11.02), w jednym z domów w gminie Jabłonowo Pomorskie. Dwie nieznane dotąd kobiety pod pretekstem sprzedaży tkanin zostały wpuszczone do domu starszej pani i wykorzystując jej chwilową nieuwagę dokonały kradzieży wszystkich oszczędności.

Oszuści wchodzą do mieszkań pod różnymi pretekstami np. jak w powyższym przypadku: sprzedaż artykułów przemysłowych, napicia się wody, powołując się na osoby urzędowe, na przedstawicieli telewizji, czy też działając różnymi innymi metodami. W ten sposób naciągają starsze osoby na duże sumy pieniędzy. Powołując się na osoby urzędowe przedstawiają się jako np. listonosz, policjant, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji. Szczególnym przypadkiem tego typu przestępstw jest oszustwo lub kradzież "na wnuczka", "na policjanta" lub "na litość". Czynów tych dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuacją rodzinną i materialną ofiary. Przy przestępstwach "na policjanta" - podają się za funkcjonariusza, który chce pomóc krewnemu wyjść z więzienia, w którym znalazł się po spowodowaniu wypadku drogowego. Swoją pewnością siebie i informacjami, które posiadają udaje im się wprowadzić w błąd zaskoczona osobę i wyłudzić od niej pieniądze.

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy.

Oszuści wymyślają co chwilę nowe metody, aby wyłudzić pieniądze od osób starszych. Ostatnio na rynku pojawiły się metody na udzielanie kredytów na remonty, czy zakup po okazyjnej cenie działki.
O każdym podejrzanym zachowaniu należy pilnie poinformować POLICJĘ – nr 112. Nie każdy, kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary! Apelujemy także do członków rodzin osób starszych, dzieci, wnuczków. Oni również mogą uchronić swoich najbliższych przed przestępcami. Prosimy o przekazanie im ostrzeżenia. Opowiedzcie, jak działają oszuści, aby mieć pewność, że mama, czy babcia będą wiedziały, jak zareagować, kiedy zadzwoni do nich "daleki krewny" lub dawno niewidziany "wnuczek", bądź "policjant", który chce pieniądze.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 12.02.2020, 10:48 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 3753

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
To już nie jest śmieszne. Wszyscy po studiach a pisać nikt nie potrafi ? cytat "wchodzą do mieszkań nieświadomych zagrożenia osób starszych" (mieszkania są nieświadome zagrożenia?) czy raczej - wchodzą do mieszkań osób starszych nieświadomych zagrożenia. Niech komendant to rozstrzygnie w końcu chyba czyta co podpisuje do publikacji.
Dodany 12.02.2020, 18:27 przez Jarek po maturze