baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Rok brodnickiego mammografu

Brodnicki szpital od ponad roku prowadzi diagnostykę raka piersi w przekazanej przez Powiat Brodnicki w październiku 2018 pracowni mammograficznej z nowoczesnym sprzętem. W 2019 z badań w pracowni skorzystało 839 pacjentów.
Przypomnijmy, mammograf Selenia Dimensions marki Hologic wraz z zainstalowaniem kosztował 659.541 zł, a przystosowanie pomieszczeń, w których pracuje urządzenie - dodatkowe 85.485 zł. Łącznie wartość inwestycji wyniosła 745.026 zł i została sfinansowana w całości z budżetu Powiatu Brodnickiego.
Mammograf Selenia Dimensions firmy Hologic to jeden z najnowocześniejszych systemów mammograficznych, na który składa się nie tylko lampa rentgenowska z detektorem, ale również stacja technika i monitory diagnostyczne wraz z oprogramowaniem, które służą lekarzowi do interpretacji obrazu. Aparat jest dostosowany do różnych warunków anatomicznych pacjentek, a także pacjentów, bowiem około 1 proc. populacji mężczyzn również choruje na raka piersi. Urządzenie w brodnickiej pracowni umożliwia przeprowadzenie badań osób na wózkach inwalidzkich. Ma również możliwość rozbudowy o funkcję 3 D, czyli obrazu przestrzennego.

- O tym, jak ważna jest rola wczesnej diagnostyki w leczeniu raka piersi, świadczą dane, które pokazują, że we wczesnym stadium wyleczalność choroby sięga 95 procent - mówi starosta brodnicki Piotr Boiński. - Mamy tego świadomość w powiecie brodnickim. Dlatego na tyle, na ile budżet pozwala, wspieramy profilaktykę zdrowotną. Liczba pacjentów, którzy w ubiegłym roku skorzystali z mammografu w brodnickim szpitalu, potwierdza, że przekazana ponad rok temu lecznicy nowa pracownia z urządzeniami okazała się dobrą i bardzo potrzebną inwestycją.
Badania profilaktyczne raka piersi to nie są jedyne działania w zakresie wczesnego wykrywania raka w brodnickim szpitalu powiatowym. ZOZ realizuje m.in. "Program profilaktyczny - wczesne wykrywanie raka jelita grubego". Projekt jest przedsięwzięciem realizowanym przez ZOZ Brodnica od stycznia 2018 roku. Głównym jego celem jest zwiększenie udziału mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w wieku aktywności zawodowej w programie profilaktycznym wykrywania raka jelita grubego do roku 2020. Grupą docelową przedsięwzięcia stanowią osoby pracujące narażone na występowanie czynników negatywnie wpływających na stan zdrowia w miejscu pracy, w szczególności osoby powyżej 50 r.ż. oraz osoby pozostające bez pracy z przyczyn dotyczących stanu zdrowia.
- W ramach programu wykonywane są badania kolonoskopowe obejmujące uczestników projektu. Zespół Opieki Zdrowotnej w ramach projektu przewiduje realizację 1500 badań kolonoskopowych w ciągu trzech lat, tzn. wsparciem tym zostają objęte osoby, które spełniają kryteria kwalifikowalności do udziału w projekcie – poinformowała dyrekcja ZOZ w Brodnicy.
Łącznie w ramach projektu badania kolonoskopowe wykonano już u 594 osób, w 2018 roku skorzystało z nich 238 osób, a w 2019 - 356.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 13.02.2020, 10:45 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 339

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.