baner Baner

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Zespół o koronawirusie i ASF

Zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia koronawirusem 2019-nCoV, ogólna sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych w powiecie, a także aktualna sytuacja związana z ASF były tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Brodnicy. Spotkanie odbyło się w czwartek, 6 lutego w siedzibie KP PSP.
Zespół pod przewodnictwem starosty brodnickiego Piotra Boińskiego zapoznał się z sytuacją dotyczącą zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych na terenie powiatu brodnickiego. Danuta Kowalkowska-Szramka, państwowy powiatowy inspektor sanitarny, omówiła na spotkaniu zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia koronawirusem 2019-nCoV.
W ramach przedstawionej prezentacji prelegentka przedstawiła ogólne informacje na temat koronawirusów, w tym koronawirusa 2019-nCoV, uwzględniające historię, występowanie, sytuację epidemiologiczną zakażeń, objawy i przebieg kliniczny choroby. Prezentacja uwzględniała również istotne sprawy dotyczące dróg zakażenia, zasad postępowania z osobami z kontaktu, prewencję, diagnostykę, leczenie i perspektywy dotyczące rozwoju epidemii. Omówiła także zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Konsultanta Krajowego.

Inspektor przedstawiła również ogólną sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych w powiecie brodnickim.
O aktualnej sytuacji związanej z ASF, czyli afrykańskim pomorem świń, raportował na spotkaniu powiatowy lekarz weterynarii Grzegorz Głogowski. ASF jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową świń domowych i dzikich, w tym dzików. Ludzie są niewrażliwi na zakażenie. Choroba podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania, ponieważ jest poważnym zagrożeniem dla hodowli zwierząt w gospodarstwach.
Od 2014 roku stwierdzono w Polsce 254 ogniska ASF u świń (109 - w 2018 roku, 49 - w 2019). W tym samym czasie ASF wykryto u ponad 5 tys. dzików (2443 - w 2018, 2477 - w 2019). W 2020 roku nie wykryto jeszcze ognisk u świń gospodarskich, zanotowano jednak 493 przypadki zakażonych dzików.


źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 13.02.2020, 10:44 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 326

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.